Tavaszi kankalin (Primula veris)
Gyógyhatása
A kankalin tea megnyugtatja az idegeket, csökkenti az izomrángást és a szemhéj remegését, csillapítja a migrént, lefekvés előtt fogyasztva pedig biztosítja a nyugodt alvást. Kitűnő lázcsillapító, régen kezelték vele a váltólázat is.
Erőteljes köptető, oldja a légcső és a tüdő nehezen mozduló hurutjait, így elősegíti a hörghurut, a köhögés és az asztma gyógyulását. Szélhajtó, bélmozgás-fokozó, valamint segíti a gyomortartalom könnyed tovább haladását. Kezelhető a kankalin főzete által a vékony-és vastagbelek nyálkahártyájának gyulladása, gyomorrontás esetén pedig mint gyomorkeserű alkalmazható. Tisztítja a vesét, vízhajtó és gyulladáscsökkentő is egyben. Borókával kombinált főzete segít megszüntetni a vesekövet, nagy mennyiségben fogyasztva pedig orvosolható a húgyhólyag gyulladása a kankalin teájának fogyasztásával. Hasonló módon erősíti a szívet, mint a galagonya, jótékony hatással bír a vér-és a nyirokkeringésre, vértisztítóként pedig segíti a például köszvényt és reumát okozó méreganyagok távozását.
Tavaszi kankalin felhasználás külsőleg:
Sebtisztító és sebfertőtlenítő, lelohasztja a bőrön megjelent keléseket és csökkenti a gyulladásokat. A kankalinból készített főzetet gyulladáscsökkentő hatása miatt használják gargarizálásra, tinktúráját pedig fogínygyulladás, fogínyvérzés esetén, mert fertőtleníti a szájüreget. A szem megbetegedéseit, mint például a kötőhártya-gyulladást kezelhetjük a kankalin virágából készített borogatással, melyet zúzódás, rándulás, bőrfoltok, hosszabb napsugárzást követő bőrirritáció, ízületi gyulladás és köszvény esetén is alkalmaznak.
Állapotok, amelyekben ajánlott:
- megfázás
- gyulladás
- hurutos köhögés
- hörghurut
- vizenyő
- bélrenyheség
- fogínyvérzés
- reumás fájdalmak
- köszvény
- migrén
- gyomorrontás
- bélgombásodás
- túlzott epetermelés
- vesekő
- nedves asztma
- stressz, ideges állapotok
- láz
- kötőhártya-gyulladás
- kelések
Tavaszi méregtelenítő kankalin tea készítése
Állítson elő teakeveréket 50 gramm kankalinból, 50 gramm bodzahajtásból (fiatal, éppen felpattanó rügyekből), 15 gramm csalánlevélből és 15 gramm pitypang-gyökérből. A keverékből vegyen egy púpozott teáskanállal, és forrázza le negyed liter vízzel. Hagyja állni 3-5 percig. Napközben 2 bögre bevitele ajánlott, lehetőleg kortyonként elfogyasztva. Kevés mézzel édesíthető.
Kankalin főzet: Tegyen 6 gramm droghoz egy késhegynyi szódabikarbónát, majd főzze 10 percig 200 ml vízben. 15 perc elteltével szűrje le. Kétóránként 1-1 evőkanál fogyasztása javasolt!
Ugyanez a főzet elkészíthető csecsemők és kisgyermekek számára is, azonban a drog mennyisége eltérő a különböző életkoroknál.
- Csecsemők részére: 100 ml vízhez adjon 0,4 gramm drogot.
- 1-3 éves gyermekek részére: 100 ml vízhez adjon 0,5-1 gramm drogot.
- 6-12 éves gyermekek részére: 100 ml vízhez adjon 2 gramm drogot.
- Két óránként 1 feketekávés kanálnyit vagy egy teáskanálnyit ajánlott fogyasztani!
Álmatlanság elleni teakeverék: Készítsen teakeveréket 50 gramm kankalinból, 25 gramm levendulavirágból, 10 gramm orbáncfűből, 15 gramm komlóbarkából és 5 gramm macskagyökérből. Ebből 1 púpozott teáskanálnyit forrázzon le negyed liter vízzel, és hagyja állni 3-5 percig. Elalvás előtt melegen, kortyonként fogyassza, szükség szerint édesítse egy kevés mézzel.
Húgyhólyagkő elhajtása céljából tea: Főzze meg a kankalin gyökerét, majd ízesítse szükség szerint mézzel.
Ellenjavallat:
Terhesség és szoptatás idején ne alkalmazzuk! Virágának porzója bőrkiütést okozhat! Nagy mennyiségben történő bevitele émelygést, hányingert eredményezhet, mert a kankalin szaponintartalma izgatja a gyomornyálkahártyát. Ne alkalmazzuk vérveszteség vagy kiszáradás esetén! Nem tanácsos használata azok számára, akik allergiások az aszpirinra (amely acetil- szalicilsavat tartalmaz), mivel a szalicilsav két származékát is tartalmazza.
Tavaszi kankalin gyógyhatása röviden
Nyálkaoldó, köptető, gyulladáscsökkentő, vértisztító, sebtisztító, összehúzó, fertőtlenítő, lázcsillapító, nyugtató, fájdalomcsillapító, görcsoldó, izzasztó, vizelethajtó.
Hatóanyagai a virágban: flavonoidok, szaponinok, kevés ollóolaj, karotinoidok. A gyökérben: kevés cseranyag, szaponinok, cukrok, keserűanyagok. Gyökere nagyon gazdag triterpén szaponinokban, melyek 5-10 %-ot tesznek ki, közülük a legfontosabb a primulin, ennek köszönheti a növény köptető és nyákoldó hatását.
Népies neve: primula, Szent Péter kulcsa, Isten kulcsa, égikincs, istenkesztyű, elsőke, sárga kikerics, lúdláb, sárga kökörcsin, kásavirág, szentgyörgyike
Angol neve: cowslip, common cowslip, cowslip primrose
Hasznos része: Felhasználható a kankalin gyökértörzse (Primulae radix) és virága (Primulae flos cum calycibus) is egyaránt.
Története:
A néphit szerint úgy sarjadt ki ez a növény, hogy Szent Péter leejtette a felhőkről a mennyország kulcsait, és amikor azok földet értek, kankalinok nőttek ki a talajból. Ezért nevezik Szent Péter kulcsának vagy Isten kulcsának.
A középkorban leginkább a tehetősebb családoknál fordult elő az, hogy a kellemetlen szagok elnyomására, a kártevők távol tartására és a betegségek elleni védelemre kellemes illatú füveket és virágokat szórtak a padlóra. Thomas Tusser A jó háztartás ötszáz pontja című művében felsorolja azokat a növényeket, amelyeket ilyen módon felhasználtak, és a citromfű, kamilla, levendula, rózsa és árvácska mellett a kankalin is bekerült a szag-elszívó növények közé.
Érdekessége továbbá, hogy a szentgyörgyike elnevezést azért kapta, mert Szent György napja tájékán kezd el virágozni.
Tavaszi kankalin gyűjtése, szedése, tárolása:
Április-május környékén történik meg a virágzás, így magát a virágot ilyenkor érdemes begyűjteni, gyökérzete pedig tavasztól egészen késő őszig szedhető. A virág elveszítheti sárga színét a szárítás során, helyette zöldes árnyalatot kaphat. Lassan ajánlott szárítani, lehetőleg árnyas helyen. Évente szükséges új virágokat gyűjteni. A gyökérzetet alaposan meg kell tisztítani, majd feldarabolni, és zárt, szellős helyen tárolni.
Botanikai leírása:
A tavaszi kankalin 15-30 cm magas, lágy szárú, évelő növény. A kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartozik. Előfordul Közép-Európától egészen Közép-Ázsiáig. Hegyi rétek, legelők, középhegységek lankája a legkedveltebb élőhelye. A meszes talajt részesíti előnyben, de megél a sziklás hegyoldalakon is. Gyökértörzse hosszú, nem kifejezetten vastag. Nagy, ovális leveleinek felülete kissé ráncos, éleik csipkések, és tőrózsát képeznek. A levélrózsából kiemelkedő kocsányon a virágok ernyősen helyezkednek el. A virágok arany sárga színűek vagy fehérek, és a torkuk felé 5 narancs színű folt tarkítja őket. Tavasszal fejlődnek ki, és tőlevélrózsát formálnak. Szára egy szűk virágernyőben végződik, melynek gyakran lefelé hajló virágai nagyok és illatosak. Termése megnyúlt tok, amely számos barnás színű lapos magot tartalmaz. Több fajtája is elkülöníthető, mint például a szártalan kankalin (Primula vulgaris), vagy a sudár kankalin (Primula elatior). Díszítés céljára különböző színű hibrideket tenyésztettek ki. Tudományos neve a latin primus, azaz „első” szóból származik, amely a virág korai, tél végi megjelenésére utal.
Felhasznált irodalom:
Maria Treben: Egészség Isten patikájábólVarró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai
Rácz János: Gyógyhatású növények
Dr. Kmeth Sándor: Herbárium
Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete
Reader’s Digest: Fűszerek és gyógynövények nagykönyve
Gyógynövények, mint természetes gyógyanyagok