Tyúkhúr. (Stellaria media)
Gyógyhatásai
Hagyományosan a testsúly csökkentésére használják. Enyhe vizelet-és hashajtó. Enyhe gyulladáscsökkentő hatású. Csökkenti a torokfájást.Kiváló vese-és májtisztító, valamint oldja a vesekövet. Csökkenti a vér koleszterinszintjét. Igen értékes méregtelenítő, valamint csillapítja a lázat. Javítja az anyagcserét.Felhasználás külsőleg
A növényből készült kenőcsöt kiütések, bőrbetegségek (ekcéma, sömör, fekély) ellen használják. A megpárolt növény alkalmas pakolás készítésére tályogok és kelések gyógyítására. Külsőleg alkalmazva horzsolások és irritációk kezelésére alkalmas.
Tyúkhúr tea mire jó?
Állapotok, amelyekben ajánlott
- reuma
- aranyér
- magas koleszterinszint
- láz
- fekélyek
- székrekedés
- pikkelysömör
- köhögés
- májproblémák
- vesekő
- tályogok
- bőrviszketés
- álmatlanság
- torokfájás
- hirtelen testsúlynövekedés
- gyomorsav-túltengés
- vashiányos vérszegénység
Tyúkhúr tea készítése
Fél liter forralt vízhez adjon hozzá 28 gramm szárított tyúkhúrt. Fedje le, hagyja állni pár percig, majd szűrje le a kapott teát. Naponta maximum 3 csésze fogyasztása javasolt.
Gyógynövényolaj tyúkhúrból ekcéma és kiütések ellen
4-5 napra áztasson be olívaolajba szárított tyúkhúrt, majd szűrje át a kapott olajat egy ruhadarabon, sajtolja ki, és használja közvetlenül a beteg bőrfelszínen!
Reumás panaszok elleni ülőfürdő tyúkhúrból
10 dl forró vízhez adjon hozzá 25 dkg szárított drogot. Hagyja állni pár percig, majd szűrje le, és öntse a fürdővizéhez. Negyedóráig ajánlott fürödni a tyúkhúros vízben.
Mellékhatás, ellenjavallat
Magas szaponintartalma miatt nem javasolt nagy mennyiségben fogyasztani! Terhes és szoptató nők számára nem ajánlott a bevitele!
Tyúkhúr gyógyhatása röviden
Vese-és epeműködés serkentő, kőoldó, vértisztító, görcsoldó, köptető, köhögéscsillapító, lázcsillapító.
Tyúkhúr tea hatása
Vese-és epeműködés serkentő, kőoldó, vértisztító, görcsoldó, köptető, köhögéscsillapító, lázcsillapító.
Hatóanyagai: szaponinok, illóolajok, ásványi sók, vitaminok (C-vitamin, A-vitamin).
Népies neve: csibehúr, tikhúr, tyúkbegy, pipehúr, lúdhúr, madárhúr, árnyékszeretőfű, tyúkfos.
Angol neve: chickweed, common chickweed, chickenwort, craches, maruns, winterweed.
Hasznos része: A tyúkhúr föld feletti részei (Stellariae herba) hasznosíthatók.
Gyűjtése, szedése, tárolása
A drogot virágzás idején, tavasszal ajánlott szedni. Alapos átmosás után zárt helyen érdemes szárítani, majd végül porrá őrült formában elraktározni.
Története
Nagyon régre datálható az elnevezése, hiszen már az 1570-es években felbukkant a nyelvemlékekben. Melius Juhász Péter 1578-as Herbáriumában többször is szárnyasok neveivel kapcsolja össze a növényt, mert a baromfik egyik legjobban kedvelt takarmánynövénye volt. Ezért terjedhetett el a pipehúr vagy lúdhúr népi elnevezés is. Az ismeretlen eredetű húr szavunk régen bél jelentéssel bírt, kicsinyítő képzővel ellátott alakja a mai hurka szavunknak felel meg. A magyar nyelv valószínűleg a német Hühnerdarm szóból vette át tükörfordítással.
Botanikai leírása, termesztése
A tyúkhúr őshazájának Európa tekinthető, de szinte a világ minden részén megtalálható növény. A szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjába tartozó, egyéves növény. Vékony szárán a levelei átellenesen helyezkednek el, az alsó levelek pedig nyél alakúvá keskenyednek. A levélhónaljban található az álernyős virágzata, amely apró, fehér, csillag alakú virágokból tevődik össze. Tokterméssel rendelkezik, amely a magházból fejlődik ki. Kedvelt élőhelyei a szántóföldek és a szőlőskertek. Jól bírja a fagyot.
Felhasznált irodalom
Earl Mindell: Gyógyfüvek BibliájaHanna Parrot: Gyógynövények és gyógyteák
Lesley Bremness: Füveskönyv
Rácz János: Gyógyhatású növények
Michael Tierra: Gyógyfüveskönyv