Szúrós gyöngyajak gyógyhatása | DR IMMUN.com

Szúrós gyöngyajak gyógyhatása | DR IMMUN.com

A népgyógyászatban hagyományosan elsősorban nyugtató (szedatív) tulajdonsága miatt alkalmazták, azonban ma már az alternatív gyógyászat szívműködés és vérkeringés javítására is ajánlja használatát. Álmatlanság esetén macskagyökérrel és citromfűvel elkeverve hatékony nyugtató hatású teakeveréket készíthetünk otthon is magunknak.

szuros_gyongyajak_gyogyhatasa_Leonurus_cardiacaSzúrós gyöngyajak (Leonurus cardiaca)

Gyógyhatása

A népgyógyászatban hagyományosan elsősorban nyugtató (szedatív) tulajdonsága miatt alkalmazták, azonban ma már az alternatív gyógyászat szívműködés és vérkeringés javítására is ajánlja használatát.

Álmatlanság esetén macskagyökérrel és citromfűvel elkeverve hatékony nyugtató hatású teakeveréket készíthetünk otthon is magunknak.

Fogyasztása kifejezetten ajánlott idegi eredetű szívproblémák esetén mert szíverősítő (kardiotonikus) hatással is rendelkezik. Olajos kivonatának hatékonyságát vizsgálták klinikai kísérletek között 2010-ben a Szentpétervári Gyógyszerészeti Intézetben szorongással, alvászavarokkal küzdő valamint magasvérnyomásban szenvedő betegeknél. Ötven személyt kezeltek 28 napig a készítmény kivonatával. A szorongás és a depresszió tüneteinek jelentős mértékű csökkenését figyelték meg a betegek 32%-ánál, mérsékelt javulást 48%-nál, gyenge hatást 8%-nál, és csupán 12% nem reagált a kezelésekre.[1]

Egy litván kutatócsoport a növény kivonatában található flavonoidok szívizomzatra gyakorolt hatását vizsgálva jutott arra a következtetésre, hogy a növény hatóanyagai hozzájárulhatnak a szívizmok egészségének a megőrzéséhez.[2] Fogyasztása javasolt tehát szívbetegségek esetén, beleértve a szívelégtelenséget és a szabálytalan szívverést is.[3]

Változókorral összefüggő keringési zavarok esetén is ajánlják fogyasztását, mert enyhíti a klimax tüneteit. De alkalmazzák a menstruációs görcsök csökkentésére és a szabálytalan menstruáció beállítására is.

Málnalevéllel vegyítve ajánlják a fogyasztását szülés előtt, mert serkenti a méh összehúzódásait, valamint ugyancsak kutatási eredmények támasztják alá, hogy csökkentheti a szülés utáni vérveszteséget is.[4]

A szúrós gyöngyajak számos antioxidás hatású vegyületet tartalmaz - például flavonoidokat, triterpéneket, tannint. Mivel az antioxidánsok védik a sejteket a szabad gyökök károsító hatásaitól, így számos komoly betegség kialakulásától védhetik a szervezetet, így a rák, az ízületi gyulladások, az Alzheimer és a Parkinson kór ellen is.[5][6][7]

Gyulladáscsökkentő hatását több laboratóriumi és állatokkal végzett kísérlet is alátámasztja.[8][9]

Kivonata antibakteriális, antivirális és fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik.[10]

Egyes források a szúrós gyöngyajak, macskagyökér, a komló és citromfűből készült teakeverék fogyasztását alkoholról való leszokás esetén javasolják, mert az elvonás alatt javítja az alvás minőségét.[11][12] Pajzsmirigytúltengésben (hipertireoidizmus) is javasolják alkalmazását.

 

Felhasználás külsőleg

Egyes források viszketés és övsömör esetén javasolják külsődleges alkalmazását.

 

Állapotok, amelyekben ajánlott

  • idegesség, feszültség
  • ideggyengeség
  • depresszió
  • idegi eredetű szívproblémák
  • álmatlanság
  • menopauza
  • pajzsmirigytúltengés
  • menstruációs fájdalmak
  • magas vérnyomás
  • tüdőbetegség
  • prosztatagyulladás
  • menstruációs görcsök
  • étvágytalanság
  • izomgyengeség
  • szívbetegségek
  • szívelégtelenség
  • bénulás
  • májproblémák
  • epilepszia
  • magasvérnyomás
  • viszketés

 

Szúrós gyöngyajak tea készítése

Kb. 2,5 dl vízzel forrázzon le 1 kiskanálnyi drogot. Hagyja 15-20 percig állni, szűrje le, majd ízlés szerint édesítse. Naponta kettő - maximum 3 - adag fogyasztása javasolt!

Szívproblémákra tea készítése

Tegyen egy tálba azonos arányban szúrós gyöngyajkat és a galagonya virágos-leveles részét. A kapott egyvelegből 2 kávéskanálnyit forrázzon le 300 ml vízzel. Főzze a keveréket 5 percig, majd fedje le és hagyja állni 15 percig. Leszűrést követően naponta maximum 3 csészével fogyasszon belőle!

A kívánt hatás eléréséhez a szúrós gyöngyajakból készült teákat legalább 2 hónapig fogyasztani kell!

Fájdalmas menstruáció esetén jól társítható angyalgyökérrel.

 

Ellenjavallat

Terhesség alatt tilos a bevitele, mert vetélést okozhat! Rendszeres szívgyógyszer és vérhígító szedése esetén először orvosi konzultáció javasolt a gyógynövény szedését illetően! Nyugtatók, antidepresszánsok hatását felerősíti, ezért együttes használatuk nem ajánlott.

Szúrós gyöngyajak gyógyhatása röviden

Vérnyomáscsökkentő, nyugtató, étvágyjavító, szíverősítő, görcsoldó, antioxidáns, gyulladáscsökkentő, vérkeringés javító, antibakteriális, antivirális.

Hatóanyagai: Kevés illóolaj, tannin, keserűanyagok, alkaloidok, citromsav, cseranyagok, flavonoidok, glikozidok, kis mennyiségben szívglikozid, kalcium, kálium, kvercitin, limonén, szaponinok, ursolsav, E- és C vitamin.

Népies neve: szívós gyöngyajak, lúdlábfű, gyöngyajak, szíverősítőfű, anyafű.

Angol neve: throw-wort, lion's ear, lion's tail, motherwor.

Hasznos része: A szúrós gyöngyajak drogját a leveles-virágos szárvégi hajtása (Leonuri cardiacae herba) adja.

 

Gyűjtése, szedése, tárolása

A szúrós gyöngyajak szedése a nyári időszakban, virágzás idején történik. A nagyjából fél méteres hajtásai kerülnek gyűjtésre, és minél kevesebb szárrész kerül leszedésre, annál értékesebbé válik a drog. A már meglévő részekhez hozzáadhatók azok a levelek, amelyek a vastagabb szárrészről kerülnek lehántásra. A szárítás szobahőmérsékleten történjen!

 

Története

A szúrós gyöngyajakfüvet már az ókorban is ismerték és használták, mint gyógynövényt. A görögök szülés előtti nyugtatókén alkalmazták, de sokszor a depresszió leküzdését is a gyöngyajakfű segítségével érték el. Az amerikai őslakosok felfedezték a méhösszehúzó hatását, később pedig a bábák előszeretettel alkalmazták a vajúdó nők szüléskönnyítésére. Az anyafű elnevezést is innen kaphatta, ugyanis alkalmazásával jelentősen lecsökkenthető volt a vajúdási fájdalom. Az ősi Kínában szent növényként tisztelték, a legendák szerint életmeghosszabbító hatással bír, növeli az életkedvet és visszahozza az életerőt.
Az eredetileg ázsiai származású gyógynövény a középkorban kezdi meg európai hódítását, először a kolostorkertekben kezdik meg a termesztését, majd később megjelenik az egyetemek botanikus kertjeiben is. Culpeper angol botanikus kiváló szíverősítőként hivatkozik rá.  Egészen a XX. századig kell várni arra, hogy az újkori herbalisták felfedezzék a gyógyító erejét, mert az évtizedek során feledésbe merült a használata. Páter Béla, az erdélyi származású magyar gyógynövénykutató és botanikus foglalkozik először újra a gyöngyajakfélékkel. 1905-ben írt cikkeiben szerepel több, régen nagy népszerűségnek örvendő gyógynövény, köztük a szúrós gyöngyajakfű is. Részletesen leírja a gyógyhatásaikat, és cikkei segítségével megújult a jelenkori gyógynövénylista is.

 

Botanikai leírása, termesztése

Őshazájának Ázsia északi területei tekinthetők. Természetes lelőhelyei Ázsián kívül Közép-és Kelet-Európa, Észak-Amerika, valamint megtalálható Skandináviában és Angliában is, csak kisebb mennyiségben. Évelő növény, amely az ajakosvirágúak (Lamiaceae) családjába tartozik. Szára meghaladja az 1 méteres magasságot, belül üreges, éleit pedig ritkás szőröcskék borítják. Levelei átellenesen helyezkednek el, tőlevelei nagyok és több karéjúak, felső levelei pedig kisebbek és kevesebb karéjjal rendelkeznek. A szár csúcsán, a levelek tövénél helyezkedik el az álörvös füzérvirágzata. Ezek a füzérek lefelé haladva egyre sűrűbben helyezkednek el. A virágok színe halvány rózsaszín, porzóik közül pedig kettő sokkal rövidebb, mint a többi. Nevének szúrós jelzőjét onnan kaphatta, hogy a csészelevelek szúrós hegyűek, és a növény száraz drogját is tövisessé teszik. Két termőlevelű makktermése van, amelyekből a kihullott magok barna színűek.

Tömegesen csak ritkán él, Magyarországon a legtöbb helyen a Tiszántúl területén fordul elő. Igényli a jó tápanyagellátást, kedvelt élőhelyei a humuszban gazdag talajok, amelyeknek kedvező a vízellátása. Jól tűri a hideget, a fagyot is. Magról történik a szaporítása, a palántákat fólia alatt érdemes nevelni, mert így jobban fejlődnek. Nem igényel különösebb gondozást, de folyamatos gyomirtásra szüksége van.  Több gyöngyajakfaj is létezik, amelyek szintén gyógynövényként hasznosíthatók. Ilyen például a gyapjas gyöngyajak (Leonurus lanatus), amelyet például a gyógyszeriparban előszeretettel alkalmaznak.  Ne tévessze össze a pemete gyöngyajakkal (Leonurus marrubiastrum), amelyen a szúrós gyöngyajakkal ellentétben nem található szőrgyűrű!

 

Felhasznált irodalom

Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai
Csupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár
Bernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövények
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete
Earl Mindell: Gyógyfüvek Bibliája
Gyógynövények, mint természetes gyógyanyagok
Tartalomhoz tartozó címkék: toc