Ördögcsáklya (Harpagophytum)
Gyógyhatása
A reumatikus és ízületi fájdalmak hatékony kezelője, degeneratív ízületi betegségek esetén is ajánlják alkalmazását. A gyökerek kivonata kitűnő fájdalomcsillapító. Remek lázcsillapító. Fokozza a gyomorsavtermelést, ennek köszönhetően serkenti az emésztést, és jótékonyan támogatja a máj és a vese működését. Csökkenti a bélpanaszokat, hatásos lehet hasmenés és haspuffadás esetén is. A népgyógyászatban alkalmazták malária ellen is. Enyhe vízhajtó, és csökkenti a vérnyomást, valamint mérsékeli az allergia tüneteit és az allergiás reakciók kialakulását.
Felhasználás külsőleg
Az ördögcsáklya gyökeréből készített borogatással kezelhetők a külső sérülések, felszíni sebek és a kelések. Az ördögcsáklyából előállított kenőcsök és gélek enyhítik a derék-és a hátfájást, valamint az ízületi gyulladások okozta kellemetlenségeket.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- láz
- malária
- emésztési zavarok
- étvágytalanság
- ízületi gyulladás
- reuma
- hátfájás
- derékfájás
- epebántalom
- hasmenés
- puffadás
- magas vérnyomás
- szívritmuszavar
- bőrelváltozás
- allergia
- kelések
- felszíni sebek
- rándulás
Ördögcsáklya tea készítése
200 ml vízzel forrázzon le 3 evőkanál szárított ördögcsáklya gyökeret. Hagyja pihenni 20 percet, majd szűrje le. Naponta maximum 3 csészével fogyasztható!
Ellenjavallat
Tilos a használata gyomorfekélyes betegek számára! Epekőben szenvedőknek csak orvosi felügyelet mellett ajánlott a bevitele! Mellékhatásként előfordulhat, hogy hasmenést okoz! Tilos a fogyasztása terhes és szoptató nők számára!
Ördögcsáklya hatása röviden
Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, epehajtó, étvágyjavító, vérnyomáscsökkentő, allergiaellenes
Hatóanyagai: fenolglikozidok (izoakteozid, akteozid), iridoid glikozidok (prokimbid, harpagid, harpagozid), sztreol, triterpén, cukor, illóolaj, flavonoid
Népies neve: csapdamag, ördögkarom, ördögköröm
Angol neve: devil's claw, grapple plant, wood spider
Hasznos része: A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben hivatalos drogként szerepel az ördögcsáklya szárított gyökere (Harpagophyti radix).
Gyűjtése, szedése, tárolása
Az őszi időszakban történik meg az oldalgyökerek begyűjtése. A szárítást megelőzően a gyökereket fel kell karikázni, majd ezt követően hűvös helyen érdemes kiszárítani.
Története
A Harpagophytum fajnév a görög harpagé (horog) és phyton (növény) szavak összetételéből jöhetett létre. Az ördögcsáklya ugyanis arról ismert, hogy kampós kinövések találhatók rajta, amik leginkább csáklyára vagy horogra emlékeztetnek. Ezek segítségével képes a növény az állatok szőrébe belekapaszkodni, és a magjait elszórni.
Dél-Afrikában már évszázadok óta felhasználják a bennszülöttek gyógyító hatásai miatt. Európában csak az 1800-as években jelent meg, az első kísérleteket pedig az 50-es években végezték el a növény gyógyhatásaival kapcsolatban.
Botanikai leírása, termesztése
Őshonos növény Angola déli részén, Dél-Afrika sivatagos vidékein, valamint Botswana és Namíbia területén. A szezámfélék (Pedaliaceae) családjába tartozó, évelő növény. Keresztben átellenes kúszószárral rendelkezik. Virágai többfajta színben pompáznak, pártájuk legtöbbször élénk piros. Fás termése hegyes kinövésekkel tarkított. A vadon élő növények mennyisége az utóbbi években megcsappant, ezért külön program került indításra az állományok megmentéséért.
Felhasznált irodalom
Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: GyógynövénytárBernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövények
Reader’s Digest: A természet füvészkertje
Rácz János: Gyógyhatású növények