Gyomorrontás ellen a 10 legjobb gyógynövény

Gyomorrontás ellen a 10 legjobb gyógynövény
Előfordult már, hogy nem tudta felhőtlenül élvezni a nyaralást vagy egy vendégséget gyomorrontás miatt? A kellemetlen tünetek főként túlzott mennyiségű-, vagy romlott étel bevitele után jelentkeznek, illetve vírusok is okozhatják. A gyomor túlterhelése heveny gyulladást eredményez a gyomornyálkahártyájában, amely hányingert, hasfájást és hasmenést is okozhat. A probléma általában magától elmúlik, de különböző gyógynövényekkel, illetve az abból készült teákkal gyorsíthatjuk a gyógyulási folyamatot. 

Előfordult már, hogy nem tudta felhőtlenül élvezni a nyaralást vagy egy vendégséget gyomorrontás miatt? A kellemetlen tünetek főként túlzott mennyiségű-, vagy romlott étel bevitele után jelentkeznek, illetve vírusok is okozhatják. A gyomor túlterhelése heveny gyulladást eredményez a gyomornyálkahártyájában, amely hányingert, hasfájást és hasmenést is okozhat. A probléma általában magától elmúlik, de különböző gyógynövényekkel, illetve az abból készült teákkal gyorsíthatjuk a gyógyulási folyamatot.

Cikkünk forrásanyagát tekintve ismét Dr. James A Duke amerikai botanikus Gyógynövénypatika című könyvéből szemléztünk, aki kiemelte, hogy százával találni gyomorrontásra gyógynövényeket. A természet patikája bővelkedik gyulladáscsökkentő és béltisztító hatással megáldott füvekkel, amelyek segíthetnek a gyomorrontás enyhítésében. Az egyszerűség kedvéért a 10 leghatásosabb növényt emeltük ki cikkünkben.

Gyomorrontás elleni gyógynövények

Borsmenta (Mentha piperita)

A borsmenta hatékonyságáról valójában megoszlanak a vélemények, míg a német E-Bizottság kifejezetten ajánlja gyomorrontásra, addig az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyezési Hivatal (FDA) 1990-ben elmarasztaló értékeléssel illette. Ugyanakkor ez nem azt jelenti, hogy a borsmenta nem hatékony, mindössze az FDA nem tudta bizonyítani a hatását. Dr. James A Duke, kifejezetten ajánlja gyomorrontásra, viszont nem tea formájában ellenben a többi gyógynövénnyel. Ennek az az oka, hogy a borsmentában lévő olajok vízben kevésbé oldódnak, viszont alkoholban oldva jótékony hatásuk fokozottan érvényesül. Ezért érdemes beszerezni tinktúra formájában és abból készíteni hűsítő menta italt gyomorrontás esetén.

Kamilla (Matricaria recutita, Matricaria chamomilla)

A kamilla rendkívül hatékony gyomor- és bélrendszeri panaszok esetén, mivel gyulladáscsökkentő bélrendszer nyugtató és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Nem véletlen, hogy egyes kultúrákban étkezések után kamilla teát szolgálnak fel kávé helyett. Erről személyes tapasztalatai alapján számolt be Dr. James A Duke, aki Panamában tett hosszabb látogatása során egy vacsora meghívásnak eleget téve ismerkedett meg ezzel a szokással. Bár állítása során akkor kevésbé értékelte kamilla teát kávé helyett, később rájött, hogy a megterhelő étkek után fontos enyhíteni a gyomor terhelésén. A kamilla tea formájában is igen hatékony, de valószínűleg tinktúraként még eredményesebb a hatása.

Angyalgyökér (Angelica archangelica)

A német E-Bizottság ajánlja gyomorrontás, enyhe gyomorgörcsök és étvágytalanság ellen az angyalgyökeret. A szárított gyógynövényből 2-3 teáskanállal tegyen egy csésze forró vízbe és amint kihűlt fogyassza el.

Ciprusi szurokfű (Origanum onites)

A ciprusi szurokfű a britek nagy kedvence, akik a szurokfüves szendvics elfogyasztásától sem riadtak vissza. Ennek oka az, hogy pontosan tudták milyen jó hatással van a gyomorrontásra és az emésztésre. A szurokfű másik nagy előnye, hogy csecsemőknél is lehet alkalmazni hascsikarás ellen, így ha hasfájós a baba készítsen szurokfű teát neki.

Gyömbér (Zingiber officinale)

A gyömbért a házi praktikák sorában gyakran ajánlják hányinger, tengeri betegség és gyomorrontás ellen. Ennek hátterében az áll, hogy a gyömbér olyan vegyületeket tartalmaz, mint a gingerol, shogaol, amelyek nemcsak nyugtatják a gyomrot, de serkentik a bélfal összehúzódást, ami a táplálék bélben történő továbbításában segít. A német E-Bizottság javaslata szerint tegyen 2 gyömbért a teájába és élvezze annak nyugtató hatását.

Csípős csilipaprika (Capsicum-fajok)

Sokak tudatában él az a sztereotípia, hogy a csípős fűszerek izgatják a gyomrot, Dr. James A Duke szerint ez nem igaz, sőt pont az ellenkezőjéről győződött meg, miszerint az erős fűszerek nyugtatják a gyomrot, a csilipaprika pedig még az emésztést is serkenti.

Koriander (Coriandrum sativum)

A koriander illóolaja szélhajtó, fertőzésgátló, baktérium és gombaellenes, valamint izomlazító vegyületekben gazdag. Mégis főként azért figyeltek fel rá gyomorrontás elleni gyógynövényként, mert képes ellensúlyozni a gyomorbántalmakat okozó gyógynövényeket, például a rebarbarát, szennát, varjútövist. A korianderrel kiválóan lehet ízesíteni az ételeket is, ezért használja bátran a főzéshez és közben tegyen gyomorpanaszai ellen.

Papaja (carica papaya) és ananász (Ananas comosus)

Ezt a két gyümölcsöt már több ízben bemutattuk főként fehérjebontó (protelitikus) tulajdonságai miatt. Ennek nagy szerepe van az egészséges szervezet fenntartásában és mint kiderült a gyomorrontás elmulasztásában is. John Heinerman orvos antropológus a Heinerman-féle gyümölcs-, zöldség és gyógynövény enciklopédia című könyvében ír arról, hogy a papaja és az ananászlé elmulasztja a gyomorrontás tüneteit. Sőt nemcsak a gyomorrontás, de a gyomorégés ellen is igen hatásos ez a két finom gyümölcs.

Vörös fokföldi rekettye (Aspalathus linearis)

A dél-amerikai orvosok szerint kiváló gyomornyugtató tea készíthető belőle, akár csecsemők számára is.

Különböző szélhajtó gyógynövények

Gyomorrontás esetén sokszor a gyógyulás akkor jön, amikor székelés vagy hányás során könnyít magán az ember. Éppen ezért számos szélhajtó gyógynövény segíthet a gyomor túlterheltségének és a puffadásnak elmulasztásában. Ilyenek többek között az apróbojtorján, szegfűszeg, alma, bazsalikom, babér, indiáncsalán, hajdina, bojtorján, kardamom, zeller, metélőhagyma, bazsalikom, koriander, szegfűbors, római kömény, izsóp, citromfű, lestyán, csombormenta, szerecsendió , petrezselyem, paszternák és még közel 500 gyógynövény.

Különböző illóolajok

Az illóolajok használata kizárólag külsőleg alkalmazható, hiszen az illóolajok fogyasztása mérgező és veszélyes a szerveztre. Aromaterapeuták azt javasolják, hogy gyomorrontás esetén a görcsoldó illóolajokat lélegezzük be, ezáltal a háborgó gyomor képes megnyugodni. Ilyen gyomornyugtató illóolajok az ánizs, zsálya, rozmaring, tárkony, csombor, kakukkfű, citrom, levendula, boróka, szegfűszeg, koriander, bazsalikom, édeskömény, gyömbér fokhagyma és még sok más kiváló illóolaj.