Egyéb elnevezései: bőrkeményedés, bőrkérgesedés, corn, Hühnerauge, heloma, callositas, helosis.
A tyúkszemet sokszor összetévesztik a szemölccsel, mert sok hasonlóságot mutatnak, például általában megegyező a nagyságuk, alakjuk, valamint mindkettő fájdalommal jár. Míg a szemölcsök kialakulásért HPV - Humán papilloma vírus - vírusfertőzés tehető felelőssé, addig a tyúkszemek általában a szűk divatcipők miatt jönnek létre. A tyúkszem mérténél fogva kicsi, általában kerek, borsónyi nagyságú. Világossárga színű, felülete kemény és fényes, kiemelkedik a környezetéből. Tölcsér alakú közepe van egy ponttal, ami nyomja az alatta elhelyezkedő idegvégződéseket, ezért okoz erőteljes fájdalmat.
Tyúkszem kialakulásának okai
A rövid, szűk, magas sarkú cipők összenyomják az ujjakat, így a lábízület így folyamatosan a cipőhöz, illetve a lábujjak egymáshoz dörzsölődnek, aminek következtében bőrkeményedés, tyúkszem alakul ki. A megkeményedett felület védi az ízületet a gyulladástól. A tyúkszem alatt azonban nagyon érzékeny idegvégződések vannak, ez a terület igen fájdalmassá válhat, végül már a kényelmes cipőkben is szinte lehetetlenné válik a járás.
Kialakulásuk helyétől függően két típusba sorolhatók
1. Puhatyúkszem
A szoros, hegyes orrú cipő miatt a lábujjak folyamatosan egymáshoz súrlódnak, ezeken a tartósan irritációnak kitett pontokon alakulnak ki az elhalt bőr felhalmozódásából és megkeményedéséből. Nevükből is következik, hogy puhák és gumiszerűek, nincs közepük, mégis rettenetesen fájdalmakat tudnak okozni. Elsősorban nőknél fordul elő. Puha tyúkszem alakulhat ki csontos kinövekedéstől is az ujjak között.
2. Keménytyúkszem
Az esetek többségében a lábujjak oldalán és hegyén alakulnak ki szarupáncélok, ugyanis a cipő a legjobban itt dörzsöli, irritálja a lábat. Sokan szenvednek a hüvelykujjpárnán kialakult tyúkszemtől is, amely egy másik megterhelt pontja lábunknak, mikor járunk.
Ilyen folyamat a kéztenyéren is kialakulhat, természetesen elsősorban fizikai munkát végzőknél gyakori. A kézen létrejött elváltozás itt a kérgesség - bőrkérgesedés nevet visel.
Tyúkszem ellen hatékony megoldás

Fontos, hogy akár a bőrkeményedés, akár a tyúkszem eltávolítására ne használjunk ollót, kést vagy egyéb vágószerszámot, mert könnyen megsérthetjük a környező területet, vagy a mélyebben fekvő rétegeket, így az könnyen begyulladhat, begennyesedhet, még több problémát és nagyobb fájdalmat okozva magunknak. Az eltávolításukra azonban fontos törekednünk, mert a nem kezelt tyúkszem akár fekély kialakulásához is vezethet.
Amennyiben a tyúkszem állandóan és egyenletesen fáj, gyorsan, könnyedén és biztonságosan eltávolíthatja vérehulló fecskefű kivonat segítségével, mely kíméletes és hatásos eltávolítást tesz lehetővé!
A népgyógyászat már évszázadok óta alkalmazza a vérehulló fecskefüvet, mely szemölcsirtó és tyúkszem-eltávolító képességét fehérjebontó enzimei és a kelidonin (kelidonsav) szinergizmusának köszönheti. Ezek a hatóanyagok a bőrrel érintkezésbe lépve azonnal elkezdik feloldani a tyúkszem - szaruhám - szövetét.
A kivonat könnyen csöppenthető, vagy vattás pálcika végéről egyszerűen felvihető közvetlenül a tyúkszemre, így a környező egészséges bőr nem sérül!
A rendszeres - naponta akár többszöri - kezelések hatására fokozatos lehámlasztást végzünk. Az elhalt bőrsejteket finoman el kell távolítani. Mindez új bőrsejtek termelésére serkenti a bőr alaprétegeit, így a tyúkszem belülről kifele nyomódik. Fontos, hogy a kezeléseket a tyúkszem teljes eltűnéséig folytassuk, ez akár 3 hónapig is eltarthat.
Tyúkszem megelőzése
A kialakulásának elkerülése érdekében lehetőleg ne viseljünk olyan cipőt, amely a lábat nyomja, vagy túl szűk.