A tuberkulózist (TBC) a Mycobacterium tuberculosis nevű baktérium okozza. Ezek a baktériumok leggyakrabban a tüdőt támadják meg, de test bármely része, például a vese, gerinc és az agy is érintett lehet a betegséget illetően.
A fejlett országokban régebben kevesebben fertőződtek meg a tuberkulózis baktériumokkal, azonban 1985-ben a HIV, és az AIDS megjelenésével növekedni kezdtek a TBC-vel fertőzödtek száma. Ennek oka, hogy a HIV gyengíti az ember immunrendszerét, így nem tud felvenni a harcot a tbc- kórokozókkal. Az Egyesült Államokban közel 10 évvel később csökkeni kezdett a TBC-vel fertőzödtek létszáma, köszönhetően az amerikaiak óvintézkedésének.
Előfordul, hogy nem minden fertőzöttön jönnek ki a tünetek, ezért két féle tuberkulózisos megbetegedést különböztetünk meg egymástól.
A Látens TBC-nek azt nevezzük, amikor a baktériumok a szervezetben inaktívak, és nem okoznak tüneteket. Ez az állapot nem fertőző, de veszélyes lehet mert átalakulhat aktív TBC-vé. Fontos a kezelés!
Aktív TBC az az állapot, amelyet TB- betegségnek is neveznek, megbetegít, és a legtöbb esetben másokra is átterjedhet. Előfordulhat, hogy látens TBC-ből alakul át aktívvá.
TBC tünetei:
Gyakori tünetek közé tartozik a több hétig tartó köhögés, vér vagy nyálka köhögése, mellkasi fájdalom vagy fájdalom légzéssel vagy köhögéssel, nem szándékos fogyás, fáradtság, láz, éjjeli izzadás, hidegrázás, étvágytalanság. Mindenképpen javasolt orvos fordulni ha HIV/AIDS-es fertőzött, kapcsolatban vannak fertőzött emberekkel, olyan országból származik, ahol gyakori a tuberkulózis , például latin-amerikai, afrikai és ázsiai országból. Továbbá olyan területeken él vagy dolgozik, ahol gyakori a tuberkulózis , például börtönökben vagy idősek otthonában.
TBC elleni gyógynövények
Aranycserje (Forsythia suspensa)
Kínaiak baktériumölő fertőtlenítőszerként használják az aranycserjét, tehát nem meglepő, hogy az aranycserje igen hatásos baktériumok ellen. Ezt a nagyszerű gyógynövényt nemcsak a népgyógyászatban, hanem klinikák is alkalmazzák tbc ellen, gyakran a japán lonccal együtt.
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)
Az édesgyökér szárazanyagtartalomra számítva 33%-ban baktériumölő vegyületek alkotják, nem csoda, hogy a tbc gyógyítására is alkalmas lehet. A növénynek vírusellenes hatású gyökere van, ugyanakkor édesítőszerként is kiváló, ezért gyógynövényes teák ízesítésére náthás időszakban kifejezetten alkalmas.
Fokhagyma (Allium sativum)
A fokhagyma alkalmazása igen elterjedt mivel vírusölő, baktériumölő hatású. A népgyógyászatban gyakorta használják náthás, influenzás megbetegedések enyhítésére. Ha a fokhagyma ízét nem szereti, akkor sem kell lemondania áldásos hatásáról, hiszen alkalmazhatja étrendkiegészítő formájában is. Azonban érdemes figyelnie, hogy a fokhagyma kapszula, kapszulánként legalább 1 gramm fokhagymák tartalmazzon, ezzel hozzájárul a megfelelő adag beviteléhez. Egy kutatás szerint a fokhagyma pozitív tulajdonságait erősíti az is, hogy antibiotikummal együtt alkalmazva még eredményesebb lehet az orvos által felírt kezelés. Ennek oka, hogy a fokhagymában található allicin felerősíti az olyan tbc ellenes szerek hatékonyságát, mint a klóramfenikol, szteptomicin tbc-t okozó mikrobák elleni hatását.
Japán lonc (Lonicera japonica)
A japán loncot Kínában évszázadok óta használják különféle légzőszervi megbetegedésekre, mint a hörghurut, nátha, influenza, tüdőgyulladás. A japán lonc virága rendkívül hatékony tbc-t okozó mikrobák ellen is, ezért, ha tbc-ben szenved mindenképp készítsen egy teát a növény leveleinek leforrázásával.
Kasvirág (Echinacea-fajok)
Az immunrendszer megerősítésére rendkívül fontos kasvirágot szedni akkor is, ha megkezdte az antibiotikum kúrát. Az immunrendszer erősítésével a test ellenállóbbá válik a baktériumokkal szemben. A kasvirágot szedheti étrend kiegészítőként, vagy tinktúra formájában (legfeljebb naponta 40 cseppet). A kasvirág okozhat bizsergő érzést a nyelven, de ettől nem kell megijedni teljesen ártalmatlan.