A Bechterew-kór olyan ízületi gyulladást jelent, ami a gerincoszlopot támadja és komoly gerinc merevséggel, erős hátfájással jár. Másik neve a spondylitis ankylopoetica, amely az összenövés (ankylo) a csigolya (spondylus) és a gyulladás (litis) szóösszetételből ered. Férfiaknál csaknem kétszer olyan gyakori betegség, mint nőknél és általában 20 és 40 éves kor között jelentkezik. Nincs rá biztos magyarázat, hogy mitől alakul ki, éppen ezért egyes feltételezések szerint autoimmun betegség áll a hátterében. Autoimmun betegség esetén a szervezet nem a kárt okozó baktériumokat támadja meg, hanem a szervezet sejtjeit ezáltal saját önpusztító folyamat megy végbe. A Bechterew-kór során a csigolyák közötti porckorongok, szalagok, ízületek csontosodnak és a csigolyák összenőnek, ami idővel a hát púposságához vezet. A Bechterew-kór élethosszig tartó kezelést igényel, nem gyógyítható, viszont reumatológus tanácsait megfogadva lassítható a folyamat és enyhíthető a fájdalom. Természetesen mi magunk is tehetünk a betegség ellen, tornával és gyógynövényekkel. Ez utóbbiban három gyógynövény biztosan segíthet, amelyeket cikkünkben mutatunk be.
Gyömbér (Zingiber officinale)
A gyömbér fehérjebontó enzimet tartalmaz, nevezetesen zingibint, ami gátolja a gyulladást a szervezetben. Ez azt jelenti, hogy az idült ízületi gyulladásoknál, ez esetben a gerinc gyulladásánál is kifejti jótékony hatását. A fehérjebontó enzimek az autoimmun betegségeknél is nagy szerepet játszanak, ugyanis csökkentik a vérben az immunkomplex vegyületek koncentrációját. Ezekből a vegyületekből, ha túl sok van, akkor a szervezet magát támadja meg és a saját szöveteit pusztítja el. A friss gyömbér 2% zingibint tartalmazhat, amely magas számnak számít a fehérjebontó enzimek között. Emellett a gyömbér gazdag antioxidáns forrás, amely a káros szabadgyökök megkötésében segíthet. A friss gyömbér lereszelve mézzel és citrommal kiváló immunerősítő, ezenkívül pedig tea, tinktúra és kapszula formájában is lehet fogyasztani.
Ananász (Ananas comosus)
A trópusok egyik kedvelt gyümölcse az ananász, amely a gyömbérhez hasonlóan szintén fehérjebontó enzimet, vagyis bromelint tartalmaz. Naponta 400-600 mg bromlein háromszori bevitele csökkenti a szervezetben a gyulladást. Jó hír ez azok számára, akik szeretik az ananászt, hiszen nyersen fogyasztva sok értékes bromelinhez juthatnak. Azok, akik kevésbé szeretik az édes, lédús gyümölcsöt választhatnak más fehérjebontó enzimben gazdag gyümölcsöt is, például a már említett gyömbért, illetve a papaját, kivit és a kenyérfa gyümölcsét.
Disznóparéj, amaránt (Amaranthus-fajok)
A megfelelő kalcium bevitel támogatja a csontok épségét és megőrzi a csontok erősségét, ezáltal nagyobb eséllyel megelőzhető a csontritkulás kialakulása és a Bechterew-kór is. A gyógynövények között a disznóparéj az egyik legjobb kalciumforrás. Ezenkívül még a csalán, lóbab, fehér libatop. torma, édesgyökér, majoránna, borsfű, kakukkfű, bazsalikom, zellermag, kínai kel, chaya, gyermekláncfű, porcsin is igen gazdag kalciumban. A rendszeres kalcium fogyasztóknál jóval kisebb eséllyel jelentkeznek csontproblémák, ezért ajánlott naponta bevinni a szervezetbe.
Kukorica (Zea mays)
Habár a kukorica nem segít a Bechterew-kóron, mégis érdemes említést tenni jótékony hatásáról azok számára, akik a betegség miatt nyakgallért hordanak. A kukoricából készült por, vagyis a kukorica keményítő enyhíti a nyakgallér okozta bőrpirosodást és bőrgyulladást.
A Bechterew-kór-, ízületi fájdalmak-, valamint az autoimmun betegségek enyhítésében segíthet a vegetáriánus étrend. Azonban nem javasolt a hús teljes elhagyása, de tény, hogy a sok zöldség és gyümölcs fogyasztása segít megszüntetni a gyulladásokat. Azért sem ajánlott teljes vegetáriánus étrendre áttérni, mivel egy újabb kutatás szerint a porcban lévő kollagén is jótékony hatással van az idült reumás ízületi gyulladásokra, feltehetően a Bechterew-kórra is. A csirke- és marhaporc, valamint a levescsont gazdag kollagénben, ezért mindenképp érdemes kipróbálnia a Bechterew-kórba szenvedőknek.