Cikkünkben a H. simplex vírust vesszük górcső alá, amelynek két törzse van, az egyik az ajakherpeszt a másik pedig a nemi herpeszt okozza. Előbbi az ajak körül alakul ki, míg utóbbi férfiak esetében a péniszen, nők esetében pedig a méhnyak és a hüvely körül, ugyanakkor mindkét nemnél felléphet a végbélnyílás körül is. Bármelyik betegségről is legyen szó, fontos tisztában lenni vele, hogy a vírus ragályos és a fennáll a fertőzésveszély érintkezés útján. Azonban nemcsak egy másik embert lehet a vírussal megfertőzni. A nemi szervi- és az ajakherpesz hasonló lefolyású. Először bizsergő, égő érzés jelentkezik 4-6 nappal a vírus begyűjtése után, majd a kipirosodott bőrön hólyagok jelennek meg. Ezek a hólyagok idővel kifakadnak és sárgás pörkök jelennek meg a helyükön, amelyek leesnek és végül a herpesz begyógyul.
A vírusfertőzés a kifakadt hólyagokon keresztül terjed és előfordul, hogy akinél már egyszer jelentkezett annál később kiújulhat, de ez nem törvényszerű. Több mint 50 millió embernek van nemi szervi herpesze és ennél jóval többeknek ajakherpesze. Érzőidegsejtjeiben minden fertőzött ember hordozza a vírust, amely különböző tényezők hatására aktivizálódhat, ilyen az időjárás, láz, betegség, hideg vagy akár leégés.
Gentális és ajakherpesz elleni gyógynövények
Mindkét típusú herpesz vírustörzs ugyanazokkal a gyógynövényekkel kezelhető, melyekről részletesen az alábbiakban írunk.
Citromfű (Melissa officinalis)
A citromfűben található polifenoloknak nevezett vegyületek, köztük a tanninok herpesz ellenes vegyületnek számítanak. Ennek az az oka, hogy a test érzőidegsejtjei olyan receptorokkal rendelkeznek, amelyekre a vírusok rátapadnak, viszont a polifenol-vegyületek képesek rátapadni a vírusreceptoraira és ezzel gátolják, hogy a vírusok a sejthez kötődjenek és a fertőzés terjedjen.
A citromfű kiváló gyógynövény a herpeszek elleni küzdelemben, mind tea, mind borogatás formájában. Ezenkívül a citromfű gazdag antioxidáns vitaminokat és szelént tartalmaz, amely erősíti az immunrendszert, de ez igaz a legtöbb mentafélére is. Az antioxidánsok semlegesítik a káros szabadgyököket, tehát a szabad elektronnal rendelkező, reakcióképes oxigénmolekulákat, amelyek károsítják a sejteket. Stephen Morris természetgyógyásznak van egy kiváló kenőcse is a herpeszek ellen, amely a következő: melegítsünk fel olíva- vagy pálamolajat, melyhez keverjünk 1:4 arányban méhviaszt. Az elegyhez adjunk hozzá citromfüvet, majd keverjük el és szűrjük át, miután kihűlt már alkalmazható is. Ugyanakkor a helyileg alkalmazott citromfűtea borogatás is legalább ennyire eredményes, mint a fentebb említett kenőcs.
Az ajakosok családjához tartozó gyógynövények
A citromfűn kívül még egy csokorra való egyéb gyógynövény is létezik, amelyek ugyancsak herpesz ellenes vegyületeket tartalmaznak. Ezek közül a legtöbb az ajakosok családjához tartozik, amelyből komplett tea is készíthető Dr. James A Duke receptje nyomán. Ezek a következők: izsóp, citromfű, szurokfű, zsálya, közönséges gyíkfű és a kakukkfű. A tea elkészítéséhez tegyen egy lábasba félig vizet, majd tegyen bele annyi friss vagy szárított citromfüvet, hogy a lábas a háromnegyedéig megteljen. Ezenkívül a többi gyógynövényt tetszőleges mértékben keverheti a főzethez, de arra érdemes törekedni, hogy a szurokfűből és a gyíkfűből kétszer annyi kerüljön bele, mint a többiből. Édesítőszerként használható édesgyökér. A főzetet hagyja állni 20 percet, majd szűrje le várja meg míg kihűl és már fogyasztható is a herpesz ellenes tea, amelyben kávésav, geranin, glicirrizin, lizin, protokatechinsav, kvercetin, rozmaringsav, csersav, timol, tokoferol és cink is található.
Kasvirág (Echinacea-fajok)
A kasvirág, vagy más néven kúpvirág, echinacea növény vírusölő jótékony tulajdonsága jól ismert. A Brisith Journal of Phytotherapy (A Brit Fitoterápia Lapja) című folyóiratban megjelent egy esettanulmány, melyben egy férfi, aki már 12 éve küzdött a nemi szervén megjelenő herpeszekkel kasvirágot kezdett el szedni, mikor érezte a herpesz kiújulásának bizsergő, égő érzését. Ahogy a kasvirágot beszedte a kellemetlen érzés szűnni kezdett és a herpesz nem fejlődött ki.
A kasvirág alkalmazása legegyszerűbben tinktúra formájában történik. Javasolt, hogy tegyen fél teáskanálnyi tinktúrát teába vagy gyümölcslébe és igyon belőle naponta háromszor. Gyakori, hogy a kasvirág tinktúrákban aranygyökér is van, amely ugyancsak mikrobaellenes és immunserkentő hatású. A kasvirág alkalmazása során átmeneti bizsegő, zsibbadó érzés tapasztalható, de ez teljesen ártalmatlan az egészségre.
Közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum)
A közönséges orbáncfű egyik vegyülete a hipericin, amely eredményes a Herpes simplex és más vírusok elpusztításában. A hipericin tartalmú kenőcsök szintén hatékonyak herpeszfekélyek ellen, jó hír, hogy olcsón hozzájuthat. Ugyanakkor ennél is olcsóbb és egyszerűbb megoldás az orbáncfű, amelyből teát készíthet és borogatást helyezhet a herpeszre.
Piros csilipaprika (Capsicum-fajok)
A csilipaprika kapszaicin nevű vegyületet tartalmaz, amely – laboratóriumi vizsgálatok szerint – akár két hónapon keresztül is képes megakadályozni a herpesz kiújulását, ezenkívül segít csökkenteni a már meglévő herpesz okozta fájdalmat. A kapszaicin tartalmú krémek, borogatások okozhatnak irritációt a bőrön, ezért javasolt csak kisebb bőr felületen kipróbálni először, valamint alaposan kezet mosni a használata után, hogy szembe ne kerüljön.
Aminosavak.
A vírusok elszaporodásához az arginin nevű aminosav szükséges, ezzel szemben a lizin ellensúlyozza az arginint és gátolja a vírusok terjedését. Ebből kifolyólag javasolt olyan élelmiszereket fogyasztani, amelyek a nagyobb részt lizint és csak kevés arganint tartalmaznak. Ilyenre több példát is ismerünk, köztük a papaját, grépfrútot, sárgabarackot, körtét, almát és fügét. Azok, akik már jártasak a témában és a herpesz tüneteit érzékeliek magukon azonnal napi 1300 mg lizint fogyasztanak, amely több mint 1 kg vízitorma fogyasztásának felel meg. Érthető, ha vízitormából nem szeretne ennyit fogyasztani, azonban néhány gyógynövényből elég egy csésze is ahhoz, hogy több mint 2500 mg lizin kerüljön a szervezetbe. Ilyenre példa a fekete bab, lencse, szójabab és a szögletes szárnyas borsó.
Fokhagyma (Allium sativum)
A fokhagyma víruspusztító tulajdonsága már sokak számára jól ismert, hiszen a náthás megbetegedések- és az influenza ellen az egyik legjobb gyógynövény. Ezt tudva bizonyára senkit nem lep meg, hogy a herpeszt okozó vírusokat is képes orvosolni.
Gyógyitalok.
A tea, alma-, nagybogyós áfonya-, körte-, szilva és a földi eperlé csersavat tartalmaz, ami segíthet a vírusok elpusztításában.
Illóolaj keverékek.
Az aromaterapeuták megfigyelték, hogy a citromfű, gólyaorr, vagy az eukaliptusz illóolajjal sokat tehetünk a herpesz kialakulása ellen. Némelyek szerint a rózsa- és a citromfű olaj képes teljesen megszüntetni a herpeszt, úgy, hogy az többet nem tér vissza.
Az illóolajat cseppentse a herpeszre, majd hagyja rajta néhány percig. Vigyázat! Az illóolaj fogyasztásra alkalmatlan, hiszen mérgező és némelyikből már akár egy teáskanálnyi olaj is végzetes lehet.
Szintetikus gyógyszer-gyógynövény kombináció.
Egy japán kutatásban az aciklovirt (herpesz ellenes gyógyszer hatóanyaga) és az alábbi 4, csersavban gazdag gyógynövény valamelyikét: japán gyömbérgyökér, jávai szömörce, szegfűszeg, fekete emeletfa együttes hatását vizsgálták. A kísérletben kiderült, hogy az aciklovir a csersavakkal együtt sokkal eredményesebb volt, mintha csak az aciklovir vegyületet alkalmazták volna. Az aciklovir vényköteles!