Premenstruációs szindróma ellen a 9 legjobb gyógynövény

Premenstruációs szindróma ellen a 9 legjobb gyógynövény
A havi vérzést megelőzően számos nő érez testi és lelki fájdalmat egyaránt. Ezeknek a tüneteknek a gyűjtőneve a premenstruációs szindróma vagyis PMS. Ilyen panaszok lehetnek a hányinger, feszültség, ingerlékenység, szorongás és még közel 150 ezekhez hasonló tünet. Premenstruációs panaszokat a nők 80%-a tapasztal meg havonta, melyből kb. 20-40 % százalékuknál jelentősen ront az életminőségen.

A havi vérzést megelőzően számos nő érez testi és lelki fájdalmat egyaránt. Ezeknek a tüneteknek a gyűjtőneve a premenstruációs szindróma vagyis PMS. Ilyen panaszok lehetnek a hányinger, feszültség, ingerlékenység, szorongás és még közel 150 ezekhez hasonló tünet. Premenstruációs panaszokat a nők 80%-a tapasztal meg havonta, melyből kb. 20-40 % százalékuknál jelentősen ront az életminőségen.

Mitől alakulhat ki?

A menstruációval csökken az ösztrogén és a progeszteron szintje és előfordulhat a tüszőrepedés elmaradása, illetve a sárgatest elégtelenség is. Sok esetben a fogamzásgátló tabletták is felboríthatják a hormonegyensúlyt. Egyes felvetések szerint a depresszió is előidézheti a PMS tüneteit. A legtöbb PMS-ben szenvedő nő depressziós, ami lehet a betegség kísérő tünete vagy akár az előidézője is. A helytelen táplálkozás szintén kedvezően befolyásolja a kellemetlen tünetek kialakulását, azonban bizonyos ételek elkerülése segíthet a PMS súlyosságának csökkentésében.

PMS leggyakoribb tünetei:

A betegség leggyakoribb tünete a már említett depresszió, szorongás, szomorúság és hangulatingadozások. Ugyanakkor gyakori jelenség az olyan mentális probléma is, mint a döntésképtelenség és a figyelemzavar. Ezenkívül szintén PMS-re utalhat a nyugtalanság, alvászavar, gyomor-bél panaszok, bőrpanaszok (akne, zsíros haj), puffadás, testsúly növekedés, csökkent vizelet-elválasztás.

Premenstruációs tünetek kezelése:

A PMS kezelése helyes táplálkozással, mozgásterápiával és súlyosabb esetben gyógyszeres kezeléssel valósítható meg. Cikkünk további részében 9 olyan gyógynövényt mutatunk be Dr. James A Duke amerikai botanikus Gyógynövény patika című könyve alapján, amellyel természetes módon tehet a PMS tünetek enyhítéséért.  

Barátcserje (Vitex agnus-castus)

A görög-római korban ez a gyógynövény volt az egyik legkedveltebb orvosság a menstruációs rendellenességek gyógyítására. Kutatók szerint a barátcserje enyhíti a PMS tüneteit. A progeszteron hormon termelésének serkentésével, illetve a prolaktin nevű hormon termelésének gátlásával elősegíti a haviciklus során termelődő hormonok egyensúlyát. Ez az ösztrogén-progeszteron arányának eltolódásához vezethet, mivel csökken a PMS-t kiváltó illetve súlyosbító ösztrogén mennyisége. A barátcserje növeli a progeszteron szintet, ami depressziót idézhet elő, éppen ezért azok a nők, akik PMS-el és a velejáró depresszióval küzdenek ne használjanak barátcserjét. A legtöbb nő esetében azonban igen hatásos lehet a barátcserje a női bajokra. Egy vizsgálat során PMS-ben szenvedő nőknek  egy éven keresztül napi 175 mg barátcserje kivonatot, míg másoknak napi 200 mg B6-vitamint adtak. Ez utóbbi szintén javasolt, mivel enyhíti a PMS tüneteit. Ennek ellenére a barátcserje jóval hatásosabbnak bizonyult. Németországban létezik olyan barátcserje-készítmény, amelyet hivatalosan engedélyeztek a PMS, a menstruációs görcsök és a mellérzékenység gyógyszereként.

Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis)

A kínai angyalgyökeret nagy tisztelet övezi Kínában, hiszen ez a gyógynövény számos betegséget képes orvosolni. Az egyik ilyen betegség a PMS és a menstruációs görcsök. Kínában sok nő napi 2 kapszulát is beszed a PMS megelőzésére, de vigyázat terhesség alatt nem szabad szedni!

Ligetszépe (Oenothera biennis)

Az amerikai indiánok évszázadokon át rágcsáltak ligetszépe magokat a menstruációs panaszok ellen. Napjainkban az Egyesült Királyságban használják a legtöbben a ligetszépe olajat a PMS gyógyítására. A ligetszépe olaj sokaknak hatásos, azonban az amerikai Élelmiszer és Gyógyszer-engedélyezési hivatal nem ismeri el mint PMS elleni gyógyhatású készítmény. Mindennek ellenére kapható a kereskedelemben és nők milliói alkalmazzák női bajokra.

Bojtorján (Arctium lappa)

A bojtorján májerősítő szer, viszont a máj serkentésével elérhető, hogy kezelje a PMS-hez kapcsolódó ingerlékenység kezelését. A rosszul működő máj ugyanis rosszul bontja le az ösztrogént, és ezzel előidézheti a magas ösztrogén szintet, ami súlyosbítja a PMS-t. Ez a gyógynövény kezeli a haspuffadást és az emlőfájdalmakat. A bojtorján kiváló vizelethajtó is egyben, ami azért is áldásos, mert a PMS-t kísérő tünetek, mint a haspuffadás és az emlőfájdalom a folyadék-visszatartás miatt lép fel.

Málna (Rubus idaeus)

A málnalevél csillapítja a méh összehúzódásokat, ezért leginkább terhesség gyógynövényeként ismert. Mindemellett számos fitoterapeuta szerint a PMS kezelésében is rendkívül hatékony.

Nagy csalán (Urtica diocia)

A csalán akárcsak a bojtorján segíti a máj megfelelő működését, éppen ezért gyakran használják a máj méregtelenítésére. Javasolt csalánból és bojtorjánból készíteni teát PMS esetén.

Szójatermékek, földimogyoró és más hüvelyesek

A tofu és más szójában gazdag növények fitoösztrogéneket, vagyis növényi ösztrogéneket tartalmaznak, amelyek gátolják a szervezet által termelt ösztrogének hatását. Ez az úgynevezett antiösztrogén hatás segít megelőzni az emlőrák kialakulását, és Dr. James A Duke botanikus szerint a PMS kezelésében is áldásos hatású lehet. A szója főként a szójabab miatt vált ismerté, ugyanakkor a földimogyoróban, a fekete babban és a limababban is nagy mennyiségben fordul elő. Érdekesség, hogy a gyantás herében mintegy ötvenezerszer több genistein található, mint a szójababban.

Virginiai sisakfű (Scutellaria lateriflora) és macskagyökér (Valeriana officinalis)

Mindkét gyógynövény nyugtatja az idegrendszert, ezért segíthet a PMS okozta stressz és feszültség csökkentésében.