A vastagbélben lévő kitüremkedéseket divertikulumoknak hívják, innen kapta a nevét a betegség, vagyis a diverticulitis, amely székrekedéssel, hasi fájdalmakkal, görcsökkel, véres széklettel járó betegség. Bár kevés szó esik róla, valójában Magyarországon az 50 év feletti lakosság felét érinti. Hátterében a rost- és mozgásszegény életmód állhat, amit elsősorban a zöldségben, gyümölcsben gazdag táplálkozással, több folyadékbevitellel, pihenéssel és rendszeres testmozgással lehet orvosolni. Mindezt kiegészíthetjük különböző gyógynövényes teák fogyasztásával, amelyek segíthetnek az emésztésben és a bélrendszer nyugtatásában.
Megelőzés
A diverticulitis kialakulása megelőzhető, a már említett rostban gazdag étrenddel, sok folyadék fogyasztásával és rendszeres testmozgással. A teljes értékű gabonafélék, friss gyümölcsök, zöldségek, lazítják a székletet, a bő folyadék pedig segít, hogy a táplálék és salakanyag gyorsabban tovább haladjon a belekben. Ha már a vastagbélben kialakultak a kitüremkedések, akkor fontos arra is figyelmet fordítani, hogy ne egyen olyan ételeket, amelyek ezekben a kitüremkedésekben fennakadhatnak és begyulladhatnak. Közéjük tartoznak a málna és az eper apró magvai, valamint a mák, szezám és más apró magvak.
Bolhamagútifű (Plantago ovata)
A bolhamagútifüvet már többször javasoltuk székrekedés ellen, mivel rendkívül magas rosttartalmú, illetve széklet mennyiség növelő és hashajtó hatású is. A bolhamagútifű felszívja a gyomor nedvességtartalmát és megduzzad, ezáltal nyomást eredményez a hasfalakra és beindul a székelési inger. Fontos, hogy bolhamagútifű alkalmazása során sok folyadékot fogyasszon!
Búza (Triticum aestivum)
A búzakorpa ötször annyi élelmirostot tartalmaz, mint a Graham-kenyér, ami egyben azt is jelenti, hogy nincs ennél biztonságosabb, olcsóbb és hatékonyabb megoldás a székrekedés elkerülésére. Ha pedig a székrekedés nem alakul ki, nagy valószínűséggel a diverticulitis sem fog.
Len (Linum usitatissimum)
A német E-Bizottság szerint 1-3 evőkanálnyi lenmag fogyasztása naponta kétszer, háromszor segít orvosolni a diverticulitist és a székrekedés kialakulását.
Vörös szilfa (Ulmus rubra)
A vörös szil kérgében lévő vegyületek enyhe hashajtó hatásúak, ezáltal mozgásban tartják a béltartalmat, ugyanakkor nyugtatják a bélfalakat is. Dr. Weil Egyesült Államokban élő orvos a vörös szil kérgéből készült port javasolja a diverticulitis leküzdésére. A vörös szilt zabkásához hasonlóan ajánlott elkészíteni, forró vízzel vagy tejjel együtt.
Ideggyökér (Dioscorea villosa)
Kathi Keville természetgyógyász szerint az ideggyökér segít leküzdeni a diverticulitist, mivel gyulladáscsökkentő és görcsoldó tulajdonságokkal rendelkezik. A híres természetgyógyász javasolja, hogy a betegségben szenvedők tegyenek az ideggyökérhez macskagyökeret, amely ellazítja a tápcsatornát, réz rozsdás rügyű bangitát, amely görcsoldó hatású és borsmentát, amely szintén görcsoldó, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Ebből a keverékből készítsenek főzetet és teaként fogyasztható.
Kamilla (székfű, Matricaria recutita)
A kamilla köztudottan gyulladáscsökkentő és nyugtatja a bélrendszert, éppen ezért David Hoffmann, brit természetgyógyász a Gyógynövények kézikönyvében javasolja a kamilla tea kortyolgatását diverticulitisben szenvedőknek.
Szilva (Prunus sp.)
A szilváról többen tudják, hogy hashajtó hatású, ezért a tulajdonságáért pedig régóta használják a népgyógyászatban székrekedés ellen. Az aszalt szilva sok rostot tartalmaz, finom és édes gyümölcs, amely mozgásban tartja a bélrendszert.