Orvosi ziliz gyógyhatása

Orvosi ziliz gyógyhatása
Az orvosi ziliz minden részének forrázata jótékony az emésztőszervek hurutos megbetegedéseinél a hurutot feloldja, gyomor-béltraktus nyálkahártyáinak enyhe lefolyású gyulladásait csökkenti, vízhajtó hatása révén segíti a szervezet regenerálódását, bélbevonó hatású. Gyomorfekély, bélgyulladás, a vastagbél krónikus gyulladása esetén is kiváló segítséget jelent. Gyomorsavtúltengés esetén is áldásos, az emésztőnedveket megköti, a belek falát síkossá teszi és bevonja, a béltartalmat nedvesíti, a székletet lazítja.  Időskori kiszáradásos okokból induló székrekedés kezelésében is eredményes, szelíd segítő.

Orvosi ziliz (Althaea officinalis)

Mályva, mályvarózsa (Athaea officinalis)

Gyógyhatása

Az orvosi ziliz minden részének forrázata jótékony az emésztőszervek hurutos megbetegedéseinél a hurutot feloldja, gyomor-béltraktus nyálkahártyáinak enyhe lefolyású gyulladásait csökkenti, vízhajtó hatása révén segíti a szervezet regenerálódását, bélbevonó hatású. Gyomorfekély, bélgyulladás, a vastagbél krónikus gyulladása esetén is kiváló segítséget jelent. Gyomorsavtúltengés esetén is áldásos, az emésztőnedveket megköti, a belek falát síkossá teszi és bevonja, a béltartalmat nedvesíti, a székletet lazítja.  Időskori kiszáradásos okokból induló székrekedés kezelésében is eredményes, szelíd segítő.

A reuma mögött sokszor a húgysav felhalmozódása áll, amely a túlzottan hús alapú étrendre vezethető vissza. Az orvosi ziliz a maró nedveket, közöttük a húgysavat is semlegesíti, így a reumás tüneteket megfékezi.  Vesehomok, vesekő, a húgyúti rendszer gyulladásai esetén is áldásos, hiszen vízhajtó tulajdonsága révén felgyorsítja a méreganyagok távozását, csökkenti a gyulladásos folyamatokat.  Nyugtatja, tisztítja a hörgőket, légutakban is, a tüdőben is feloldja a váladékokat. Megszünteti a köhögés által okozott irritációt, kellemetlen érzést a torokban és a mellkasban is; dohányosok köhögéscsillapítására is alkalmazható, a tüdőre, légzőszervekre lerakódott kátrányt is feloldja.  Növeli az anyatejelválasztást, szoptatási nehézségek idején nagy segítséget jelent.  A régóta fennálló, fekélyes sebek esetében gyógyulást hoz, ha kívül-belül együttesen alkalmazzuk.

 

Orvosi ziliz hatása, felhasználás külsőleg:

  • Gargalizálószerként javasolják torokfájás, rekedtség, a mandulák, a száj és a garat gyulladásos megbetegedéseire.
  • Borogatásként bőrgyulladás, Rozácea kezelésében, sebek gyógyításában, horzsolások ápolásában hatásos.
  • Kozmetikai kezelésekben első sorban a vízmegkötő tulajdonságát kiaknázva, bőrpuhító, pirosodás-gátló, ezek által az orvosi ziliz kiváló hidratáló hatásáért szeretik.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

  • gyomor- és bélhurut,
  • gyomorfekély,
  • bélgyulladás
  • colitis (vastagbél krónikus gyulladása)
  • székrekedés
  • vesehomok
  • vesekő
  • húgycsőgyulladás
  • hurutos köhögés
  • légúti megbetegedések
  • torokfájás
  • rekedtség
  • dohányzás
  • gyomorégés
  • reuma
  • Rozácea (coperose)
  • bőrgyulladás
  • sebek
  • horzsolások

Orvosi ziliz tea készítése:

  • Tea: 2-3 kávéskanálnyi gyökér vagy levéldrogból hideg vizes áztatmányként, vagy forrázatként készítünk teát.
  • Hideg vizes kivonat: leöntjük a drogot csészényi szobahőmérsékletű vízzel, lefedjük és egész éjszakára állni hagyjuk.
  • Forrázat: a drogot csészényi forró vízzel öntjük le, 15-20 percig állni hagyjuk, ezt követően fogyasztásra kész. Keményítőtartalma a forró vizes kivonat esetében jelentősebb. A tea ajánlott napi adagja 2-3 csészényi, köhögés, légúti panaszok esetén mézzel javasolt ízesíteni.
  • Gargalizáló szer: forrázatát használjuk langyosan.
  • Szirup, gél: a friss gyökereket meghámozzuk, lemossuk, felaprítjuk, majd kevés, lehetőleg szűrt, tisztított vízben, ami pont ellepi még, közepes lángon főzzük, míg sűrűsödni nem kezd. (Kevés cukrot tehetünk hozzá, ha belsőlegesen, főleg gyermeknek szeretnénk használni). Kihűlés közben sűrűsödik még, az így kapott gélt a kihűlés után üvegbe töltve hűtőben tároljuk. Ezt használhatjuk a bőrre kenve bőrtünetekre, de fájó torok, légúti tünetek esetén kanalas szirupként is.
  • Borogató szer: leghatékonyabb és legegyszerűbb, ha pépesített (pl. mozsárban összetört) zilizgyökeret rakunk gézlapra, és így helyezzük a kezelendő bőrfelületre.
  • Nyersen is fogyasztható: a fiatal leveleket, zsenge hajtásokat apróra összevágva, salátákba tehetjük.
  • Az orvosi ziliz kapszula formátumban, szirupként, morzsolt és porított változatban a bolti forgalomból könnyedén beszerezhető.
  • Köhögéssel járó megbetegedésekben édesgyökérrel, édesköménnyel, kerti kakukkfűvel társítják.

 

Ellenjavallat:

A vele egyidőben szedett gyógyszerek felszívódását befolyásolhatja (mivel a nyálkahártya bevonó képessége miatt a gyógyszerek felszívódását lassítja), ezért gyógyszer szedés esetén használatát egyeztessük a kezelőorvossal!  Viszont használják a gyermekgyógyászatban is, légúti panaszokra már gyerekeknek is ideális! Várandósság alatt szintén beszéljük meg használatát a kezelőorvossal!

 

Orvosi ziliz gyógyhatása röviden:

Nyákoldó, köptető, bőrnyugtató, bőrpuhító, vízhajtó, gyulladásgátló, nyugtató. Tápláló és erősítő.

Hatóanyagai

  • A gyökér: poliszacharidokat, keményítőt, pektint, tannin vegyületeket, és zsíros olajat
  • A levél: nyálkaanyagokat, flavonoidokat és illóolajat tartalmaz.

Népies neve: fehérmályva, bársonyos mályva, fehér ziliz, mályvarózsa, ejbis.

Angol neve: common mallow, althea, marshmallow

Hasznos része: Az orvosi ziliz gyökere (Althaeae radix) és a levele (Althaeae folium) egyaránt hivatalos drog a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.

 

Orvosi ziliz története:

Az Althaea nemzetség neve, melybe az orvosi ziliz is tartozik, a görög “althe” gyógyítás szóból származik.  Vénusz istennő szent növényének tartották, ugyanakkor hétköznapi táplálékként fogyasztották, nyers gyökerét sokféle ételbe belefőzték. Nagy Károly német-római császár idején már termesztésével is foglalkoztak, és bekerült minden kolostorkertbe. Már ekkoriban is tejben megfőzött zilizzel gyógyították meg a hasmenést. Már az ókortól kezdve ismert gyógyhatása, és még ma is ugyanazoknak a panaszoknak a kezelésére alkalmazzuk, mint egykor.  Az eredeti mályvacukor alapanyaga.

 

Orvosi ziliz  gyűjtése, szedése, tárolása:

Gyűjtik gyökerét is, ősztől április végéig érdemes kiásni, mert a nyári gyökér ható­anyagokban szegény. A gyökeret kiásás után meg kell tisztítani, a föld feletti részeit le kell róla választani, az erősen elfásodott, elszáradt gyökérrészeket el kell távolítani; majd meg kell hámozni, és hosszában felvágni kisujjnyi vastag szeletekre, a szeleteket pedig zsinórra esetleg vékony drótra felfűzve levegős helyre akasztva szárítsuk ki. Az orvosi ziliz leveleit kedvezőtlen időjárás ese­tén fűtött helyiségben, vagy sütőben kell kiszárítani. A gyökérszeleteket ezután pálcikákra vágjuk, majd a pálcikákat kockázzuk. Így 4—5 kg frissen kiásott gyökérből kb. 1 kg száraz, kockára aprított, felhasználásra kész drog állítható elő. Szellős száraz helyen tároljuk!  A tavaszi friss, zöld leveleket júniusban tisztán, a virágok, szárrészek és a termés nélkül gyűjtjük be. Használjuk fel frissen, vagy árnyékos helyen szárítsuk meg. Jól záródó edényben tároljuk.

 

Orvosi ziliz botanikai leírása:

Világszerte szinte mindenütt előfordul, vadon főként Észak-Amerikában, Közép-Európában és Észak-Afrikától egészen Dél-Szibériáig található meg. Nyugat-Európában régóta elterjedt volt, Németországban mára megritkult, vadon élő állományai védetté vannak nyilvánítva. Hazánkban őshonos, magas termetű évelő. Az első évben gyakran csak tőlevélrózsát fejleszt. Erőteljes, húsos karógyökerei, alul fásodó, gyéren elágazó száraival 80-150 cm magasra növekszik. Háromszög alakú levelei szórt állásúak, bársonyosan szőrözöttek.  Fehér vagy halvány rózsaszínű virágai 4-6 cm nagyságúak, 5 szirmúak, bíbor színű porzóval csomókban állnak a levelek hónaljában.  Az orvosi ziliz júliustól szeptemberig folyamatosan virágzik. Cikkecskékre hasadó korong alakú, papsajt termése dióra hasonlító ízű. Napos fekvése mellé szereti az állandóan nyirkos, tápdús talajt, bár a kisebb aszályt is elég jól elviseli. Az ártéri területeken, mocsarakban, folyóvizek partjain, árokpartokon gyakori, Duna-völgy ligeterdőiben honos. Megtalálhatjuk a házi kertekben is. Fuzárium és mályvarozsda megbetegítheti, illetve a földibolhák is megtámadhatják, és egyes lepkehernyók is kárt tudnak tenni benne.

 

Felhasznált irodalom:

Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Gyógynövények kincsestára -Alexandra kiadó
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete