(Cassia Acutifolia; Cassia angustifolia, Senna alexandrina Mill)
Szenna
Gyógyhatása
Oldja, kihajtja a szervezet hurutjait, fellazítja az emészthetetlen, esetleg túlemésztett tápanyagokat, tisztítja az egész tápcsatornát a bélmozgás intenzívebbé tétele, és a bélnyálkahártya nedvességének fokozása, a béltartalom térfogatának növelése révén. Szárító hatású. A szennalevél teát este, lefekvés előtt érdemes elfogyasztani, így reggelre fejti ki hatását. Eseti kezelésre, hashajtásra ajánlott (nem krónikus székrekedési gondok, vizsgálatok, műtét miatti előkészület)! Szükséges mellé a bőséges folyadékbevitel, egyrészt, hogy hatását eredményesen ki tudja fejteni, másrészt, hogy a kiszáradásos tüneteket el tudjuk kerülni. A nyálkahártya szárító tulajdonsága gyomor és bélrendszeri gyulladások, sebek, fekélyek esetén ártó hatású! A tüdőre lerakódott hurutokra nézve a szenna jótékony, ezért hurutos, nedves asztma esetén alkalmanként használható, gyors enyhülést hoz; illetve keverékekben biztonságosan használható!
Gondterheltség, feszültség csökkentő, hiszen oldja a túltelítettségből adódó rossz komfortérzetet. Mivel a lerakódott, régóta pangó salakanyagok, méreganyagok lökésszerű kiürüléséhez vezet, a szervezet immuntevékenységét felpezsdíti, az immunrendszert megerősíti. Valós és erős méregtelenítő hatása annak is köszönhető, hogy gátolja az ásványi anyagok, kivezetni kívánt anyagok visszaszívódását a vastagbélből. A bélrendszerben megtapadt parazitákat, valamint azok petéit is kipucolja az emésztőrendszerből. A székletet felpuhítja, így az arra hajlamos személyeknél az aranyér kialakulását megelőzi, általa a végbél repedéses tünetek elkerülhetőek. Másnaposság esetén, nagy evéssel-ivással, túlevéssel társult összejövetelek után segíti a szervezet gyors megtisztulását, visszatérést a hétköznapokhoz.
Szennalevél tea hatása, felhasználása külsőleg
Külsőleges felhasználása nem ismeretes.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- székrekedés
- asztma
- végbélen végzett műtétek után
- bélrendszeri vizsgálatok előtt
- hasüregi műtétek előtt és után
- fogyókúra
- immunerősítés
- méregtelenítés
- féregtelenítés
- aranyér
- végbélrepedés
- másnaposság
- túlevés
Szennalevél tea készítése
- Tea: legjobb, ha hideg áztatással készítjük a szennalevél teát, 1 teáskanálnyi porított levelet 1 csészényi hideg vízzel felöntünk, lefedjük, majd 24 órán át ázni hagyjuk.
- Forrázata is készíthető: 2 teáskanál drogot 1 csészényi forróvízzel felöntünk, 5-10 percig állni hagyjuk, majd szűrjük. Naponta 1, esetleg reggel és este is 1-1 csészével fogyasztják.
- Hashajtó lekvár: mozsárban 10 gramm szárított szennalevelet porítunk, majd hozzáadunk 5 gramm ánizsmagot, egybe törjük. Majd az így kapott por formájú alapanyagunkat 50 gramm szilvalekvárral és 30 gramm mézzel összekeverjük. Jól zárható üvegbe, csatosan zárható porcelán tárolóedénybe tesszük, hűvös helyen vagy a hűtőben tároljuk. Szükség esetén esti órákban 1-2 kávéskanállal veszünk be belőle, majd 1 nagy pohár vízzel leöblítjük.
- Szélhajtás, szélcsökkentés elősegítése, előnyösebb, mellékhatásmentesebb használata miatt szokás gyömbérrel, édesköménnyel, ánizzsal, citromfűvel, bodzával, cickafarkkal társítani.
- Gyógyszer alapanyag.
Ellenjavallat
1-2 hétnél hosszabb ideig semmiképp sem ajánlott a szennalevél használata, ugyanis a szervezet folyadék- és elektrolitháztartását felboríthatja, és hozzászokás alakulhat ki, ami komoly székrekedéses problémákhoz vezethet! A szükségesnél nagyobb adagban hasi fájdalmakat, görcsöket okozhat! 12 év alatti gyermekeknek ne adjuk! Terhesség és szoptatás ideje alatt kerüljük! Gyulladásos bélbetegségek, gyomorfekély, ismeretlen eredetű hasi fájdalmak, bélelzáródás és szűkület, kiszáradásos állapotok, menstruáció idején ne használjuk! Kifejezetten ellenjavallt vastagbél gyulladás esetén!
Szennalevél gyógyhatása röviden
Erős hashajtó, béltisztító, méregtelenítő, lázcsillapító. Immunerősítő.
Hatóanyagai: Flavonoidok, nyálkaanyagok, keserűanyagok, cseranyagok, antrakinon-glikozid, diantron-glikozid, kalcium-oxalát, növényi poliszaccharid.
Népies neve: Anyalevél, Szennalevél, kasszia.
Angol neve: Senna
Hasznos része: Levél és termésdrogja hivatalos több ország gyógyszerkönyvében, így a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is jegyzett.
Szenna története
A hagyományos indiai gyógyászat évezredek óta ismeri, jegyzi és használja. Európában valószínűleg csak a múlt században jegyezték fel először figyelemre méltó béltisztító, hashajtó tulajdonságait. Írásos megemlítése elsőként a IX. században, arab orvosok által keletkezett.
Szennalevél gyűjtése, szedése, tárolása
A megszárított levelét és termését is alkalmazzák gyógyászati célokra. A tűző napon szárítják meg a szennalevél szeptemberben begyűjtött levelét és termését. Hazánkban egyáltalán nem gyűjthető, importáljuk, patikákban, gyógynövényszaküzletekben, bioboltokban kereshetjük.
Szenna botanikai leírása
A lepényfélék családjába tartozó, kb. 250 fajt számláló, trópusi, szubtrópusi félcserje. Indiában, Arábiában őshonos, Amerikában szórványosan előforduló 1-1,5 m magasra növekvő növény. Elágazó, fás szárú. Párosan, szárnyasan összetett levelein belül 1-1 levélke lándzsa alakú, ép széllel, világoszöld színben. Hazáiban dísznövényként is tartják, termesztik is, az akácra emlékeztető, fürtös, sárga virágai miatt. Virágában a szirmok felállók, körkörösen fedik egymást, 5 sziromlevél alkotja egy virágát. Meleg és fényigényes, de ezen kívül viszonylag igénytelen növény. Hüvelytermésű, a magok kidomborodnak belőle, a hártyaszerű hüvely ugyanis szorosan rátapad a 6-8 magocskára.
Felhasznált irodalom:
Csupor Dezső: Fitoterápia, Növényi szerek a gyógyászatban.
Earl Mindell: Gyógyfüvek bibliája
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: A gyógynövények ismerete
Kissné Dogossy Éva- Zsoldos Márton: A természet kincseskamrája
Reader’s Digest – A természet füvészkertje
Dr. Kmeth Sándor – Herbárium
Reader’s Digest. Fűszerek és gyógynövények nagykönyve 2008