Pásztortáska gyógyhatása | DR IMMUN.com

Pásztortáska gyógyhatása | DR IMMUN.com
Az aprított, nyers növény önmagában is felhasználható, fogyasztható; ugyanis magvai, levelei, de még gyökere is ehető.  Teája jótékonyan hat a szívre, a keringési rendszerre, ezáltal érelmeszesedés megelőző kezelésére is használható. A vérnyomást is szabályozza: a magas vérnyomásra csökkentő, de az alacsony vérnyomásra is normalizáló hatással bír.

Pásztortáska (Capsella bursa pastoris)

Gyógyhatása

Az aprított, nyers növény önmagában is felhasználható, fogyasztható; ugyanis magvai, levelei, de még gyökere is ehető.  Teája jótékonyan hat a szívre, a keringési rendszerre, ezáltal érelmeszesedés megelőző kezelésére is használható. A vérnyomást is szabályozza: a magas vérnyomásra csökkentő, de az alacsony vérnyomásra is normalizáló hatással bír.

Húgyúti fertőzésekben is előnyünkre válhat fertőtlenítő, keringést javító, gyulladáscsökkentő hatása. Foghúzás után, fogínyvérzéses állapotokban a vérzés gyors csillapításában, a sebgyógyulásban válik segítségünkre. Véres, fájdalmas vizeletürítés esetén nagyobb adag kúraszerű fogyasztása ajánlott, hatását vizelethajtókkal, vértisztítókkal kiegészítve növelhetjük. Pubertás és klimax idején a nőknek ajánlott, a havi ciklus ritmusának beállítására, szabályozására. Túl erős menstruáció esetén mivel vérzés mennyiségét csökkenti, napi két csésze pásztortáska tea a túlzott vérveszteség elkerüléséhez nyújt hatékony segítséget.

Pásztortáska hatása, felhasználás külsőleg:

Elégtelen keringés következtében kialakuló izomsorvadás kezelésére: tinktúrájával történő bedörzsölés, borogatás mellett napi 4 csészényi tea fogyasztása belsőleg is. Keringést javító hatása miatt az ízületi problémákban is segíthet a tinktúrás bedörzsölés. Izomgörcsöket, izomfájdalmakat szintén jól csillapíthatunk borogatásával, bedörzsölésével. Helyi vérzéscsillapításra, külső vérzéssel járó bőrsérülés, vagy orrvérzés esetén kiváló hatásfokkal használható. Ehhez forrázatával készítünk borogatást, vattakorong, vagy steril gézlap segítségével; amit orrvérzés esetén tamponálásként használunk. Orrvérzés esetén inhalálás formájában is eredményes. Vérző aranyér esetében leginkább ülőfürdője javasolt, viszont langyos lemosóként, vagy kis mennyiségű beöntéssel is alkalmazható erre a gondra. Alsó végtagi rossz vérkeringés, hidegláb érzés esetén szintén javasolt a külső bedörzsölést, borogatást belsőleges használattal együttesen alkalmazni, a hatékony javulás elérése érdekében! Sérv esetén, a tartószalagok erősítésére szintén a napi 2-3 -szori pásztortáska-tinktúrás bedörzsölés javallott.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

  • aranyér
  • izomsorvadás, izomfájdalmak
  • ízületi bántalmak
  • vérzéscsillapítás
  • viszérbetegségek
  • alsó végtagi keringési panaszok
  • érelmeszesedés
  • menstruációs panaszok
  • vérnyomás problémák
  • gyomorvérzés, fekély kezelése
  • sérv

 

Pásztortáska tea készítése:

  • Tea: Forrázatot készítünk, 2 teáskanálnyi drogot 1 csészényi vízzel forrázunk le, majd 10-15 percig ázni hagyjuk, ezt követően át is szűrjük. Naponta többszöri fogyasztása /2-3 csészényi/ javasolt, a panaszok idején.
  • Külsőleg izomsorvadás kezelésére, bedörzsölő-, borogatószerként alkalmazható eredményesen. Erre a célra az alkoholos tinktúráját használjuk. A tinktúrát házilag is elő állíthatjuk, úgy, hogy a felaprított, frissen begyűjtött növényt alkohollal leöntjük (úgy, hogy teljesen ellepje), meleg helyen történő 10 napos érlelés után átszűrjük. Sötét színű, jól záródó üvegben tárolhatjuk.
  • Ülőfürdőhöz egy egész éjszakára 5 liternyi vízben áztassunk 200 gramm drogot, és ezt adjuk hozzá a fürdővízhez.
  • Fogínyvérzés, foghúzás utáni vérzéscsillapításra gyógyteájával szájöblögetés ajánlott.
  • A nyers növényt apróra vágottan is fogyaszthatjuk, salátáink kiegészítője is lehet.

Ellenjavallat:

Várandósság alatt, szoptatás idején kerülendő! Sűrű vérű, vérhígtó készítményeket rendszeresen szedőknek, vérrögképződésre hajlamos, vagy infarktuson átesett személyeknek használata egyáltalán nem ajánlott! Gyermeknél csak külsőleges vérzéscsillapításra alkalmazzuk. Elhúzódó vérzéses állapotok esetében az orvost nem helyettesítheti!

Pásztortáska gyógyhatása röviden:

Vérzéscsillapító, sebgyógyító, fertőtlenítő, méhizom összehúzó hatású. Jótékonyan hat a keringésre. Izomtónus fokozó. Gyulladáscsökkentőként is ismert, elősegíti a véralvadást. Vérnyomás szabályozó.

Hatóanyagai: Gyanta, illóolaj, káliumsók, kalcium, tiramin,tanninok, flavonidok, szaponinok.Vérzéscsillapító peptid.

Népies nevei: Kanálfű, Istentáskája, Pásztorerszény, Paperszénye, Paptarsoly, Pásztortarsoly, Gezemice, Békatarsoly, Békalencse, Vadmustár, Féregfű, Libazsázsa -nagyon sok néven ismeret.

Angol neve: cassweed, toy-wood, shepherd's purse

Hasznos része: A növény föld feletti részeit, tehát a leveleit, virágát és termését gyűjthetjük jótékony hatásai miatt.

Pásztortáska története:

Alapvetően Európában őshonos, de mára a világon mindenfelé megtalálható. Mivel az érett termésben a mag csörög, a régi idők gyermekei gyakorta készítettek csörgőt belőle. Nevével is utal történetére, régen ugyanis a pásztorok állatgyógyászati céllal is alkalmazták: az ellést követően, a vérzés csillapítására juhoknak adták. A népi gyógyászatban a bábaasszonyok szülés megindítására, szülés után a vérzés csillapítására használták. Kínában ma is élelmezési célokra használatos, termesztik.

Pásztortáska gyűjtése, szedése, tárolása:

A vadon termő növény felső, kb. 30 cm-es részéről a levelet, virágot, termést egyaránt gyűjtik, március végétől egészen novemberig. Száraz, fedett, tűző napsütéstől mentes helyen szárítsuk. Hatóanyagaiból gyorsan veszít, ezért a hosszú időn keresztüli tárolását kerüljük, minden évben újat gyűjtsünk!

Pásztortáska botanikai leírása:

A káposztafélék, keresztesvirágúak családjába tartozó gyomnövény. Tömegesen terem. A tavaszi első, virágzó növények egyike, ősszel másodszor is kihajt. Alsó levelei tőrózsát alkotnak, lágy szárú, 30-50 cm magasra növő, lándzsás levelű, egynyári növény, melynek vékony kocsányon szív alakú, becőtermése van. A termés megtapintva a bőrhöz hasonlatos érzést nyújt. Laza fürtökben fedezhetjük fel négy szirmú, fehér virágait. Egész nyáron át virágzik, de leginkább áprilisban és májusban találkozhatunk vele, városi útszélen, kertekben, mezőkön, szántóföldi vetések szélében, töltések mentén. Szereti a napsütést, a pangó víz árt neki, alapvetően azonban nem túl igényes növény, a rosszabb minőségű talajban is megél.

Felhasznált irodalom:

Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Gyógynövények kincsestára  Alexandra kiadó
Rácz Gábor, Rácz-kotilla Erzsében, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium