Szerecsendió gyógyhatásai

Szerecsendió gyógyhatásai
A szerecsendió fogyasztása rendkívül előnyös különböző emésztési problémák esetén, ugyanis remek gyomorerősítő. Oldja a gyomorgörcsöket, nyugtatja a gyomrot és fokozza az emésztőnedvek termelését. A népgyógyászat ajánlja alkalmazását émelygés, hányinger, gyomorrontás és gyomorhurut esetén is.  Kitűnő étvágynövelő. Gyomorfekély vagy túlzott gyomorsav-termelés esetén javasolják tejjel elkevert főzetének fogyasztását.
Szerecsendió gyógyhatásai (Myristica fragrans)

Szerecsendió (Myristica fragrans)

Gyógyhatása

A szerecsendió fogyasztása rendkívül előnyös különböző emésztési problémák esetén, ugyanis remek gyomorerősítő. Oldja a gyomorgörcsöket, nyugtatja a gyomrot és fokozza az emésztőnedvek termelését. A népgyógyászat ajánlja alkalmazását émelygés, hányinger, gyomorrontás és gyomorhurut esetén is.  Kitűnő étvágynövelő. Gyomorfekély vagy túlzott gyomorsav-termelés esetén javasolják tejjel elkevert főzetének fogyasztását. Támogatja a tápanyagok gyors felszívódását, és javítja a vékonybél táplálék-feldolgozó képességét. Csökkenti a bélgázok képződését, a felfúvódást, a bélrenyheséget valamint megakadályozza a bélgombák elszaporodását. A főzetével való öblögetés fertőtleníti a szájüreget és elfedi a kellemetlen szájszagot. Nem csak kiváló hasfogó, de hatékonyan leoldja a tápcsatorna faláról az emésztetlen zsírokat is, ezért csökkenti a testsúlyt. Fokozza az epetermelés hatékonyságát, és enyhe epekőoldó. Májregeneráló hatással is rendelkezik. Tisztítja a veséket, korianderrel vegyítve pedig jótékony hatású felfázás esetén is. Csökkenti a magas vérnyomást. Nyugtató hatással is rendelkezik, ezáltal csökkenti az idegi eredetű görcsöket, és az azzal járó rángást, remegést. A tejjel és mézzel elkeverve a szerecsendió főzet álmatlanság esetén kitűnő választás.

Felhasználás külsőleg

A szerecsendióból készített tinktúra vagy forrázat kiválóan fertőtleníti a felszíni sebeket. Enyhíti a reumás panaszokat, illóolaját izomlazító és masszázs készítményekhez egyaránt gyakran felhasználják.

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • szájüregi fertőzések
  • gyomorgörcs
  • émelygés
  • hányinger
  • gyomorhurut
  • étvágytalanság
  • gyomorrontás
  • gyomorfekély
  • bélhurut
  • bélgomba
  • bélrenyheség
  • hurutos hasmenés
  • zsírmáj
  • epekő
  • veseproblémák
  • érrendszeri görcsök
  • felszíni sérülések
  • reuma
  • ideggörcs
  • idegrángás
  • remegés
  • álmatlanság

Álmatlanság elleni főzet

250 ml tejhez adjon hozzá egy teáskanálnyi őrölt szerecsendiót. Kis tűzön, folyamatos kevergetés mellett főzze 3-5 percig, majd hagyja kihűlni. Szűrje le, és ízlés szerint édesítse mézzel.

Pattanások elleni krém fahéjjal és mézzel

Egyenlő mennyiségben keverjen el fahéjat, szerecsendiót és mézet egy tálban. A szem és a száj környékét kihagyva vigye fel az arcára a kapott maszkot, majd hagyja rajta kb. negyedóráig. Hideg víz segítségével távolítsa el a krémet.

Ellenjavallat

Nagy mennyiségben való fogyasztása esetén toxikus és pszichikai tüneteket okoz! Belső alkalmazásra tilos felhasználni az illóolaját! Hosszas, nagy mennyiségben történő külső felhasználása bőrgyulladáshoz vezethet!

Szerecsendió hatása röviden

Vértisztító, szélhajtó, emésztésserkentő, étvágyjavító, nyugtató, fertőtlenítő, hasfogó, altató.

Hatóanyagai: illóolaj (miriszticin, eleminin, monoterpének), zsírosolaj, szterinek.

Népies neve: muskátdió.

Angol neve: nutmeg, mace, Myristica fragrans.

Hasznos része: A szerecsendió felhasználható részei a magja (Myristicae semen), a maglepel (Macidis flos) és a magból nyert illóolaja (Myristicae fragrantis aetheroleum).

Gyűjtése, szedése, tárolása

A szerecsendió termése csak a 7-8 éves fákról szedhető le. Az érett gyümölcs héja megreped, ebből bukkan elő a termés, amelynek a szerecsendió a magja. Frissen és őrölt formában is felhasználható. Sötét, hűvös helyen, jól záródó dobozban tárolandó.

Története

Az ókori Egyiptom területén nagyon ismert növény lehetett, ugyanis a régészeti munkák folyamán a királyi sírokban nagy mennyiségű szerecsendiót fedeztek fel. A XII. század környékén jelent meg Európa területén, és szinte azonnal az egyik legdrágább fűszernövénnyé nőtte ki magát. Mivel kiváló afrodiziákum hírében állt, ezért gyakran felhasználták szerelmi bájitalok, szerelmi kötések készítéséhez. Az elmúlt századokban elterjedt „börtöndrogként” is, hiszen nagy mennyiségben tompítja az elmét, ezért a drogok hatása stimulálható a segítségével.

A magyar nyelvemlékek közül először a Beszterce Szójegyzékben fedezhető fel 1395 körül, majd felbukkan a Schlägli Szójegyzékben kb. 10 évvel később zerechen dió alakban. A fajneve (fragrans) latinul annyit jelent, hogy jószagú, illatos, mivel a szerecsendió igen ismert jellegzetes illatáról. Magyarországon a Házi patika című kéziratban az 1600-as évek közepén már gyógyhatásairól nyilatkoztak, valamint Pápai Páriz Ferenc is megemlíti Pax Corporis címmel megjelenő munkájában, mint gyógyító növényt. A szerecsendió virágát a parfümkészítésben használják fel, de likőröket, dzsemeket és édességet is előállítanak a segítségével.  

Botanikai leírása, termesztése

Őshazája Malajzia, de termesztett formában megtalálható Nyugat-India, Brazília és Indonézia területén is. A muskátdiófélék (Myristicaceae) családjába tartozó örökzöld fa. Akár 20 méter magasra is megnőhet. Levelei sima, fényes felületűek, apró, sárga virágai pedig fürtökben helyezkednek el. Termése magtermés, amely az érést követően kettéhasad. A trópusi éghajlat számára a legideálisabb.

 

Felhasznált irodalom
Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár
 Reader’s Digest: A természet füvészkertje
Rácz János: Gyógyhatású növények
Dr. Kmeth Sándor: Herbárium

Tartalomhoz tartozó címkék: toc