Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
Gyógyhatása
Változókorban a hőhullámokat, a hozzájuk társuló túlzott verejtékezést segít kiküszöbölni. Gyomorhurut, bélhurut esetén görcsoldó hatása válik áldássá. Bőrbetegségek, hólyaghurut, nehezen gyógyuló sebek esetében vértisztító tulajdonságai révén segíthet. Vértisztító hatása okán tulajdonképpen test szerte minden szerv vérellátását, ezáltal zavartalan működését biztosítja. Étvágyjavító, a jobb emésztést segíti. Fűszerként is használhatjuk, magas a rost tartalma, így a zsíros húsételek, a melléjük elkészített köretek ízesítője, könnyítője is lehet. A szárnyas- és vadhúsok, hústöltelékek, főtt és sült halak, máj készítmények, pástétomok, de akár a paradicsomleves, a lencsefőzelék, sajtok, főtt tészták ízesítésére is kiváló. Óvatosan bánjunk vele, az orvosi zsálya jellegzetes, erősen aromás ízű! Jótékonyan hat a bélmozgásra, segíti a salakanyagok távozását. Hatékony méregtelenítő, mert nem csak a lerakódott salakanyagok, keletkezett mérgek fellazításában, oldásában, de a szervezetből való távozásukban is eredményes. Az orvosi zsálya rendkívül hatékony vízhajtó is, ezzel pedig segít eltávolítani a szervezetben felgyülemlett folyadékokat, csökkentve az ödémákat és jótékonyan hat a cellulitiszt (narancsbőr) tüneteire. A remegéssel járó idegi tünetek kezelésében, szélütéses (stroke) betegek gyógyításában igazoltan hatásos.
Jótékony hatású a magas vérnyomás, érfalak lerakódásai által keletkezett érrendszeri betegségek kezelésében. A koleszterinszintet is csökkenti. Az Alzheimer-kórban szenvedők panaszait is enyhítheti, hiszen amellett, hogy a memóriát javítja stresszoldó és idegcsillapító. A hüvelyi fertőzések, folyások, gyulladásos tünetek megszüntetésére külsőleges lemosóként, és belsőleges fogyasztásával egyaránt javallott. Férfiak viszketéssel járó nemi betegségei esetén az orvosi zsálya ugyanígy kívül-belül alkalmazandó.
Orvosi zsálya hatása, felhasználás külsőleg:
Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő összetevői miatt a hámrétegen alkalmazva felgyorsítja a hegesedést, összehúzza a sebet, elősegíti a sebgyógyulást, jól használhatók a bőrön keletkezett, nem túl mély sebek, leütések, de rovarcsípések kezelésére is.
Öblögetőszerként is előnyös gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, antibiotikus hatása: a fogíny-, a mandula- és az egyéb szájüregi gyulladások gyógyulását felgyorsítja. A fogkövet feloldja, újbóli fogkövesedést akadályozza. Foglazulásnál támaszkodhatunk rá, szájpenész esetén pedig gyorsan hat, ha gézlapra téve naponta többször kitörölgetjük vele a szájüreget.
Fürdőkúrában is felhasználható: bőrfeszesítésre, narancsbőr kezelésére, bőrgyulladásra, aranyeres tünetekre. Nemi betegség kezelésére.
Állapotok, amelyekben ajánlott:
- torokgyulladás
- mandulagyulladás
- szájüregi gyulladások
- foglazulás
- fogkő
- szájpenész
- izzadás
- bélhurut
- gyomorgörcs
- emésztési problémák
- menopauza
- memória zavarok
- Alzheimer-kór
- méregtelenítés
- bőrsebek
- rovarcsípés
- ödémák
- narancsbőr
- aranyér
- stroke
- érbetegségek
- magas koleszterinszint
- magas vérnyomás
- hüvelyfolyás
- nemi betegségek
- idegi kimerültség
- Stressz
Orvosi zsálya tea készítése:
- Tea: tegyünk 2 csapott teáskanál szárított drogot 1 csészényi forrásban lévő vízbe, majd 10-15 perc ázás után szűrjük le. Napi 1-2 csészével igyunk belőle.
- Öblögetőszer: langyosra hűlt teájával naponta 3-szor javasolt gargalizálni, ami segít az ínyfájdalmak, szájüregi problémák esetében.
- Zsályás ülőfürdő: 200 gramm drogot 2 liter vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, leszűrjük, és így adjuk a fürdővízhez a teát.
- Fűszernövényként is ismert, húsok, pástétomok, húsos tészta ételek ízesítésére használják fel friss vagy szárított leveleit. Erős aromájú, ezért adagolásával óvatosan kell bánni! A zsíros ételek könnyebb emésztését segíti.
- Torokfertőtlenítő cukorkák, szájvizek készülnek belőle, és számtalan kozmetikai készítményben fellelhető összetevő.
Orvosi zsálya tea gyógyhatása:
Izzadást mérséklő, gyulladáscsökkentő, vérbőséget elő idéző, összehúzó, antibiotikus, idegerősítő. Vízhajtó, emlékezet erősítő, vértisztító, memóriajavító, tejelválasztást csökkentő.
Hatóanyagai: Illóolaj, diterpén-karbonsavak, polifenol, keserűanyag, savanyú glikozida, kávésav, nikotinsav, carnosic-sav, gyanta, viasz, ösztrogén hatású anyag, linalool, tujon, nyomelemek (cink, magnézium).
Népies neve: kerti zsálya, patikazsálya, szentfű, kakastaréjfű
Angol neve: sage, clary, sagebrush
Hasznos része: A VII. Magyar Gyógyszerkönyvben bejegyzett, hivatalos drog a virágzás előtt, és virágzáskor gyűjtött, szárított levele.
Ellenjavallat:
Szoptatás idején, terhesség alatt, és alacsony vérnyomás esetén az orvosi zsálya tea fogyasztása nem ajánlott! 6 éves életkor alatt kerülendő! Belsőleg folyamatos, hosszú távú alkalmazása görcsöket és kiszáradást okozhat!
Orvosi zsálya története:
Latin neve salvia= menekülni, is őrzi emlékét annak a hiedelemnek, mely szerint, akinek kertjében orvosi zsálya nő, annak egész, ott élő családja minden bajtól, betegségtől megmenekül, védve van. Már a rómaiak mindennapi életében is jelen volt, csak a kiválasztottak dolgozhattak növényápolásában, begyűjtésében, idejükben szent növénynek számított, mert úgy hitték, halhatatlanná tesz. A húsok tartósítására is használták. Az egyiptomiak a mumifikálás során, élőknél pedig termékenység fokozására alkalmazták. Több népnél, mint az ártó, gonosz szellemek távol tartója, kifüstölője volt rítusok, szertartások része. Már a középkorban a tuberkulózisos betegeknek a betegséggel járó éjszakai izzadása ellen adták. A keresztény kultúrkör köti Szűz Máriához, a monda szerint a gyermek Jézussal bujkáló Máriát elrejtette, megmentette a katonák elől, és ennek jutalmaként hordoz isteni gyógyító erőt.
Orvosi zsálya gyűjtése, szedése, tárolása:
Július végétől egészen szeptemberig, ugyanarról a területről 3-4-szer is gyűjthető; virágzás előtt, illetve virágzáskor gyűjtjük leveleit. Árnyékban, hűvös, szellős helyen szárítsuk. Jól zárható edényben érdemes tárolni, hogy aromáját sokáig megőrizzük.
Orvosi zsálya botanikai leírása:
Az orvosi zsálya fás gyökértörzsű illatos félcserje, szürkészöld, szőrözött fiatal hajtásokkal. 60-100 cm magas. Lándzsás, átellenes levelei 6-8 cm hosszúságúak. Virágot csak második éves korától, június-júliusban hozó növény. Kétajkú, ibolyáskék, ritkán rózsaszínes virágai a szár csúcsán, a bársonyos, fehéreszöld levelek fölött csoportosulnak.
A tápanyagban dús, nedves talajokat szereti, melegigényes, napfényigényes, szárazságtűrő, termeszthető is; a Földközi-tenger térségében őshonos. Kemény teleken viszont kifagy. Kertekbe dísz-, mézelő- vagy gyógynövényként ültetik. Hazánkban vadon csak más zsályafajok találhatóak meg, amelyeknek gyógyhatása nincs; nálunk direkt termesztésben lelhető fel. Szobanövénynek nem alkalmas.
Felhasznált irodalom:
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
Gyógynövények kincsestára -Alexandra kiadó
Reader’s Digest – A természet füvészkertje