A csontritkulás más néven oszteoporózis kalciumvesztéssel járó betegség, amely a csontok gyengülését okozza. Leggyakrabban idős korban alakul ki, 65 év feletti nők 25 %-a küzd csontritkulással, míg férfiaknál az arány jóval kevesebb, kb. 10% alatt van. A csontritkulás tünetei közé sorolható a derékfájdalom, testmagasság csökkenése, púpos hát és az eleséssel járó combnyak- vagy csípőcsont törés. A csontritkulás ellen megfelelő kalciumbevitellel is tehetünk, ami az amerikai Országos Egészségügyi Intézet megállapítása szerint napi 1000-1500 mg kalciumot jelent. Ennek ellenére a felmérések szerint jóval kevesebb kalciumot fogyasztanak az amerikaiak és a helyzet Magyarországon is hasonló.
A kalciumbevitelről többeknek az étrendkiegészítő vagy pezsgőtabletta jut eszébe, amely könnyen beszerezhető és igen hasznos, de nem jelent teljes fedezetet a szervezetnek számára. Ennek oka, hogy a kalcium több másik tápanyaggal együtt fejti ki hatását, ezért fontosabb a teljes értékű táplálkozásra törekedni. A kalcium mellett az A-, D-vitamin, bór, cink, foszfor ugyanolyan fontos a csontok megőrzésében. Egyes vélemények szerint a fehérje dús táplálkozás okozhat csontritkulást, ezért a csontritkulásra hajlamosaknak javasolt testsúlykilogrammonként 1 gramm fehérjét fogyasztani, ami azt jelenti, hogy naponta maximum 1 csirkemell elfogyasztása a megengedett. A csontritkulás kezelésére, illetve megelőzésére léteznek kalciumban gazdag gyógynövények, amelyeknek a fogyasztása kifejezetten javasolt, ha a kalciumbevitelt természetesen úton szeretné biztosítani-
Fejes káposzta (Brassica oleracea)
A fejes káposzta rendkívül gazdag bórforrás, amely növeli a vér ösztrogénszintjét. Az ösztrogén segít a csontok megóvásában, így javasolt fejes káposztából készíteni salátát, vagy hozzáadni párolt zöldséges ételekhez, például brokkolihoz, levesekhez, tofuhoz, amelyekben kalcium található.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
A gyermekláncfűben a bór és a kalcium egyaránt megtalálható. Hét evőkanálnyi gyermekláncfű levélben több mint 1 mg bór és 200 mg kalcium van, ezenkívül pedig szilíciumban is bővelkedik, ami szintén erősíti a csontokat.
Avokádó (Persea americana)
Az avokádó magas D-vitamin tartalmáról híresült el, amely közreműködik a kalcium csonttá alakításában. Avokádót javasolt joghurtba vagy túróba keverni, így ízletes ételeket készíthetünk miközben a csontok épségéért is teszünk. Az avokádóval az egyetlen probléma, hogy magas zsírtartalommal rendelkezik, ezért a testsúly problémával küzdőknek nem javasolt túl sok avokádót fogyasztani. Ezzel szemben a vegetáriánus étrendet folytatóknak kifejezetten javasolt beiktatni az étrendjükbe.
Szójabab (Glycine max) és más babfélék
Mint már említettük a túlzott fehérje dús étrend és sok hús fogyasztás növeli a csontritkulás kockázatát, mivel a szervezet több kalciumot választ ki a vizelettel. A vegetáriánusoknál és a japán nőknél megfigyelhető, hogy kevesen küzdenek csontritkulással, mivel nem esznek annyi húst. Ugyan a babfélékben sok a fehérje, de a szervezet nem választ ki annyi kalciumot vizelés során, mint a húsféléknél. Ezenkívül a szójabab és a többi bab féle genisteint tartalmaz, amely növényi ösztrogénként a női nemi hormonhoz hasonló hatást fejt ki a szervezetben. Az ösztrogénpótló gyógyszerek segítenek fenntartani a csontok rugalmasságát és erősségét, viszont növelik az emlőrák kockázatát és a szívinfarktus veszélyét. Ezzel szemben a bab teljesen veszélytelen a szervezet számára, így fogyasztása bátran javasolt a csonttok megőrzése érdekében.
Fekete bors (Piper nigrum)
A fekete bors számos csontritkulás elleni vegyületet tartalmaz és mindemellett kiváló ételízesítő. Tehát ha szeretne még többet tenni a csontritkulás ellen, használja ételei ízesítésére rendszeresen a fekete borsot.
Mezei zsurló (Equisetum arvense)
A mezei zsurló gazdag szilíciumforrás, a szilícium pedig segít a csontok megőrzésében és a csonttörés mielőbbi begyógyulásában. A mezei zsurló a szilíciumot ortokovasav formájában tartalmazza, amit a szervezet könnyen tud hasznosítani. Ahhoz, hogy ez a nagyszerű vegyület kifejtse áldásos hatását a csontokban, javasolt mezei zsurlóból készíteni teát és hozzátenni 1 teáskanálnyi cukrot is a vízhez, hogy több szilícium oldódjon ki a növényből. Forraljuk fel a vizet a teával, majd 3 órán keresztül lassú tűzön főzzük, majd szűrjük le és kihűlés után fogyasztható.
Petrezselyem (Petroselinum crispum)
Biztosan mindenki látott már gusztán tálalt ételek tetején petrezselyem levelet díszítésként. Nos ezt az egészséges dekorelemet sokan csak arrébb túrják a tányérukon, pedig igen gazdag bórt tartalmaz, a bór pedig növeli az ösztrogénszintet. Ahhoz, hogy az ösztrogénszint emelkedjen a petrezselyemtől, körülbelül 90 gramm szárított petrezselymet kellene megenni, amire sokan nem képesek. Ennek ellenére javasolt, hogy fűszerezzük, díszítsük otthon is ételeinket petrezselyemmel és fogyasszunk minél többet belőle. A petrezselyem nemcsak bórban, hanem fluorban is bővelkedik, amely szintén fontos csonterősítő ásványi anyag.