Övsömör ellen a 10 legjobb gyógynövény

Övsömör ellen a 10 legjobb gyógynövény
Gondolta volna, hogy az övsömör kialakulásának hátterében ugyanaz a vírus áll, ami a bárányhimlőt okozza? Éppen ezért, aki még sosem volt bárányhimlős, annak nem kell félnie az övsömörtől sem. A szóban forgó vírus a varicella zoster, ami a herpes vírusok családjába tartozik. Ez a vírus a bárányhimlő után nyugvó állapotban benne marad a szervezetben és különböző hatásokra (pl. baleset, immunrendszer gyengeség, fertőzés, gyulladás, szervátültetés) vagy egyszerűen csak idős korban képes aktiválódni. Az övsömör főként az időseket érinti, de fiataloknál is tud aktiválódni immungyengeség vagy betegség esetén. 

Gondolta volna, hogy az övsömör kialakulásának hátterében ugyanaz a vírus áll, ami a bárányhimlőt okozza? Éppen ezért, aki még sosem volt bárányhimlős, annak nem kell félnie az övsömörtől sem. A szóban forgó vírus a varicella zoster, ami a herpes vírusok családjába tartozik. Ez a vírus a bárányhimlő után nyugvó állapotban benne marad a szervezetben és különböző hatásokra (pl. baleset, immunrendszer gyengeség, fertőzés, gyulladás, szervátültetés) vagy egyszerűen csak idős korban képes aktiválódni. Az övsömör főként az időseket érinti, de fiataloknál is tud aktiválódni immungyengeség vagy betegség esetén.

Övsömör tünetei

Az övsömör tényleges kialakulása előtt már érezhető fájdalom a bőrfelületen. Ez a fájdalom pl mellkas tájékon olyan erős is lehet, hogy kialakulhat szívinfarktus a hatására. Amennyiben hason jelentkeznek a tünetek előfordulhat, hogy vakbélgyulladás, epegyulladás vagy gyomorperforáció gyanúja lép fel. A fájdalom azért ennyire erős, mert valójában az idegrendszert éri a behatás. Ezt követően 2-3 nappal megjelennek a piros hólyagok az öv mentén, vagyis alhason, de gyakori, hogy arcon, nyakon vagy a mellkason. A kiütés mellett kisérő tünetek lehetnek a magas láz és a nyirokcsomók duzzanata. Érdekesség, hogy az övsömör ugyanúgy néz ki mint a bárányhimlő csak éppen csoportosan helyezkednek el a pöttyök és idő után bepörkösödnek.

Övsömör szövődményei

Amennyiben nem fordul időben orvoshoz az övsömörével, az övsömör elfertőződhet és bevérezhet. Súlyosabb esetben fekélyek alakulhatnak ki, ami hegesedéssel gyógyul, tehát maradandó nyomot hagy a bőrön. 80 éves kor fölött 10-ből 1 embernél fordul elő, hogy a gyógyulást követően is megmaradnak a fájdalmak a testen, ez az azonban igen ritka jelenség. Az arcon és a szem környéken kifejezetten veszélyes az övsömör felbukkanása, hiszen a szaruhártya kilyukadását idézheti elő, ami vaksághoz vezet. A tünetek sajnos az egész bőr felületen is megjelenthetnek, amennyiben a szervezet gyenge állapotban van.

Az övsömör kezelése

Az övsömör tüneteit fontos időben észre venni, mert ilyenkor még hatnak a vírusellenes gyógyszerek (pl. acylovir). Ezt lényeges a vírusok szaporodásának ideje alatt alkalmazni, különben sajnos később már értelmetlen a használata. Mindemellett a már meglévő hólyagokra helyi szárító hatású kenőcsöket és ecsetelőt is célszerű alkalmazni, amely leszárítja a hólyagokat. A hólyagokhoz nem szabad hozzányúlni, pl. kinyomni vagy felnyitni, mert rengeteg vírus van bennük és így csak növelnénk a fertőzés esélyét. A kezelések mellett a panaszok erősségétől függően kapnak fájdalomcsillapítót a betegek, valamint B-vitamint annak érdekében, hogy az idegek gyorsabban gyógyuljanak. Ezenkívül léteznek vírus ellenes gyógynövények, amelyek szintén hatékonyak lehetnek a betegség leküzdésében.

Citromfű (Melissa officinalis)

A herpeszek kezelésére a természetgyógyászok előszeretettel ajánlják azokat a gyógyfüveket, amelyek az ajakosok családjába tartoznak. Ilyen a citromfű is, amelyről bebizonyították, hogy hat a herpeszvírusok családjára. Az ajakherpeszt olyan vírus okozza, amely rendkívül hasonlít az övsömört elő idéző víruséhoz. Egy kísérletben 116 ajakherpeszben szenvedő ember vett részt, akiknek a herpeszét placebóval és citromfű krémmel gyógyították. Európában létezik egy termék, amely 700 mg citromfűlevél-kivonatot tartalmaz 1 g kenőcsre számítva. Erről a készítményről kimutatták, hogy több nappal lerövidíti az ajakherpesz gyógyulásának idejét. Dr. Tyler szerint ugyanilyen hatásos készítmény, ha egy csésze forrásban levő vízhez teszünk 2 teáskanálnyi szárított citromfű levélből. Borogassa vele naponta többször a kiütéseket! Övsömörre ezenkívül ajánlott mentakeverék teát inni, amelyhez adhat szurokfüvet, izsópot, gyíkfüvet, fodormentát, zsályát, kakukkfüvet.

Piros csilipaprika (Capsicum-fajok)

A csípős pirospaprika egyik összetevője a kapszaicin, amely ma rendkívül népszerű a posztherpetikus neuralgia ellen. A kapszaicin megakadályozza a közvetlenül fájdalominger továbbítását a bőr alatt. A kapszaicin tartalmú krémek rendkívül jól teljesítenek a vizsgálatok során, ezért az amerikai gyógyszerellenőrzési hivatal (MCA) is jóváhagyta a krémek kereskedelmi forgalmazását. A kapszaicin tartalmú krémek mindenki számára elérhetők gyógynövény boltokban, gyógyszertárakban stb. De akár Ön is elkészítheti a keveréket úgy, hogy a porított csípős pirospaprikát testápolóba keveri.

Bajkáli csukóka (Scutellaria baicalensis)

A bajkáli csukóka vírusellenes hatása közismert, amit Kínában a népi gyógyászatban előszeretettel alkalmaznak az övsömör ellen.

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

Joseph Pizzorno (N.D) a seattle-i Bastyr Egyetem rektora, és a A textbook of Natural Medicine (A természetes gyógyítás tankönyve) című mű társszerzője arról számol be, hogy találkozott olyan betegekkel, akiket édesgyökér-tartalmú kenőcsökkel kezeltek az övsömör után és a fájdalom, illetve a gyulladás 3 hónap után megszűnt. Az édesgyökér hatékonysága valószínűleg abban rejlik, hogy több vírusellenes és immunerősítő vegyületet is tartalmaz. Övsömörre készítsen enyhe édesgyökér teát és borogatást a kiütésekre.

Golgotavirág (Passiflora incarnata)

Előfordulhat, hogy az övsömör elviselhetetlen fájdalommal jár, a golgotavirág nyugtató hatású, ezért képes enyhíteni az idegrendszeri tüneteket. A golgotavirág a posztherpetikus stressz ellen is hatásos lehet.

Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis)

Ez a növény Kínában igen népszerű a menstruációs görcsök, és egyéb női panaszok ellen. Porított formában hatékony az övsömör kezelésére. Ezt a gyógynövényt alkalmazhatja tea vagy tinktúra formájában.

Bergamottnarancs (Citrus bergamotia) és más illóolajok

A bergamottnarancs-, eukaliptusz-, geránium-, levendula-, citromfű-, teafaolaj olyan illóolajok, amelyek vírus ellenes és nyugtató hatásúak a bőrfelületre kenve. AZ illóolajokat mindig hígítva kell alkalmazni növényi olajjal, különben az illóolajok töményen bőrgyulladást okoznak.

Körte (pyrus-fajok)

A körte rengeteg vírusellenes kávésavat tartalmaz.

Kövérporcsin (Portulaca oleracea)

A kínai orvoslásban ezt a gyógynövényt szívesen alkalmazzák a herpesz gyógyítására. Ez egy ízletes zöldség, amelyből saláta készíthető, vagy párolva is fogyasztható, akárcsak a spenót.

Szójabab (Glycine max) és vízitorma (Nasturtium officinale)

Jean Carper, a Food: Your Best Medicine (A táplálék a legjobb gyógyszer) című könyv szerzőjének kutatásai szerint napi 3-4 alkalommal bevett 500 mg-os lizin aminosav tabletta enyhíti az övsömör tüneteit. A szójában és a tormában sok a lizin, Dr. James A Duke szerint 2,7% szárazanyag-tartalomra számítva. Nemcsak a szójabab és a vízitorma tartalmaz lizint, hanem a feketebabcsíra, szentjánoskenyér (karob), a lencse, a spenót, a bársonybab, a tökmag, spárga, a vajbab, a kínai kel és a görögszéna, petrezselyem is magas lizin tartalmú növény. Dr. James A Duke ajánl egy lizinleves névre hallgató magas lizin tartalmú keveréket is, melyhez spárgára, babra, görögszénára és petrezselyemre van szüksége. Próbálja ki!