Szederlevél (Rubus candicans)
Szeder (Rubus fruticosus)
Gyógyhatása
Gyümölcsében magas a vas, mangán, C-vitamin, és ásványi anyagok tartalma, a gyenge gyomor számára gyümölcse kiváló erősítő. Vérszegénységben, lázas meghűlésben, felsőlégúti betegségek kezelésének kiegészítésében első rangú segítő. Operáció utáni felépülés idejét lerövidíti. Egy pohár szederlé enyhíti a szem fáradságát. Levélforrázata gyomorfekély és nyombélfekély esetén a vérzést csökkenti, a sebet összehúzza. Az egész tápcsatorna szakaszon kezeli a kialakult sebeket, gyógyítja a nyálkahártya felmaródásokat, csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Megelőzi a belek gombás betegségeinek kialakulását, megakadályozza a béltartalom erjedését, csökkenti a bélhurutot. Gyógyítja a hurutos hasmenést. A kórosan kitágult bélfal szövetekre összehúzó hatású, a bélrenyheséget megszünteti. Daganatos bélbetegségek orvoslója. Az alhas előreesését akadályozza. Csökkenti a termelődő epe mennyiségét, miközben a termelt epét eredményesebb hatásúvá teszi; ezáltal epe problémák, emésztési gondok, a máj gyulladásos állapotaimnak ellátásában jótékony hatású. A nyirokrendszer és a vér tisztítója. Az erek falán keletkező lerakódásokat felszámolja, ezáltal csökkenti az érszűkületet, az erek falának rugalmasságát helyreállítja. A belső vérzéseket csökkenti. Szülést követően támogatja, segíti a méh szöveteinek regenerálódását. Gyökere izzasztó, lázcsillapító, vízhajtó hatású főzetet ad. Test szerte megmozgatja a pangó nedveket, ödémákat, szöveti folyadékfelgyülemléseket.
Szederlevél főzetének felhasználása, hatása külsőleg
Öblögetőszerként kiváló a szájüreg gyulladásos, vérzéses tüneteinek kezelésére.
Fertőtlenítő hatású, ezt a tulajdonságát érvényesítik a külsőleges felhasználás során, így sebek tisztítását, kórokozók bejutásának megelőzését, általános immunerősítést végeznek így vele. Borogatószere lehet makacs felületi sebeknek, nehezen gyógyuló lábszárfekélynek. Ülőfürdőként, lemosóként az aranyér kezelésében is hatásos.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- szájüregi sebek, gyulladások
- gyomor panaszok, emésztési problémák
- gyomorfekély, nyombélfekély
- vastagbél gyulladás
- hasmenés
- bélrenyheség
- túlzott epe termelés
- hasnyálmirigy gyulladás
- nyirokpangás
- ödémák
- érszűkület
- túlzott mértékű, vagy elhúzódó menstruáció
- szülés utáni regeneráció
- vérszegénység
- lábszárfekély, makacs felületi sebek
- belső vérzés
- aranyér
Szederlevél tea készítése
- Teája: leveléből is, gyümölcséből is készíthetünk forrázatot. 1,5-2 gramm szárított levelet forrázunk le 1 csészényi vízzel, majd 10-15 percig állni hagyjuk. Napi 3 csészényit fogyasztunk.
- Öblögetőszerként is használhatjuk: levelének visszahűtött, erős forrázatát alkalmazzuk erre! 10 grammnyi levelet 1-2 dl vízzel forrázunk, esetleg rövid ideig a forró vízbe tétel után együtt főzzük, majd 15 percig állni hagyjuk, és naponta 2-3 alkalommal öblítünk, gargalizálunk vele.
- Borogatószer: a forrázatába vászondarabkánt, gézlapot mártva naponta 1-2 alkalommal használjuk.
- Gyógyászati célú lekvár alapanyag is lehet, ebben az esetben bodzával javasolt keverni.
- Gyökerét főzetként használjuk.
- Termését lekvárok, szörpök, tejtermékek készítésére, süteményekhez és színezőanyagként az élelmiszeripar széles körben felhasználja.
Mellékhatása, ellenjavallat
Túlzott, hosszan tartó használata erősen szárító hatású a bélrendszerre, gyengüléshez, a belek kiszáradásához vezethet, kerülendő! Kiszáradással küzdő szervezet esetén használata tilos! Terhesség és szoptatás alatt csak mértékkel és orvossal egyeztetve használja! Apró magvas gyümölcse táplálékallergiát okozhat, gyermekeknek 2 éves korig nem javasolt.
Szeder gyógyhatása röviden
Gyulladáscsökkentő, szöveti tónust fokozó, szövetösszehúzó, sebgyógyító, vérzéscsillapító és vértisztító, enyhe görcsoldó, nyiroktisztító, pangásszüntető. Hurutoldó. Gyomorerősítő. Baktériumölő, érvédő. Memória javító. Immunrendszer erősítő.
Hatóanyagai: Gyökere: szaponin, cserzőanyag. Levele: tanninokban (csersavak), cserzőanyag, gyümölcssavak. Bogyói: vitaminok, ásványi anyagok, gyümölcssavak, flavonoidok, antocián.
Népies neve: Szedernye, kékbogyó, fekete málna, földi szeder, seregélyszeder
Angol neve: mulberry, blackberry, brambleberry, bramble-berry
Hasznos része: A levele, bogyós termése és gyökere együtt szolgáltatja a drogot.
Szeder története
Már i. e. 400-ban (Hippokratész korában) említik jótékony hatását. Már az ókorban gyógyhatásúnak tartották, fürdőkúrák alapanyaga is volt, belsőleg is fogyasztották. Bogyóit ősidők óta ismerik és fogyasztják. Svájci régészeti leletek utalnak arra, hogy rendszeresen fogyasztották. Nemesített fajtái a hazai kertekben a XIX. századtól található meg.
Szederlevél, gyümölcs gyűjtése, szedése, tárolása
Tavasztól egészen őszig gyűjthető levele, amit frissen és szárítva egyaránt felhasználhatunk. Naptól védett, szellős helyen történjen a levelek szárítása, hatását egy évig megőrzi. Gyümölcse is felhasználható gyógyászati célzattal, szintén frissen és szárítva egyaránt. Termését fagyasztva, lekvárként, szörpként tároljuk. Gyökerét akár télen is kiáshatjuk, mosás és rövid szárítás után használható.
Szeder botanikai leírása
A rózsafélék családjába tartozó tüskés, lombhullató, félcserje. Szinte minden földrészen megtalálható, a mediterrán és szárazföldi éghajlat területeire jellemző, hegyvidékeken, dombos területeken fordul elő. Észak-Amerikában, Észak-Afrikában, Európában, és Ázsia egyes területein vadon is él. Erdőszéleken, réteken, patakok, folyóvizek fás, bokros szegélyei mentén megtalálható. Nem igényes a táptalajra, jó vízellátásra, de szükséges számára a napfény, és a jó környezetet meghálálja. Aszályos nyáron szükséges öntözni. A fagyot jól tűri. Kerti, nemesített változatai nagyobb szemű és bővebb termést hoznak, viszont gyógyászatilag gyengébb hatásúak, mint a vadon termő növény. Fajai könnyen kereszteződnek. Hajlékony, fás hajtásai, szórtan elhelyezkedő hármas, összetett leveli vannak. Levelei finoman tüskések. Virága a vadrózsa virágához erősen hasonló, rózsaszínesbe játszó fehér színű. Apró szemekre bontható, húsos, csonthéjas gyümölcse kúpos vackon, csoportosan található. Termése beérett állapotban sötétkék, mélylila vagy szinte fekete. Májustól augusztusig követhető virágzása, majd augusztustól októberig először zöld, majd fokozatosan pirosassá válik, végül érett színűvé sötétedik. Küllemében is, értékes összetevőiben is hasonlít a málnához.
Felhasznált irodalom
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.