Sárgafolt-elfajulás ellen a 6 legjobb gyógynövény

Sárgafolt-elfajulás ellen a 6 legjobb gyógynövény
Elsősorban fontos tisztázni, hogy mi az a sárgafolt-elfajulás vagy más néven makuladegeneráció. A sárgafolt az éleslátásért felelős ideghártya-terület vagyis a sárgafolt betegsége, amelynek két típusát különböztetjük meg, a száraz és nedves makuladegenerációt. Ezek közül is gyakoribb a száraz makuladegeneráció, amely 85-90%-ban fordul elő. Ebben az esetben az ideghártya külső rétege elvékonyodik és elfajul. Időskorban akár mindkét szemen is megjelenthet a betegség de nem azonos mértékben. A nedves sárgafolt-elfajulás ezzel szemben ritkább, az esetek 10%-ban beszélhetünk nedves makuladegenerációról. Ez akkor alakul ki, amikor kóros verőerek nőnek a sárgafolt alatti érhártyákból, ezekből folyadék (pl. vér) szivárog, amely a nedves jelzőre mutat. A vér felhalmozódhat, ami súlyos látásromlást okozhat. 

Elsősorban fontos tisztázni, hogy mi az a sárgafolt-elfajulás vagy más néven makuladegeneráció. A sárgfaolt az éleslátásért felelős ideghártya-terület vagyis a sárgafolt betegsége, amelynek két típusát különböztetjük meg, a száraz és nedves makuladegenerációt. Ezek közül is gyakoribb a száraz makuladegeneráció, amely 85-90%-ban fordul elő. Ebben az esetben az ideghártya külső rétege elvékonyodik és elfajul. Időskorban akár mindkét szemen is megjelenthet a betegség de nem azonos mértékben. A nedves sárgafolt-elfajulás ezzel szemben ritkább, az esetek 10%-ban beszélhetünk nedves makuladegenerációról. Ez akkor alakul ki, amikor kóros verőerek nőnek a sárgafolt alatti érhártyákból, ezekből folyadék (pl. vér) szivárog, amely a nedves jelzőre mutat. A vér felhalmozódhat, ami súlyos látásromlást okozhat.

Kiket érinthet a betegség?

Jellemzően az 50-80 éves korosztályt érinti ez a szembetegség, amely az egyik leggyakoribb időskori szembetegségnek számít. Egyes felmérések szerint a betegség előfordulása gyakoribb a világosabb szemű és bőrű embereknél, valamint azoknál, akik szív- és érrendszeri megbetegedéssel küzdenek. Mindemellett jelentős kockázati tényező a dohányzás, a dohányosaknak csaknem háromszor nagyobb esélyük van a sárgafolt-elfajulásra. Szintén gyakoribb a betegség kialakulása azoknál, akik nem jutattnak elengedő C- és E-vitamint szervezetükbe az étkezések alkalmával. Továbbá genetika és cukorbetegség is okozhat sárgafolt-elfajulást.

Betegség első jelei

A makuladegenerációra a látás romlásából is lehet következtetni. Nedves makuladegenerációnál komoly jelek lehetnek, amikor valaki néz egy egyenes vonalat és azt ferdének, görbének vagy hullámosnak látja. Korai stádiumban még sokat lehet tenni a látás visszanyeréséért és a sárgafolt-elfajulásának megelőzéséért, éppen ezért fontos, hogyha homályos látásra panaszkodik mindenképpen keressen fel szemészt.

Mit tehetünk ellene?

A sárgafolt-elfajulást általában műtéti lézeres beavatkozással kezelik, mely során elzárják a kóros ereket. Előfordul, hogy a kóros ereket érképző gátlású hatású anyagokkal blokkolják vagy fényterápiát alkalmaznak annak érdekében, hogy az erek ne tudjanak kialakulni. Ugyanis a fény hatására aktivizálódó anyag roncsolja a kóros ereket. A sárgafolt-elfajulást különböző táplálék kiegészítők és  magas antioxidáns tartalmú vitaminok is segítik, amelyekről a következőkben részletesen írunk.

Fekete áfonya (Vaccinium myrtillus)

Az áfonya és más rokonai, például a földi szeder, szőlő, szilva, vadcseresznye mind segít az éles látás megőrzésében, amelyet tudományos kutatások is alátámasztanak. Az imént felsorolt gyümölcsök gazdag antioxidáns források. Egy vizsgálatból kitűnt, hogy az áfonya napi 400 mg-jával és a szintén antioxidáns hatású bétakarotin napi 20 mg-jával történő együttes kezelés jelentősen javította az éjszakai látást és növelte a látóteret. Mindez annak is köszönhető, hogy a fekete áfonyában található antocianidinek erősítik a retina hajszál ereit és lassítja a sárgafolt-elfajulás kialakulását. Daniel Mowrey (PhD) gyógynövény farmakológus több könyvében is javasolja, hogy áfonyából, szúrós csodabogyóból, ázsiai gázlóból és gyömbérből készítsen teát a sárgafolt-elfajulás megakadályozására. A fekete áfonyából készült teát naponta 4x is fogyaszthatja az éleslátás érdekében!

Bordás kel (Brassica oleracea), spenót (Spinacia oleracea) és más zöldségfélék.

Johanna Seddon (M.D), a sbostoni Massachusetts Szem és Fülklinika szemésze egy kérdőíves felmérés keretében 900 ember adatait vette fel, akik közül 326-an sárgafolt-elfajulással küzdöttek. A felmérés szerint azok, akik legalább heti 5 alkalommal fogyasztottak olyan gyümölcsöket, zöldségeket, amelyek antioxidánsokat tartalmaztak felére csökkent a betegség kialakulásának kockázata. Dr. Seddon szerint ebben kiemelt szerepe van a bordás kelnek és a spenótnak, ugyanis ez a két zöldség luteint és zeaxantint tartalmaz. Hasonló hatóanyaggal ellátott növények a kínai kel, brokolli, kelbimbó, fejes káposzta, fodros kel, karalábé, mustárzöld, retek, tarlórépalevél és a vízitorma. Érdekesség, hogy a C- és E vitamin nem sokat segít a sárgafolt elleni elfajulásban, pedig mindkettő magas antioxidáns tartalmú vitamin. Ez azt bizonyítja, hogy étrend kiegészítő kapszulák fogyasztása helyett még mindig fontosabb a természetes antioxidánsokhoz folyamodni. Amennyiben sárgafolt-elfajulással küzd a fentebb említett növényekből fogyasszon többet!

Földimogyoró (Amerikai mogyoró, Arachis hypogaea)

A szójabab hatóanya a genistein, amely igen eredményes a cukorbetegség okozta retinaelfajulás és az úgynevezett diabéteszes retinopátia megelőzésében. A szójabab mellett más hüvelyesekben is fellelhető genistein, ilyen a földimogyoró, amely nemcsak kiváló genistein forrás, de finom is. Mindemellett procianidin nevű antioxidáns is található benne.

Ginkó (Ginko biloba)

A ginkó kivonatok előnye, hogy segítenek a retina vérellátásnak fenntartásában. Ezt alátámasztja egy vizsgálat, melyben megállapították, hogy azok a személyek, akik a vizsgálatban fél éven át napi 80 mg ginkó kivonatot fogyasztottak jelentősen javult a távolbalátásuk. Egy másik tanulmány arról számolt be, hogy a ginkó akár vissza is fordíthatja a retina károsodást. A ginkó levele kevés bioaktív vegyületet tartalmaz, ezért gyógyhatását akkor érzékelhetjük leginkább, ha 50:1 arányú kivonat formájában alkalmazzuk. Mindez azt jelenti, hogy 1 kg kivonatot 50 ginkó levélből vontak ki. Vigyázzon a túlzott ginkó fogyasztás hasmenést, ingerlékenységet és nyugtalanságot okozhat, ezért mértékkel alkalmazza, gyümölcslevekbe vagy teákba téve.

Kínai ördögcérna (Lycium chinese)

Kínában ez a gyógynövény kedvelt ellenszere a homályos látásnak és más szemészeti problémáknak. Egy kísérletben a résztvevők napi 50 g kínai ördögcérnát kaptak, akiknek a látásuk jelentősen javult. Ez annak is köszönhető, hogy a gyógynövényben sok az antioxidáns, például a karotinoid néven ismert növényi pigment.

Szegfűszeg (Syzgyum aromaticum)

A szegfűszeg szintén hatékony antioxidáns forrás, amely a szem egészségét szolgálja. Több kísérlet igazolja, hogy a szegfűszeg gátolja a docosahaxen-sav lebomlását a retinában, ezáltal segít a szépkorúak életlátásának megőrzésében. Keverjen 1-2 csepp szegfűszegolajat mentához és igya naponta kétszer.