A szervezetnek szüksége van cukorra, hiszen ez a legfőbb energiaforrásunk. A cukrot, vagyis a glükózt testünk az elfogyasztott táplálékokból (pl. szénhidrát) és a máj állítja elő különböző anyagokból. Ezt követően a glükóz bejut a sejtekbe az inzulin segítségével. Az inzulin a hasnyálmirigyben termelődik és a véráramba kerül, ez a kulcsa annak, hogy a glükóz betud lépni a sejtekben és a vércukorszint csökken a vérben. A vércukorszinttel együtt az inzulin felszabadulása is kisebb lesz a hasnyálmirigyben. A máj tárolja a glükózt, illetve előállítja, amennyiben arra szükség van, ezáltal a vércukorszintet egyensúlyban tartja. Probléma akkor merül fel, ha a glükóz nem tud bejutni a sejtekbe a véráramból. Ennek két oka van, az egyik amikor a szervezet nem termel elég inzulint (I. típusú cukorbetegség), illetve a másik oka, ha a sejtek érzéketlenné válnak a glükóz befogadására (II típusú cukorbetegség). Mindkét cukorbetegség komoly veszélyekkel jár ezért fontos orvossal konzultálni a problémáról, azonban gyógynövények is segíthetnek a betegség kezelésében.
Görögszéna (Trigonella foenumgraecum)
A görögszénamagok tömegének nagyjából fele oldható élelmi rost rost, vagyis nyák, amely fél tucat vércukorszint szabályozó vegyületet tartalmaz. A görögszéna csökkenti a koleszterinszintet ezáltal a cukorbetegség okozta szív- és érrendszeri megbetegedésektől is véd.
Vöröshagyma (Allium cepa)
A vöröshagyma jótékony hatása a szervezetre ősidók óta ismert főleg Ázsiában, Európában és Közel-Kelet népgyógyászatában. Felhasználása sokrétű a népi orvoslásban, így nem csoda, hogy cukorbetegségre is alkalmazható. Ennek oka, hogy a vöröshagyma héjában nagy mennyiségben van jelen kvercetin nevű vegyület, amelyről kimutatták, hogy segít a cukorbetegség okozta szembajok, retinakárosodás gyógyításában.
Fokhagyma (Allium sativum)
A vöröshagymához hasonlóan a fokhagyma is jó hatással van a vércukorszint szabályozására. Emellett kiváló immunerősítő, ezért ajánlott napi szinten fogyasztani nyersen, vagy különböző ételekhez párolva.
Bab (Phaseolus-fajok)
Az oldható élelmi rostok fogyasztása csökkenti a cukorszint-emelkedést és segít megakadályozni a későbbiekben a cukorszint leesését. A babban sok ilyen oldható élelmi rost vegyület található, akárcsak a görögszénában, ezért javasolt sok diabetikus bableveset és babos ételt fogyasztania a cukorbetegeknek.
Balzsamkörte (keserűdinnye, Momordica charantia)
Eleinte az 1960-as években Indiában kezdték el vizsgálni a balzsamkörte jótékony hatását a cukorbetegségre. A kutatás során szakemberek bebizonyították, hogy napi 5 g (kb 2 teáskanál) porított balzsamkörte 54 százalékkal csökkentette a vércukorszintet. Egy másik kísérletben 50 ml (kb. ¼ csészényi) balzsamkörte kivonat 20 százalékkal csökkentette. Amennyiben túlságosan macerás a kivonatokkal bajlódni, nyugodtan fogyaszthatja magába is a gyógyító balzsamkörtéket.
Földimogyoró (Atachis hypogaea)
A földi mogyoró alacsonyan tartja a vércukorszintet, a babhoz hasonlóan. Ezért, aki szeretné a vércukorszint emelkedését csökkenteni az rágcsálja ezt a finom, természetes nassolni valót.
Makadámdió (Macadamia-fajok)
A II. típusú cukorbetegségben szenvedők ajánlott étrendje 15-20 %-a fehérjéből, kb. 35 %-a zsírból és 55-60%-a szénhidrátból áll. Azonban egy újabb kutatás szerint a szénhidrátok egy része pótolható egyszeresen telítetlen zsírsavakkal (ETZS) is, ezáltal nem növekszik a koleszterinszint és a vércukorszint is javul. Az olívaolaj az egyik ilyen ismert ETZS forrás, ezenkívül pedig a makadámdióban is rendkívül magas, akár 59% ETZS tartalom is lehet. További ETZS forrás található a kesudióban, földimogyoróban, brazildióban és a pisztáciában is.
Orvosi ziliz (Althaea officinalis)
Az orvosi zilis gyökere sok pektint tartalmaz, amely segít a vércukorszint alacsonyan tartásában, hiszen rendkívül sok oldható élelmi rost található benne. A sárgarépa, csipkebogyó, alma, füge szintén jó pektinforrás.
Teacserje (Camellia sinesis)
A vércukorszint csökkentésében segítségünkre lehet a fekete tea. Ezt indiai kutatások igazolják, amiben fekete tea kivonattal állatok vércukorszintjét csökkentették eredményesen. A fekete tea élénkíti a szervezetet, ezért cukorbetegeknek ajánlott kávé helyett több fekete teát fogyasztani, így talán még a vércukorszint is csökkenhet.
Babér (Laurus nobilis)
Napi 500 mg babérlevél segíthet a szervezet hatékonyabb inzulin felhasználásában – állítja Richard Anderson (PhD) az amerikai mezőgazdasági minisztérium egykori munkatársa. A kísérletet állatokon végezték el, akiknél a babérlevél csökkentette a vércukorszintet.
Gymnema sylvestre
Indiában rendkívül népszerű ez a gyógynövény cukorbetegségre. Nem véletlen, hiszen ez a gyógynövény képes fokozni az inzulintermelést a hasnyálmirigyben a Langerhans-szigetekben.
Inzulinital:
Olvasóinkkal szeretnénk megosztani Dr. James A. Duke amerikai botanikus által kifejlesztett inzulinital receptet, amely sokaknak segítségére lehet a cukorbetegség leküzdésében.
Mint már említettük a babérlevél segít a szervezetnek az inzulin hatékonyabb felhasználásában. Emellett még léteznek hasonló áldásos tulajdonsággal rendelkező fűszerek, ilyen a kurkuma, fahéj és a szegfűszeg is. Ezekből a gyógynövényekből javasolt egy-egy csipetnyit hozzátenni fekete teához, majd lehűteni az egészet. A keveréket ki lehet egészíteni korianderrel és/vagy római köménnyel is. Ez utóbbi két fűszer hatékonyságával kapcsolatban kevés bizonyíték áll rendelkezésünkre, azonban néhány állatkísérlet kimutatta, hogy bizonyos mértékben mindkét fűszernövény csökkenti a vércukorszintet.