Rozmaring gyógyhatása | DR IMMUN.com

Rozmaring gyógyhatása | DR IMMUN.com
A rozmaring fűszerként használva is étvágyjavító, puffadást megelőző hatású, mely a hosszú főzés során is megőrzi aromáját. Étkezés után 1 csésze teája megelőzi a székrekedést, segíti az emésztést, nyugtatja a gyomrot, a bél izomzatát lazítja. Mivel teája általánosan javítja a vérellátást, gyakorlatilag minden szerv működését serkenti, segíti a szív munkáját, az alacsony vérnyomást megemeli. Az agyban is fokozza a vérellátást, jó vérkeringést, ezáltal frissítőleg hat, segíti a koncentrációt, javítja a memóriát, növeli a teljesítőképességet.

Rozmaring (Rosmarinus officinalis)

Gyógyhatása

A rozmaring fűszerként használva is étvágyjavító, puffadást megelőző hatású, mely a hosszú főzés során is megőrzi aromáját. Étkezés után 1 csésze teája megelőzi a székrekedést, segíti az emésztést, nyugtatja a gyomrot, a bél izomzatát lazítja. Mivel teája általánosan javítja a vérellátást, gyakorlatilag minden szerv működését serkenti, segíti a szív munkáját, az alacsony vérnyomást megemeli. Az agyban is fokozza a vérellátást, jó vérkeringést, ezáltal frissítőleg hat, segíti a koncentrációt, javítja a memóriát, növeli a teljesítőképességet.

Rozmaring felhasználás külsőleg:

Füstje fertőtleníti, szagtalanítja a helyiségeket, betegszobákat. A rozmaring illóolaja, bedörzsölőszerként a végtagok vérkeringését javítja, csillapítja az idegfájdalmat, a beszűkült erekre, a reumára gyógyító hatású; de sportolás előtti bemelegítéshez is áldásos, megelőzi az izomfájdalmakat, az izomlázat. Hajöblítőszerként korpásodás, hajhullás ellen ajánlott. Kopaszodás elkerülésére is kiváló, hiszen a hajas fejbőr vérellátását fokozza, a hajhagymákat regenerálja. Emiatt a tulajdonsága miatt hajnövesztőként is kiválóan alkalmazható. A DR. IMMUN Fűszeres Hajcseppek és Hajsampon a 25 gyógynövény mellett még 9 serkentő fűszernövény erejét tartalmazza, melyek között megtalálható a rozmaring is. A gyógynövény fürdője enyhíti a különféle bőrirritációkat, serkenti a vérkeringést, lazítja az izmokat és az ízületeket, élénkít és frissít.  A kisebb vágások és sebek fertőtlenítésére, összehúzására is kiváló.  Masszázshoz is jó választás a rozmaringolaj, az izomfájdalmakat könnyen enyhíti, a reumát, köszvényt is eredménnyel kezeli. A halántékba masszírozva a migrénes fejfájást elűzi.

Állapotok, amelyekben ajánlott:

  • reuma
  • idegzsába
  • végtagfájdalmak
  • hideg lábak, rossz végtagi keringés
  • érszűkület
  • izomfájdalmak
  • sportolás előtti bemelegítés
  • izomláz
  • alacsony vérnyomás
  • epebántalmak
  • étvágytalanság
  • puffadás, szélgörcs
  • székrekedés
  • korpásodás
  • hajhullás
  • kopaszodás
  • irritált bőr
  • apróbb sebek, vágások
  • memória javító
  • szellemi teljesítőképesség, koncentrálás segítője
  • stressz
  • pszichikai feszültségtől keletkezett fejfájás, levertség
  • migrén
  • vizsgaidőszakokban diákoknak

 

Rozmaring tea készítése:

  • Tea: 1 csésze forrásban lévő vízzel leforrázzuk az 1-2 teáskanálnyi aprított rozmaringlevelet, majd 10-15 perc után szűrjük le.  Ízesítés nélkül, esetleg kevéske mézzel elkeverve fogyasszuk. Naponta 2-3 csészényi javasolt.
  • Fűszerként: leveleit morzsolva zsíros húsételek, vadhúsok, szárnyas sültek, mártások, gomba- és halételek ízesítésére, illatosítására használják. Mivel erős, jellegzetes aromája van, adagolására figyeljünk, óvatosan bánjunk vele!
  • Fürdő: frissen, nyersen és szárított állapotában is adagolhatjuk a fürdővízhez, vagy 50 grammnyi rozmaringlevelet forrázzunk le 1-1,5 liter vízzel, fedjük le, hagyjuk állni 10-15 percet, szűrjük le, és adagoljuk 1 kád vízhez. Illatos, frissítő hatású.
  • Hajöblítőként, korpásodás ellen: 1-2 liter vízzel forrázunk le 2 evőkanál rozmaring levelet, hagyjuk állni, 10-15 perc után, amikor langyosra hűlt, szűrjük le és a szokásos hajmosás végén, utolsó hajöblítésként öntsük le a hajat vele.
  • A kozmetika- és illatszeripar széles körűen használja illóolaját. Kivonatát a likőripar is alkalmazza, főleg gyomorkeserűk gyártásához.
  • Magas gyomorsav kezelésére társítani szokták édesgyökérrel. Visszérkezelésre pedig cickafarkkal és fekete nadálytővel együtt ajánlott.

 

Ellenjavallat:

Belsőleg a rozmaringolaj csak kizárólag orvosi javaslatra alkalmazható! Gyomorfekély, a tápcsatorna megállapított fekélyes elváltozásai esetén kerülendő! Várandósság és szoptatás alatt csak fűszerként, akkor is óvatosan adagolva szabad használni! Gyermekeknek 3 éves kor alatt nem ajánlott!

Rozmaring gyógyhatása röviden:

Keringésjavító, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsökkentő, összehúzó, fertőzésgátló, nyugtató. Melegítő hatású.

HatóanyagaiIllóolaj, szaponin, cseranyag, rozmarinsav, kávésav, flavonoidok, triterpének.

Népies neve: Boldogasszony fája, szagos rozmaring, illatos rozmaring, rosmarin, anyósfű.

Angol neve: Rosemary, moorwort.

Hasznos része: VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben illóolaja (Rosmarini aetheroleum) hivatalos.

 

Rozmaring története:

Nevének eredetét latin alakjából többféle elképzelés szerint magyarázzák. A legvalószínűbb, hogy a ros ősi latin tőből, mely szó a tömjént jelöli, keletkezett. Több régi kultúrában a tömjén illatú cserjék, bokrok közé sorolták, olasz vidékeken is a szegények tömjénfája volt. A keresztény szertartásokban sokfelé a tömjént helyettesítették vele.  Egy másik elképzelés szerint neve (Rosmarinus) őshazájára utal, a párás tengerpartra: marinum=tenger, ros=harmat; így a név pontos fordításban a „tenger harmata". A Földközi-tenger mentén és Dél-Európa szerte már az ókorban is ismert és kedvelt fűszernövény volt. A kolostorkertekben termesztették, és gyógyhatást is tulajdonítottak neki.  A magyar falusi kertekben már a honfoglalás ideje óta fel-fel bukkan.  A rozmaringszesz, Árpád-házi Szent Erzsébet nevéhez kapcsolódik, mint a magyar királyné vize (aqua reginae Hungariae) volt ismeretes, és kifejezetten gyógyításra használták, köszvényes tünetek esetén. A 17. században Európa szerte így volt ismert. A népművészetünkben és irodalomunkban az emlékezés, a tisztaság és a hűség jelképe. Számos babona, rítus kapcsolódott hozzá. Például azt tartották róla, hogy segíti a szerelembe esést, ehhez csak meg kellett érinteni a kiválasztottat 1 virágzó rozmaring ággal. Az esküvő napján az ifjú pár együtt ültetett el rozmaringágat, ha az növekedni kezdett, azt a boldog, kiteljesedő családi élet jeleként értelmezték. Használták a boszorkányok távol tartására is; azonban ahol hangsúlyos helyen, bárki számára láthatóan volt rozmaring bokor ültetve, az az adott háznál a háziasszony uralkodásának árulkodója volt, egyúttal jele a becsületességnek is, mert rozmaring csak a becsületes emberek kertjében terem a néphit szerint.

 

Rozmaring gyűjtése, szedése, tárolása:

A rozmaringot az elfásodott részek felett vágjuk le, ezt gyakorlatilag tavasztól őszig folyamatosan megtehetjük. A levágott szárakat árnyékos, szellős helyen, csokorba kötve, lelógatva szárítsuk meg, majd morzsoljuk le róla a leveleket. Jól záródó edényben, száraz, hűvös helyen tároljuk, évente gyűjtsünk újat belőle, hiszen aromájából a leggondosabb tárolás mellett is veszít.

 

Rozmaring botanikai leírása:

Nyugat-Ázsiában, Dél-Európában és a Földközi-tenger mentén honos, ott vadon terem, örökzöld fűszer- és gyógynövény, jellegzetes, aromás illatú félcserje. Tűformájú levelei sötétzöldek, fonákjuk szürkésen szőrözött. Hazánkban is régi növénynek számít, vadon nem fordul elő, de védettebb helyen a szabadban is áttelel. A rozmaring gyökérzete fás, dúsan elágazó szára 0,5-1,5 m magasra tör. Öttagú, kétivarú virágai a levélhónaljakból nyílnak. Virágzáskor a szárak vége leveles füzért alkot. Virágzási ideje viszonylag hosszú, meghaladja a 2 hónapot is (május-július). Kevés csíraképes magot érlel, mert megporzása nem túl sikeres. Szaporítást inkább hajtásoltással, dugványozással ajánlott végezni, ugyanis a 10-15 cm-es, 3-4 rügyet tartalmazó hajtásvégek nyári időszakban szabad, nedvesen tartott földben is igen könnyen meggyökeresednek. A szárazságot igen jól tűri, a fagyot csak mérsékleten, oda érdemes ültetni, ahol a téli hideg a mínusz 10 fokot ritkán éri el. Közepesen fényigényes, a tűző napot is jól viseli, de cserépbe ültetve ablakban, verandán, félárnyékban is kiegyensúlyozottan növekszik. Több éves bokorként hajlamos a felkopaszodásra, ezt visszavágással, odafigyelősebb öntözéssel orvosolhatjuk. Talajban sem válogatós, egyedül az erősen savas erdei talajt nem tolerálja jól. Ismert kórokozója vagy kártevője nincs, így növényvédelmet gyakorlatilag nem igényel.

 

Felhasznált irodalom:

Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Rácz Gábor, Rácz-kotilla Erzsében, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008
Gyógynövények kincsestára  Alexandra kiadó
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája