Tarackgyökér
Tarackbúza (Agropyron repens)
Gyógyhatása
A népgyógyászat húgyúti panaszok kezelésére alkalmazta főként. Ezen kívül remek köhögéscsillapító, és enyhe vizelethajtóként is funkcionál. A főzete ezen kívül kiváló láz- és köhögéscsillapító, valamint gyenge vérnyomáscsökkentő. Fogyasztása prosztataproblémák esetén is ajánlott, és segíti a máj-és a vesegyulladás gyógyulását.Felhasználás külsőleg
Remek hámosító, ezért csökkenti a bőrkiütéseket. Lemosóként használják pattanásos arcbőrre.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- légcsőhurut
- köhögés
- májgyulladás
- veseproblémák
- húgyúti megbetegedés
- köszvény
- csúz
- prosztata problémák
- láz
- bőrkiütés
- rossz közérzet
- magas vérnyomás
- sárgaság
- mellkasi fájdalmak
Tarackbúza tea készítése
Kicsivel több, mint fél liter vízzel főzzön fel 1 percig 15 gramm tarackbúzát. Szűrje le a keserű és nem használható levet. Várja meg, míg leülepedik a maradék keverék, majd édesítse ízlés szerint.
Ülőfürdő: 40 dl vízben főzzön meg kb. 500 grammnyi tarackbúzát. Negyedóráig hagyja állni, majd szűrje le egy vászon segítségével. Adja hozzá a fürdővizéhez, majd maximum 20 percig üljön a kádban.
Ellenjavallat
A barnulás jeleit mutató tarackbúzát tilos felhasználni, mert méhizom-görcsöket és a vérerek összehúzódását okozhatja! Nem javasolt az alkalmazása szív-és veseeredetű ödéma esetén!
Tarackbúza tea hatása röviden
Vizelethajtó, köhögéscsillapító, vértisztító, lázcsillapító, méregtelenítő, vérnyomáscsökkentő
Hatóanyagai: tricin, nyálka, illóolaj, kovasav, szaponinok.
Népies neve: lábasperje, ebgyógyító pázsit, búzaperje, kutyaperje, fűgyökér
Angol neve: couch grass, common couch, twitch, quick grass, quitch grass, dog grass, quackgrass, scutch grass, witchgrass.
Hasznos része: A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben drogként tüntetik fel a közönséges tarackbúza vékony gyöktörzsét (Graminis rhizoma).
Gyűjtése, szedése, tárolása
A nyár végi virágzás idején gyűjthetők a tarackok. A betakarítás legtöbbször a szántást követően történik a gyomos területeken. Mielőtt feldolgozásra kerülne a sor, az alleveleket és a hajtáseredetű gyökereket le kell szedni. Szükség esetén a talajrészeket is el kell távolítani. A kiszárítás történhet árnyékos és napos helyen is.
Története
Az ókori világ ismerte gyógyító hatásait, hiszen már Dioszkuridész és Plinius is kiváló vizelethajtóként hivatkozott rá. Gyakran hasznosították gyöktörzsét éhínség idején, mivel őrölt és pörkölt formában remekül helyettesítette a lisztet és a kávét. Tudományos nevét két görög szó összetételéből alkották meg, az agros mezőt jelent, a pyros pedig búzát. Napjainkban úgy ismert, mint igen elterjedt gyomnövény.
Botanikai leírása, termesztése
Európában és Ázsiában őshonos gyom-és gyógynövény, de telepített formában megtalálható Észak-és Dél-Amerikában, Ausztráliában és Új-Zélandon is. A pázsitfüvek családjába tartozó évelő fű. A gyökértörzse néhány méter hosszúságú tarackokból áll, amelyeken csomók fedezhetők fel. A tarackok üregesek, nem túl vastagok, felületük sima, színük pedig sárgásbarna. A föld felett található szár nem éri el a fél méteres magasságot, és csupán egyetlen hajtást hoz. Váltakozó állású levelek foglalnak helyet a száron, amelyek párhuzamos erezetűek és ép szélűek. A kalász (virágzat) a szárvégen fejlődik, termése pedig szemtermés. Kedvelt élőhelyei a kaszálók, szántók, ugarok, mezsgyék, mivel számára a legideálisabb az agyagos-homokos talaj a fejlődésre.
Felhasznált irodalom
Bernáth Jenő szerkesztése: Vadon termő és termesztett gyógynövényekCsupor Dezső, Szendrei Kálmán: Gyógynövénytár
Gyógynövények kincsestára