Nyelési nehézség – Diszfágia

Nyelési nehézség – Diszfágia

A nyelési nehézség, orvosi szakkifejezéssel diszfágia, a garat vagy a nyelőcső megbetegedésének riasztó jele.

 

Tünetek

A legtöbbször lázzal kísért, fájdalmas nyelés nem ad okok aggodalomra. A kíméletlenül fellépő, fájdalommentes nyelési nehézségek hátterében viszont súlyos elváltozás állhat. A nyelési nehézséget fülfájás, csuklás, légzési nehézség és beszédzavar, a mellcsont mögötti égető érzés, savas hányás, a száj kiszáradása vagy fokozott nyálelválasztás kísérheti. A diszfágia étvágytalansággal is járhat, amit persze fogyás követ.

Minden nyelési nehézség, még ha csak egyszer fordul is elő – leszámítva a torokgyulladás esetén fellépő nyelési problémákat -, orvosi vizsgálatot igényel. A fájdalommentes endoszkópos vizsgálattal az orvosok megtekintik az emésztőcsatorna szájtól nyombélig terjedő szakaszát.


Okok

Számos oka lehet nyelési nehézséget okozhat például a száj és a garat nyálkahártyájának kiszáradása, a nyelőcső működésének rendellenessége, a nyáltermelés hiánya.

A diszfágiát kiválthatja még:

  • peptikus nyelőcsőgyulladás (leggyakrabban a rekeszizomsérv izézi elé, a savas gyomornedv visszaáramlik a nyelőcsőbe és ott felmaródást, majd a kötőszövet berepedését okozhatja),
  • figyelmetlenségből lenyelt idegen test,
  • cukorbetegség,
  • alkoholizmus,
  • szklerózis multiplex ( az idegrendszer különböző területein körülírt gócokban jelentkező, a velőhüvely elvesztésével járó betegség),
  • szkleroderma ( az egész szervezetre kiterjedő, a kötőszövet rostos elfajulásával járó kollagén betegség),
  • daganat (a nyelv és a szájpadlás, a mandula, a nyelv alsó része és a nyelőcső daganatos betegsége). Ettől különösen az erős dohányosoknak és az alkoholbetegeknek kell tartaniuk.



Kezelés

A kezelés módja mindig a kiváltó októl függ.