Orvosi veronika (Veronica officinalis)
Gyógyhatása
Csökkenti az érelmeszesedést, megelőzésében is segít, a vért is tisztítja, jótékonyan befolyásolja a koleszterinszintet. Az erek elmeszesedéséből eredő magas vérnyomást az orvosi veronika csökkenti. Gyomorerősítő, érzékeny gyomrúak is nyugodtan használhatják, az emésztésre serkentőleg hat, megszünteti a gyomorhurutot és a bélzavarokat is. Emésztőrendszeri fekélyek, vastagbél gyulladás esetén is támaszkodhatunk rá. Javítja az agyi vérkeringést, tisztítja az agyi erekben keringő erek falát is, magát a vért is, ezért elmulasztja a fülzúgást és a szédülésérzetet. Mivel az orvosi veronika javítja a memóriát is, a szellemi munkát végzők, vizsgák előtt álló tanulók használhatják sikerrel. Asztma esetén is alkalmazható, a kínzó, száraz köhögést csillapítja. Idegi fáradtság esetén is segítségül hívhatjuk, nyugtatólag hat. Esti alvás előtt 1 csésze teája segíti a könnyebb elalvást, a nyugodtabb éjszakát. Vértisztító hatása alkalmassá teszi a sárgaság kezelésére is. Klimax idején az orvosi veronika is hatásos segítő, jótékony a tünetek (pl. hőhullámok) enyhítésében, hangulatingadozások elkerülésében.
A vizeletkiválasztó szervekben keletkező homok, vesefájdalmak esetében is áldásosan használható. Dohányosok, munkájuk során hangjukat sokat használók is eredménnyel, akár folyamatosan is használhatják a rekedtség megszüntetésére. Különösen ajánlott azokban a bőrtünetekben, melyeknek a vér tisztátalanságára, a belső szervek működésére visszavezethető okuk van. Így a tartós ekcéma, testszerte megjelenő pattanások, aknék, kelések esetén belsőleg is, lemosószerként külsőleg is együtt alkalmazva gyors és tartós javulást érhetünk el, hiszen így az okot és tünetet is kezelés alá vesszük. Időszakos méregtelenítő kúrákhoz kiváló választás.
Orvosi veronika hatása, felhasználás külsőleg:
- Torokgyulladás, rekedtség esetén az orvosi veronika teájával szájöblítést, gargalizálást ajánlott végezni a gyógyulás elősegítésére.
- Kiváló sebgyógyító növény, lemosószerként, borogatószerként gyulladásos és nehezen gyógyuló sebekre is, égési felületi sebekre, pattanásos bőrre is jó hatású. Bőrviszketésre is áldásos, öregkori viszketés esetében is.
- A frissen szedett növény préselt nedve is alkalmas ekcéma, bőrviszketés, bőrbántalmak kezelésére.
- Reumás- és köszvényes betegeknek érdemes külsőleg bedörzsölésre veronikatinktúrát használni, amit belsőleges fogyasztásával is (tea, vagy a tinktúrából napi 3-szor 10-15 csepp, teában vagy vízben elkeverve) egészítsenek ki. Az ízületekben is csökkenti a meszes lerakódásokat, javítja a keringést, ruganyosságot biztosít a kezelt testrésznek. Évente érdemes kúraszerűen alkalmazni akkor is, ha viszonylag panaszmenetes időszakot él az, akinek már volt reumás, köszvényes problémája.
- Nyugtató fürdőként az egyik leghatásosabb gyógynövény az orvosi veronika a felborzolt kedélyekre.
Állapotok, amelyekben ajánlott:
- érelmeszesedés
- szédülés
- fülzúgás
- koleszterin problémák
- emésztési panaszok
- gyomorpanaszok
- emésztőrendszeri fekély
- vastagbél gyulladás
- gyomorontás
- reuma
- köszvény
- asztma
- száraz köhögés
- torokgyulladás
- rekedtség
- memóriajavítás
- viszketés
- sárgaság
- aknés, pattanásos bőr
- égési sebek
- felületi sebek
- méregtelenítés
- klimax
Orvosi veronika tea készítése:
- Tea készítés: 1 teáskanálnyi orvosi veronikát 1 csészényi vízzel forrázzunk le, majd 5-10 perc után szűrjük át. Szükség esetén kevés mézzel ízesíthető.
- Friss lé kinyerése: a frissen szedett virágzatot bő vízben lemossuk, gyümölcs centrifuga segítségével könnyedén a friss levéhez juthatunk, amit azonnal fel is használhatunk, de kis üvegekbe töltve pár napig hűtőszekrényben is eláll. Bőrfelületre külsőleg; illetve napi 1-3 -szor 1 teáskanálnyit fogyasztva belsőleg is használhatjuk.
- Fürdő: 1 liter vizet forraljunk fel, tegyünk bele 2-3 evőkanálnyi gyógyfüvet, 10-15 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le, és adjuk a kád vízhez. 15-20 percig relaxáljunk benne.
- Krónikus ekcémára csalánnal együtt alkalmazva ajánlják teáját.
- Májbetegségek, sárgaság kezelésére mezei katáng-virággal, és gyermekláncfűvel érdemes társítani.
- Memóriajavításra zsúrlófű mellé célszerű használni, együtt gyors javulást hoznak.
- Idegnyugtató hatását fokozhatjuk orbáncfűvel.
- Magas vérnyomásra galagonyával együtt alkalmazzuk tea készítéskor.
Ellenjavallat:
Az ajánlott adagokat betartva mellékhatása nem ismert, túladagolást sem vizsgálták, igyekezzünk a terápiás mennyiség mellett maradni! Rendszeres gyógyszer szedés esetén használatát egyeztessük a kezelőorvossal! Várandósság és szoptatás idején is orvossal egyeztetve használjuk.
Orvosi veronika gyógyhatása röviden:
Vértisztító, gyomorerősítő, emésztésjavító, memóriajavító, idegnyugtató, köhögéscsillapító. Méregtelenítő, értisztító, koleszterinszint csökkentő.
Hatóanyagai: Flavonoidokat, szaponinokat, fahéjsavszármazékokat, iridoidokat (katalpolt, veronikozidot, verprozidot), illóolajokat, keserűanyagot tartalmaz.
Népies neve: Isten botja, dicsőfű, dicsőséges fű, erdei zsálya, patikai szigoráll, sarlófű, vérszopóka, vérharmatfű.
Angol neve: Veronica officinalis, the heath speedwell, Common gypsyweed, Common speedwell, Paul's betony
Hasznos része: Virágzó hajtása.
Orvosi veronika története:
Már a rómaiak is minden bajra jó orvosságnak tartották, elnevezésében is erre utaltak, a gyakorlatban leginkább sebgyógyításra használták fel. Latin elnevezésének „veronica officinalis” jelentése is az, hogy „az egyetlen igaz gyógyír”. Általánosan az alap tea pótlékaként, élvezeti teaként fogyasztották.
Orvosi veronika gyűjtése, szedése, tárolása:
Magyarországon kb. 32 veronikafaj és számos keverékfaja él, amelyek könnyen összetéveszthetők az orvosi veronikával, ezért gyűjtése nehezített, jobb azt szakemberre bízni! Június-július időszakban gyűjtik be frissen virágzó hajtását, majd árnyékos helyen szárítják. Jól záródó edényben, vagy vászonzsákban tárolható. Évente új gyűjtés szükséges.
Orvosi veronika botanikai leírása:
Európa, Nyugat-Ázsia mentén őshonos, de mára más földrészeken is megtalálható. Ezüstösen csillogó, szórt levelei alul szélesebbek, felül keskenyebbek, fűrészes szélűek, aprócskák. Az orvosi veronika földön kúszó szára szőrökkel borított, virágai sugaras szimmetriájú lila, világoskék színűek. Földről felemelkedő szárán a legkisebb érintésre is könnyedén lehullanak a sziromlevelek. Virágzásának ideje májustól egészen augusztusig tart. A mészmentes, száraz talajt kedveli. Így erdőszéleken, erdőkben, cserjésekben, irtásokon, kerítések mentén, árkokban, utak mellett, tölgyfa alatt találhatunk rá. Évelő növény. Gyökérzete szintén kúszó, tarackszerű. Termése toktermés.
Felhasznált irodalom:
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrájaGyógynövények kincsestára -Alexandra kiadó
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete