Szagos müge (Galium odoratum)
Gyógyhatása
Serkenti a máj, az epe és a vese működését. Csökkenti a gyulladásokat. Kiválóan használható idegesség esetén. Kezeli az álmatlanságot. Kivonatát a vénás megbetegedések kezelésére alkalmazzák. Javítja a keringést. Enyhe görcsoldó. Remek vízhajtó. Forrázata jó méregtelenítő. Segíti a tejelválasztást.Felhasználás külsőleg
Nincs ismert külső felhasználása.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- zsírmáj
- epeproblémák
- veseproblémák
- stressz
- álmatlanság
- gyomorgörcs
- renyhe emésztés
- felfúvódás
- böfögés
- ingerlékenység
Szagos müge tea
10 dl forrásban lévő vízhez adagoljon hozzá 10 gramm szárított föld feletti részt. Hagyja ázni 10 percig, majd szűrje le. Naponta maximum 3 csészével ajánlott a fogyasztása. Álmatlanság esetén fél órával lefekvés előtt 1 csésze bevitele javasolt.
Ellenjavallat
Terhes nők számára nem javasolt a fogyasztása! Véralvadásgátló gyógyszer használata esetén tilos a bevitele! A kumarintartalma miatt mellékhatásként erős fejfájás és szédülés is felléphet! Hosszú távon nem ajánlott a használata, mert májkárosodást okozhat!
Szagos müge gyógyhatása röviden
Keringésjavító, enyhe görcsoldó, vízhajtó, gyulladáscsökkentő, nyugtató
Hatóanyagai: cserzőanyagok, iridoid-glikozid, keserűanyagok, galluszsav, kumarin-glikozid.
Népies neve: csillagos májusfű, érdeske, erdőmesterfű, müge.
Angol neve: sweetscented bedstraw.
Hasznos része: A szagos müge felhasználható része a szárított virágos hajtása (Asperulae odoratae herba).
Gyűjtése, szedése, tárolása
A szagos mügét virágzás idején a legalkalmasabb gyűjteni. Mivel tömegesen előforduló növényről van szó, ezért előnyös lehet a sarlóval történő aratása, bezsákolása, majd átválogatása. A növény állományának romlását meg lehet előzni felülvetéssel. A szárítása csokorba kötve történik.
Története
A szagos müge első híres felhasználójának I. Szaniszló lengyel királyt tartják, aki a legenda szerint testi erejét és frissességét a reggelente elfogyasztott szagos müge teának köszönhette. Német területeken a gyökértörzsét győzelmi szimbólumként ismerték, ezért az atléták és a katonák is viselték vagy karkötő formájában, vagy pedig az övükre kötve.
Alkoholos italok, főként bor fűszerezésére használták, de lehet készíteni belőle pálinkát is. A szagos müge csokrokat régebben illatosításra, a szoba levegőjének tisztítására és rovarirtásra is alkalmazták.
Botanikai leírása, termesztése
Eurázsiában őshonos növény, de Észak-Afrikában is előfordul. A buzérfélék (Rubiaceae) családjába tartozó növény. Sima felületű szára nem éri el a fél méteres magasságot, ezen helyezkednek el örvösen a lándzsa alakú levelei. Virágai csillag formájúak és fehér színűek. Horgas szőrrel borított ikerkaszat termése van.
Kedvelt élőhelyei a bükk-és tölgyerdők, előnyös számára a humuszos talaj. Magról szaporítható, ültetése után nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy ne száradjon ki!
Felhasznált irodalom
Gyógynövények kincsestáraBernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövények
Reader’s Digest: A természet füvészkertje