Tüdőfű (Pulmonaria officinalis)
Gyógyhatása
Az orvosi tüdőfű már nevében hordozza a gyógyító hatásának fő területét, ugyanis a légzőszervi megbetegedések egyik legkiválóbb természetes, házi patikaszerének tartják. Az orvosi tüdőfű kiváló hurutoldó, így megszabadíthatjuk a légutakat a lerakódásoktól és gyógyíthatjuk a gyulladásos tüneteket.
Az elzáródott légcsatornákat kitisztítja, a tüdőfű leveléből készített forrázattal pedig kezelhető a nátha, a megfázás, valamint csillapítható a láz és a hurutos köhögés is. Kakukkfűvel és édesgyökérrel kombinált főzetének rendszeres fogyasztását javasolják erős dohányosok számára a kátrányos hurut és rekedtség kezelésére.
Tisztítja a tüdőt, csökkenti a tüdő irritációját, felszámolja a gyulladt gócokat, ezért gyakran alkalmazzák tüdőgyulladás esetén. Tinktúrájának mindennapos bevitele egyaránt kezeli a száraz és a nedves asztma tüneteit. Kakukkfűvel elkeverve ajánlják fogyasztását az allergiás rohamok megelőzése céljából.
Homeopátiás gyógyszerekben előszeretettel alkalmazzák még ma is, a népgyógyászatban pedig a TBC egyik ismert kezelője volt. Kiváló vérzéscsillapító, hasfogó, és képes gyorsítani a sejtek regenerációját. A gyomorra is jótékony hatással van, mérsékli a bélcsatornára gyulladásos megbetegedéseit, és a vírusos fertőzések következtében kialakult gyomorbántalmat is.
Felhasználás külsőleg
Az orvosi tüdőfű főzetéből intim mosakodó készíthető, mely segítséget nyújthat a hüvelyi fertőzések kezelésében.
Állapotok, amelyekben ajánlott
- asztma
- rekedtség
- torokgyulladás
- légzési nehézségek
- meghűlés
- hörghurut
- tüdőgyulladás
- allergiás rohamok
- tüdőrák
- mellnyálkahártya-gyulladás
- tüdőtuberkulózis
- dohányos légcsőbántalmak
- köhögés
- hasmenés
- aranyér
- vérhas
Tüdőfű tea készítése
Forrázzon le 250 ml vízzel 10 grammnak megfelelő tüdőfű levelet. Hagyja állni, majd fogyasszon el a kapott teából reggel és este is egy csészének megfelelő mennyiséget.
Tüdő gyógyítására alkalmas teakeverék tüdőfűvel: Főzzön meg negyed liter vízben 30 gramm tüdőfüvet és 10 gramm édesköményt! Negyed kiló cukrot rakjon a már kész szüredékhez, és hagyja feloldódni! Naponta 3 evőkanál fogyasztása javasolt!
Mellékhatása, ellenjavallat
A növénynek nincs ismert ellenjavallata
Tüdőfű gyógyhatása röviden
Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, vértisztító, nyálkatisztító, hurutoldó, köhögéscsillapító.
Hatóanyagai: allantoin, flavonoidok, pirrolizidin, cserzőanyagok, C-vitamin.
Népies neve: petyegetett gálnafű, emberképűfű, dongóvirág, méhvirág, túrófű.
Angol neve: lungwort, common lungwort, Mary's tears, Our Lady's milk drops.
Hasznos része: A tüdőfű felhasználható része a pettyezett tőlevele (Pulmonariae folium).
Gyűjtése, szedése, tárolása
Kora tavasztól egészen késő őszig gyűjthető, így ebben az időszakban bármikor szedhető, amikor csak szükség van rá. A növény drogját, vagyis a levelét érdemes a május-június környéki időszakban begyűjteni. Oda kell figyelni arra, hogy a levéllemez ne sérüljön meg, valamint, hogy ne az összes levél kerüljön leszedésre a növényről. Azoknak, akiknek érzékeny bőrük van, kesztyű viselése ajánlott a levelek szedésekor!
Árnyékos hely szükséges a szárításához, tárolása lezárt dobozokban történik.
Története
Az ókori gyógyítók is ismerték az orvosi tüdőfű gyógyító erejét, hiszen előszeretettel használták a betegeik kezelésére. A középkorban szinte varázsszerként tisztelték, mert segítségével a tüdő megbetegedéseit kezelni lehetett.
Botanikai leírása, termesztése
Az édeslevelűek családjába tartozó, évelő növény, amely nem éri el a fél méteres magasságot. Szára lágy és apró szőröcskékkel borított. A száron ülő levelei parányiak, ám rendelkezik nagyméretű levelekkel is, amelyek végül tőrózsát alkotnak. A levelek szélei épek, felületüket pici szőröcskék borítják, valamint könnyen felismerhetővé teszik a növényt a leveleken megtalálható pettyecskék. Nagyjából 5 virág alkotja a szárcsúcson lévő sarlóvirágzatot, ahol a virágok zöldes színűek, majd átváltanak pirosba, és a végkifejletnél bekékülnek. Az orvosi tüdőfű termése makktermés.
Felhasznált irodalom
Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai
Gyógynövények kincsestára
Gyógynövények, mint természetes gyógyanyagok
Dr. Kmeth Sándor: Herbárium