Azok, akik munkájuk során ujjaikkal gyakran ismétlődő mozdulatokat végeznek – például irodában dolgoznak, zenészek vagy gyári munkások – nagyobb valószínűséggel alakulhat ki a csuklóalagút-szindróma. Nők esetében még gyakoribb jelenség, mivel a menstruációs ciklus hormonális változásai, ilyen a terhesség és a menopauza is, hozzájárul a csuklóalagúton áthaladó inak fokozatos megvastagodásához. Ez a fájdalmas betegség a kéz zsibbadásával járhat, valamint a kéz és az ujjak erőtlenné válnak, így idővel tárgyak megfogására is képtelenné válik a kéz. Ennek az az oka, hogy a csuklócsont feletti ínszövet alkotta „alagútban” lévő kéz felé tartó idegek összenyomódnak.
A csuklóalagút-szindróma gyógyítható betegség, szinte rutinműtétnek számít minősül. Ugyanakkor azok számára is elérhető a gyógyulás, akik a természet erejével szeretnék megszüntetni a kézben kialakul fájdalmat. A csuklóalagút-szindróma kezelésére 8 olyan gyógynövényt mutatunk be, amelyek hatóanyagai gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkeznek. –
Fűzfa (Salix-fajok)
A fűzfakéregről bizonyára többen tudják, hogy az aszpirin eredeti forrása, vagyis nem meglepő, hogy a benne lévő szalicilátok gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító vegyületek. Léteznek más szalicilátokban gazdag gyógynövények is, mint a legyezőfű, mirtuszhanga, amelyekből 1-2 teáskanál porított kérget, vagy 5 teáskanál friss kérget ajánlott vízhez adni és 10 percig áztatni. Ezután keveréket le kell szűrni és ízlés szerint citrommal ízesíteni, majd naponta maximum 2-3 csészével inni belőle.
Ananász (Ananas comosus)
Az ananász fehérjebontó enzimet tartalmaz, vagyis a bromelint, amely kifejezetten javasolt csuklóalagút-szindrómában szenvedőknek. Ennek oka, hogy a bromelin csökkenti a duzzanatot, enyhíti a fájdalmat és a gyulladást. A biztos hatás érdekében ajánlott naponta 250-1500 mg tiszta bromelint fogyasztani, amelyet kinyerhetünk ananászból, papajából, sőt még a gyömbérből is, hiszen ezek mind proteolitikus enzimet tartalmaznak.
Csípős csilipaprika (Capsicum-fajok)
A csilipaprika kiváló fájdalomcsillapítóként és gyulladáscsökkentőként is, hiszen 7 gyulladáscsökkentő vegyületet tartalmaz, köztük a kapszaicint. Éppen ezért a kapszaicin számos gyógyászati krém recepttúrjában megtalálható. Jó hír, hogy otthon is elkészítheti a csilipaprika krémet. Egyszerűbb változatában csak tegyen néhány csepp csilipaprika olajat a kedvenc bőrápoló krémjéhez és kenje be a problémás területet vele. Egy másik eljárással a 5-6 csilipaprikát áztasson 1 liter gyógyszertárban kapható alkoholba néhány napra, majd a kapott oldatot vigye fel a csukló környékére. Az oldathoz adható még néhány csepp levendulaolaj is, amely szintén gyulladáscsökkentő és bőrnyugtató. Előfordulhat, hogy valakinek a bőre érzékeny a csilipaprikára, ezért javasolt előbb kisebb bőr felületen kipróbálni hogyan reagál a csípős paprikára.
Kamilla (székfű, Matricaria recutita)
A kamillát széles körben alkalmazzák gyulladásos betegségekre, így a csuklóalagút-szindrómára is hatásos lehet. Vegyületei a biszabolol, kamazulén és a ciklusos éterek, amelyek gyulladáscsökkentőek.
Kurkuma (Curcuma longa)
Ez a gyógynövény tartalmaz kurkumint, amely gyulladáscsökkentő vegyület. A természetgyógyászok napi 250-500 mg tiszta kurkumin szedését javasolják két étkezés között. Ez jóval több annál, mint amit fűszerezéshez használnánk, úgyhogy ajánlott kapszula formájában szedni a kurkumát, ennek ellenére érdemes ételekhez is hozzáadni, hiszen kiváló fűszer.
Fekete nadálytő (Symphytum officinale)
A fekete nadálytő segít elmulasztani a gyulladást, levinni a duzzanatot és enyhíteni a fájdalmat, mivel olyan értékes vegyületekkel rendelkezik mint az allantoin és a rozmaringsav. A fekete nadálytő belsőleg alkalmazva károsíthatja a májat egyes kutatások szerint, azonban külsőleg alkalmazva teljesen veszélytelen, sőt kiváló ízületi gyulladások enyhítésére. Fekete nadálytövet adhat a csilipaprikás készítményhez is, vagy alkalmazhatja bőrápoló termékhez adva.
Római kömény (Cuminum cyminum)
A mexikói konyha szerelmesei jól ismerik ezt a fűszernövényt, hiszen kiváló ízorgiát érhetnek el vele főzés során. Amellett, hogy ízletessé teszi az ételt, három fájdalomcsillapító, hét gyulladás- és négy duzzanatcsökkentő vegyület van benne, amelyek a csuklóalagút-szindróma leküzdésében is segítenek.
Zsálya (Salvia officinalis)
A zsályát a népi gyógyászatban főként torokfertőtlenítésre és reumás fájdalmakra ajánlják, mivel legalább 6 féle gyulladáscsökkentő vegyület található benne.
Magas B6-vitamin-tartalmú élelmiszerek
Rendszerint hangsúlyozzuk, hogy az egészség megőrzése a helyes táplálkozáson alapul, de csuklóalagút-szindróma esetén még inkább javasolt odafigyelni a megfelelő B6 vitamin bevitelre. Egy vizsgálat szerint, azoknál, akik napi 40-80 mg B6 vitamint fogyasztottak kétharmad részben javulásról számoltak be. Amennyiben szeretné kipróbálni csuklóalagút-szindróma kezelését B6 vitaminnal, javasoljuk, hogy fogyasszon minél több spenótot, banánt, karfiolt, vízitormát, melyek gazdag B6 vitamin forrást jelentenek.