Orvosi Aloé Vera

Orvosi Aloé Vera

Vitamin- és ásványianyag-tartalma biztosítja az idegrendszer védelmét, megszünteti az izomfájdalmakat, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, antiszeptikus (baktérium, vírus-, gombaellenes) anyagokat tartalmaz. Az aloéfajok a liliomfélék (liliaceae) családjába tartoznak. Nemzetségük kb. 250 fajt foglal magába. Északnyugat-Indiában, Dél-Kínában, Dél-Arábiában és a Földközi-tenger partvidékén vadon élnek. Őshazája Afrika, Elő-Ázsia, Északnyugat-India és Közép-Amerika. Amerika felfedezése után a spanyolok közvetítésével terjedt el. Dél-Amerikában Bolíviáig, illetve az 1700-as évektől Európában a Földközi-tenger partvidékén.

Vitamin- és ásványianyag-tartalma biztosítja az idegrendszer védelmét, megszünteti az izomfájdalmakat, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, antiszeptikus (baktérium, vírus-, gombaellenes) anyagokat tartalmaz.

Az aloéfajok a liliomfélék (liliaceae) családjába tartoznak. Nemzetségük kb. 250 fajt foglal magába. Északnyugat-Indiában, Dél-Kínában, Dél-Arábiában és a Földközi-tenger partvidékén vadon élnek. Őshazája Afrika, Elő-Ázsia, Északnyugat-India és Közép-Amerika. Amerika felfedezése után a spanyolok közvetítésével terjedt el. Dél-Amerikában Bolíviáig, illetve az 1700-as évektől Európában a Földközi-tenger partvidékén.

Száraz, szubtrópusi, mediterrán éghajlatot kedvelő, szárazságtűrő, fényigényes fajok. Az aloék számára kedvező klímájú országokban nagyon kedvelt dísznövény. Nálunk csak cserépben, szobanövényként fordul elő, a fagyokra érzékeny.
Az Aloét 4000 éve használják gyógyításra, a tíz legfontosabb gyógynövény egyike. Az ókori egyiptomiak a fiatalság, a szépség, az örök élet szimbólumának tartották. Hippokratész az orvostudomány atyja 2000 éve írt, „Gyógyító anyagok” című könyvében az aloét vérző sebek, kelések, szemfertőzések, vérhas, rák, hasi fájdalmak ellen ajánlja.

Az Aloe verát 1650 óta Barbados szigetén hatalmas ültetvényeken gyógynövényként termesztik. A szigetről kapta első tudományos nevét (Aloe barbadensis), melyet később Linné Aloe verára (igazi aloé) változtatott. Fő előfordulási területe a Földközi-tenger partvidéke, vadon és termesztett növényként is terem.

Az arabok a „sivatag liliomának” nevezik. Járványok, éhínség esetén pozsgás levelét nyersen fogyasztják.

Az indiánok szent növényként tisztelték, vesekövek oldására, gyomor- bélbántalmak enyhítésére, köhögés csillapítására használták. A filippínók égési sebekre, bőrbajok kezelésére, bélférgesség ellen hashajtásra, illetve szembe csepegtetve zöldhályog kezelésére alkalmazták.

A japánok, kínaiak, étrendjében sűrűn szerepel az aloé, préselt levét nemcsak isszák, hanem pozsgás leveléből különböző ételeket is készítenek. Az aloét termelő országokban a növény tömény nedvét, kártevő rovarok pusztítására permetezőszerként is alkalmazzák. Rendkívül jól konzerválja a faanyagot, a fából készült hajók testét az aloé nedvével kezelik.

Hagymája néhány fellevéllel borított, vastag, húsos. Az aloéfajok levelei húsosak, lándzsa alakúak, a levélszél ritkán fűrészes, egy-egy levél 1,5 m hosszúra is megnőhet. Virágai fürtös, sokvirágú, lecsüngő virágokat alkotnak. A virágok mindig egy oldalon állnak, kocsányosak, színük változatos, a pirostól a szürkés halványsárgáig minden árnyalatban előfordulnak.

A megfelelő összetételű hatóanyagokat a háromévesnél idősebb növények levelei tartalmazzák.

Préselés előtt a növényeket kb. egy hétig kedvezőtlen körülmények között tartják, víz nélkül, hideg, sötét helyen, így szaporodnak fel a levélben azok a vegyületek, melyek a szervezet ellenálló és regenerálódóképességét fokozzák. Ha a testünk számára megvannak a szükséges tápanyagok, évtizedes betegségek után is képesek vagyunk regenerálódni. Beindulnak az öngyógyító folyamatok, ebben segít az aloé. Az aloéital jól hasznosuló anyagai a testet egészséges élettani állapotban tartják, lehetőséget adnak a szervezetnek, hogy kijavítsa saját magát.

Az Aloe Barbadensis leveléből préselt lé borostyánsárga vagy sötétbarna színű, savanykás, kesernyés ízű, élénken fénylő.
Az aloéfajok leveleinek beszárított tejnedve nagyon erős hashajtó hatású, nagyon keserű ízű, sötétbarna színű por. Ma leginkább csak az állatgyógyászatban használják.

200 aktív összetevőt tartalmaz. Legfontosabb kémiai alkotórészek: a 12-fajta vitamin (A-, E-, C-, B-vitamin-komplex), a nyomelemek (vas, réz, mangán, magnézium, króm, cink), az ásványi anyagok (kalcium, foszfor, kálium) az emberi szervezet számára kedvező arányban vannak jelen. 18-fajta aminosav (majdnem az összes esszenciális aminosav, másodlagos aminosavak), enzimek, szapoinok, mono-, poliszacharidok, pektin, uronsavak, nukleinsavak, foszforsav.

Hatás: Méregtelenítő, emésztést javító, gyógyítja a gyomor-bélfekélyt, gátolja a túlzott gyomorsavtermelést, tökéletesíti a tápanyagok, vitaminok felszívódását, segíti a bélműködést, szabályozza az anyagcsere-folyamatokat. Javítja, serkenti a májműködést, az epekiválasztást, a veseműködést, csökkenti a koleszterin- és a trigliceridszintet. Immunerősítő (a hatóanyagok biztosítják a szervezet hosszú távú, kiegyensúlyozott működését), növeli a terhelhetőséget, fokozza a teljesítményt, fájdalomcsillapító, idegerősítő, idegnyugtató. Vitamin- és ásványianyag-tartalma biztosítja az idegrendszer védelmét, megszünteti az izomfájdalmakat, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, antiszeptikus (baktérium, vírus-, gombaellenes) anyagokat tartalmaz. Sejtnövekedést serkentő, gyorsítja a sérült felületek regenerálódását, az új, egészséges sejtek növekedését. Hámosító, sejt-, szövetregeneráló, csökkenti a bőr ráncosodási folyamatait, segíti a bőr külső rétegeiben a sejtmegújulást (poliszacharidok hatása). Véd az UV-sugarak ellen, javítja a látást, segít megőrizni az erek falának rugalmasságát, fokozza a nyirok-, és vérkeringést.

Alkalmazás: Napi adagja 10-50 ml aloékivonat reggel éhgyomorra. Folyamatos fogyasztása javasolt, kedvező hatásait csak rendszeres, több hónapon át tartó alkalmazás során fejti ki. Az egészséges, fiatal szervezetnek 2-3 hetes „regeneráló” kúra elegendő. Szinte minden egészségügyi problémára természetes gyógyszer.

Belsőleg. Bőrbetegségek (ekcéma, csalánkiütés, gombás fertőzések) cukorbetegség, depresszió, májműködési zavarok, gyomorégés, gyomorsavtúltengés, gyomorfekély, gyomor-, bélhurut, vastagbélgyulladás, vérhas, aranyér, székrekedés, vénás pangás, visszérgyulladás, hörghurut, asztma, köhögés, torok-, mandulagyulladás, vesefertőzés, húgyhólyaggyulladás, a prosztata betegségei, meddőség, láz, vérszegénység, vérnyomásproblémák esetén alkalmazzák.

Külsőleg: Rendszeresen öblögetőszerként használva megszünteti az ínyvérzést, ínygyulladást, ínysorvadást, foglazulást, gátolja a fogkő képződését, gyorsan gyógyítja a bőrsérüléseket (zúzódások, vágás, égési sérülés), a bőrgyulladást, kiütéseket, pattanásokat, rovarcsípést, pikkelysömört, herpeszt, ekcémát, gombásodást. A lábszárfekély egyik lehetséges gyógymódja, ha a nedvező sebet (kiterjedt sebnél csak a seb szélét) és a seb környéki érzékeny bőrfelületet naponta legalább kétszer az aloé szűrt levével kezeljük. Nem kell leöblíteni, hagyjuk a bőrön megszáradni, fertőtlenít, és segíti a szövetsarjadzást, táplálja a hajhagymákat. Továbbá hatásos izomgörcs, izomlázé, ízületi gyulladás, rándulás, íngyulladás ellen.

Az illatszeripar bőrápoló krémek, samponok, szappanok stb. gyártásához alapanyagként használja.

Állatgyógyászatban macskák, kutyák, lovak baktériumos, vírusos, gombás betegségeinek, illetve mechanikai sérüléseik kezelésére alkalmazzák.

Sportolók roborálószere. Jó teljesítményfokozó, de nem minősül doppingszernek. Idegrendszer-erősítő hatása révén enyhíti a versenysport pszichés megterheléseit. Izomláz, sportsérülések esetén külsőleg és belsőleg is alkalmazható, gyorsan regenerálja a szervezetet.

Érdekesség

Nagy Sándor hódító hadjáratának sikerét egy „csodanövénynek”, az aloénak tulajdonították, mely egyszerre táplálta katonáit és gyógyította sebeiket. Olyannyira fontos volt ez a növény a nagy hadvezérnek, hogy tanítója, Arisztotelész tanácsára az Indiai-óceán északnyugati szegletében fekvő Szokotora szigete ellen vonult, mert ott nagy mennyiségben fellelhető volt a gyógyító aloé.