Fekélybetegség gyógyítása gyógynövényekkel

Fekélybetegség gyógyítása gyógynövényekkel
Amikor fekélyről van szó, sokan a gyomorfekélyre gondolnak, vagy a vékonybél gyomor alatt elhelyezkedő nyombélfekélyre. Ezenkívül is lehetnek fekélyek a testen, például a lábszáron, amely a visszerekben elhelyezkedő kóros elváltozások következménye, de gyakorlatilag minden seb fekélynek tekinthető. 

Amikor fekélyről van szó, sokan a gyomorfekélyre gondolnak, vagy a vékonybél gyomor alatt elhelyezkedő nyombélfekélyre. Ezenkívül is lehetnek fekélyek a testen, például a lábszáron, amely a visszerekben elhelyezkedő kóros elváltozások következménye, de gyakorlatilag minden seb fekélynek tekinthető.

Hogyan alakul ki?

A leggyakoribb fekélybetegség a gyomorfekély, amely Magyarország lakosságának 10 %-át érinti. A fekély tulajdonképpen a gyomornyálkahártya megszakadása legalább 5 mm-es területen. A gyomornyálkahártya réteg védi a nyálkahártyasejteket a gyomorsavtól, amikor a nyákréteg megsérül, seb keletkezik és a gyomorsav bejut a nyálkahártya mélyebb rétegeibe. Ez tipikusan kellemetlen, maró érzéssel jár, hiszen a sebet marja a gyomorsav. A fekély nehezen gyógyul, főként azért, mert a gyomorsav minden egyes alkalommal károsítja a sebet. Amennyiben ez tartós állapottá válik károsíthatja a gyomornyálkahártyát és ha a nyombélbe továbbjut a gyomorsav akkor ott is kialakulhat fekély.

Mi okozza?

A gyomorfekély okait tekintve több feltételezés is van arra, hogy mitől alakul ki. Az egyik és legvalószínűbb az, hogy erős gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik a tünet, valamint fertőzések során is kialakulhat, illetve a gyomorfekélyek 60-70%-át a Helicobacter pylori baktérium okozza. Ezenkívül a tudósok közül többen azt gondolták, hogy fekély a stressz következménye. Ebben is lehet valami, de a nagytöbbség még is azt mutatja, hogy a fentebb felsorolt problémák valamelyike áll a fekélyek hátterében. A fekély súlyosságát és fájdalmát a fehérbor, zsíros és fűszeres ételek, valamint az édesség is növeli. Ezért érdemes ezekkel csínján bánni, ha már kialakult a fekély.

Mit lehet tenni ellene?

A gyomorfekély kezelése és gyógyítása jóval körülményesebb, mint némi odafigyeléssel megelőzni a kialakulását. A problémát általában antibiotikumos kezeléssel gyógyítják, de természetesen létezik ennél kíméletesebb megoldás is, amit gyógynövények alkalmazásával érhetünk el. Cikkünkben három olyan gyógynövényt mutatunk be gyomorfekély kezelésére, amelyek igazoltan tartalmaznak gyomorfekélyellenes vegyületeket.

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

Az édesgyökér tartalmaz fekélyellenes vegyületeket, ilyen a glicirrizinsav, amely védi a nyálkahártyát. Német orvosok, akik nyitottak a fitoterápia felé szívesen ajánlják ezt a gyógynövényt tea formájában gyomorpanaszokra. Azonban nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását, mivel káliumveszteséget, magas vérnyomást és vízvisszatartást okozhat. Napi legfeljebb 3 édesgyökér tea elfogyasztása még nem okoz problémát, sőt segít karbantartani a gyomor nyálkahártyáját. Az édesgyökér beszerezhető különböző készítmények formájában is, de nagy valószínűséggel jótékony hatóereje és a benne lévő glicirrizin kevésbé érvényesül kapszulában.

Gyömbér (Zingiber officinale)

A gyömbér gyomorra gyakorolt jótékony hatása nem újkeletű, hiszen régóta használják hányás és hányinger csillapítására, de azt talán kevesen tudják, hogy a gyomorfekélyre is gyógyír. Legalább 11 különféle fekélyellenes vegyületet tartalmaz, amelyek megőrzik a gyomor nyálkahártyájának egészségét. Ezenkívül a gyömbér gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, tehát képes a gyomorban lévő gyulladások csökkentésére és a baktériumok, vírusok elpusztítására. A gyömbér felhasználásának skálája széles körű. Kiválóan lehet ízesíteni ételeket, húsokat, kandírozott formájában mézzel együtt pedig finom csemege, azok számára, akik szeretik a gyömbér csípős ízvilágát.

Sárgagyökér (Xanthorrhiza simplicissima)

A fekély leküzdése elleni gyógynövények közé azért került be a sárgagyökér, mert erős antibakteriális hatással rendelkezik és képes elpusztítani a Helicobacter pylori nevű baktériumot. Ahogy cikkünk elején is írtuk, ez a baktérium a gyomorfekélyes betegségek 60-70 %-át okozza, tehát ha Ön fekélyben szenved nagy eséllyel köze lehet ennek a baktériumnak. A sárgagyökér fogyasztását Tommie Bass alabamai természetgyógyász is kiemelten javasolja a gyomorfekéllyel küzdőknek. Ez a gyógynövény tinktúraként fogyasztható gyümölcslevekhez, teákhoz adva, még mielőtt antibiotikummal kezdené kezeltetni a gyomorfekélyt. Amennyiben már elkezdte az orvos által felírt antibiotikumos kezelést ne használja a sárgagyökér tinktúrát orvosa tudta nélkül. Emellett szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy az otthoni kezelés és önmagunk diagnosztizálása nem helyettesíti az orvos által előírt gyógymódot. Érdemes gyógynövényekkel próbálkozni, de fontos, hogy az orvos állítsa fel a diagnózist és folyamatosan konzultáljunk vele a természetes alternatívák kipróbálásáról is. 

Fekélyellenes gyümölcskoktél

Végül szeretnénk javasolni Dr. James A. Duke amerikai természetgyógyász gyümölcskoktél receptjét, ami ízletes, zsírmentes és gyomornyugtató, valamint fekélyellenes vegyületekkel gazdagított. A koktél elkészítéséhez nincs is másra szükség, mint banánra, ananászra, fekete áfonyára, mézre és néhány őrölt fűszerre, köztük fahéjra, szegfűszegre és gyömbérre. Először javasolt a banánt és az ananászt összeturmixolni, majd hozzátenni az áfonyát ezután pedig jöhetnek az őrölt fűszerek ízlés szerint. A gyümölcsök és a fűszerek mennyisége nincs megszabva, előbbi azon múlik hány embernek készül a koktél, utóbbival érdemes bőkezűen bánni a jobb hatás érdekében. Ez a gyümölcskoktél nemcsak fekély esetén javasolt, hiszen ízletes őszi ital készíthető belőle, amit ráadásként a gyomor is meghálál.