A haj életciklusa és a normál hajhullás összefüggései

A haj életciklusa és a normál hajhullás összefüggései
A hajunk az egyik legfontosabb díszítőeleme fejünknek, ha ápolt és egészséges. Ahhoz, hogy megőrizhessük a haj szépségét vagy javíthassunk állapotán, fontos tisztában lenni a haj biológiai tényezőivel. Cikkünkben a hajszál életét egészen a kialakulásától kezdve a végéig mutatjuk be. 

A haj kialakulása

A haj az embrionális életben már igen korán, a 9. héten kezd kialakulni. Az érett szőrtüsző és szőrszál a magzati élet 3-4. hónapjára fejlődik ki. Az újszülött általában pár centis hajjal születik. Hajszálainak száma genetikusan meghatározott. 

A különböző életkorokban a haj szerkezete eltérő: újszülötteken piheszőrzet (lanugo); gyermekeken finom, velőnélküli hajszál (vellus); felnőtteken vastag, erősen pigmentált szőrzet.

Egy ember életében a 4-5. évtizedben megkezdődik az őszülés, vagyis a hajszálak pigmenttartalma fokozatosan csökken - elsősorban a halántéktájon és a szakáll területén. Férfiaknál általában korábban kezdődik, mint nőknél. Bők esetében a testszőrzet, a szemérem-és hónaljszőrzet még később őszül.
Ritkán az őszülés korán, már a 20-as életévekben elkezdődik. Ez általában öröklődő, genetikai tulajdonság. A hirtelen (egyik napról a másikra történő) őszülést többnyire pszichés stressz váltja ki, de a jelenség pontos mechanizmusa nem ismert.

A haj növekedése

Mindannyian szeretnénk dús, egészséges hajkoronát. Van, akinek megadatik, van, akinél az évek múlásával kopik meg szépsége, és van olyan, aki soha nem is rendelkezett vele. Elgondolkozott már azon, hogy milyen tényezőktől függ hajállományunk minősége? Összesen négy fő tényező befolyásolja hajunk minőségét.

1. Genetikai örökségünk, melyet nem áll módunkban befolyásolni.

Hajunk színe, szerkezete, hullámosságának mértéke öröklött tulajdonságunk, hajunk természetes adottságai. Igaz, manapság a legkülönfélébb festékekkel, dauerral, hajformázással, jobban tudjuk ezeket a jellemzőket ideiglenesen módosítani, mint valaha.

A haj és a szőrzet növekedését a belső elválasztású mirigyek által termelt hormonok szabályozzák. A férfi nemi hormonok (androgének) hatására alakul ki az erős szőrszál, valamint a köldök alatti szőrzet, az arcon, a fülben és az orrban levő szőrszálak. 

A haj esetében az androgének hatása különösen a homlok felett és a fejtetőn érvényesül. A fejbőrben androgénérzékeny receptorok vannak, amelyek száma és mennyisége mindenkinél meghatározott. A férfias kopaszodás az androgénérzékenységből adódik, mivel a túlzott férfihormon termelődésre érzékenyen reagálnak a hajhagymák. Azokban a nőkben, akikben valamilyen ok miatt magasabb a férfi nemi hormonok termelése, férfias típusú kopaszodás alakul ki.

2. Egészségi állapotunk, étkezési szokásaink, életmódunk

E fölött már rendelkezünk némi befolyással, hiszen megfelelő életvitelünkkel – egy bizonyos szintig – meg tudjuk tartani egészségünket. Az egészséges táplálkozás hozzájárul a haj egészséges állapotához is, étkezésünket pedig szinte teljes egészében kézben tudjuk tartani. A testedzés javítja a szervezetben a vérkeringést, az általános erőnlétet, és csökkenti a szervezet savasodását, mely összességében kihatással van a haj állapotára is.

3. Hajápolási szokásaink is jelentős hatással vannak hajunk állapotára. 

Mi több, a fő tényezők közül éppen ez az, amin mindenki a legegyszerűbben változtathat. A sok kémiai, élettelen anyag kiszárítja és roncsolja hajszálainkat, fejbőrünket, korpásodást és hajhullást okozva. A haj elveszíti fényét, és nehezen kezelhetővé válik. Ennek megelőzésére válasszunk természetes alapanyagú hajápoló szereket. A DR. IMMUN 25 gyógynövényes hajápoló termékcsalád feltölti a haját és fejbőrét a gyógynövények gyógyító hatóanyagaival, jelentősen lecsökkentve vagy teljesen megszüntetve haj problémáit! A teljes ápolás érdekében javasolt Intentív, regeneráló hajkúrát alkalmazni, amely tartalmazza a DR. IMMUN 25 gyógynövényes Hajcseppeket, Hajsampont, Hajbalzsamot és a DR. IMMUN Hajszépség tablettát. Utóbbi hozzájárul a szervezet megfelelő vitaminellátáshoz és belülről táplálja a hajat, hogy hosszú ideig egészséges és dús maradhasson.

A haj életciklusa

A haj életciklusa, amely alapvetően a hajhagymák működésétől függ, három egymástól jól elkülöníthető fázisból áll. Ez a ciklikus folyamat mutatja be a hajszálak folyamatos újratermelődését normális élettani körülmények között.
Hajunk 15-30 éves kor között növekszik a legnagyobb mértékben, azonban 35-40 éves kor között a hajhagymák száma 20%-kal csökken. Így a ritkább haj az öregedés előrehaladtával normálisnak tekinthető. A hajszálak a bőrben elhelyezkedő szőrtüszőkből (számuk születéskor kb. 5 millió) fejlődnek, nőnek ki. Egy átlagos hajszál kb. 7 évig él.

1. Növekedési vagy Anagén fázis 

Ez a periódus a leghosszabb a hajszálak életében (4-6 év), ekkor képződik és növekedik a hajszál. A papilla mátrixsejtjei gyorsan osztódnak. Az új sejtek folyamatosan tolják feljebb a régebbieket, amelyek elszarusodnak, és erőteljes hajszálként mutatkoznak meg a felszínen. A hajszálaknak kb. 85%-a van anagén fázisban, naponta átlagosan 0,35 mm-t nőnek. 
 
2. Átmeneti vagy Katagén fázis

Az átmeneti szakaszban hajunk 1%-a van, ez az időszak csak néhány napig áll fenn. Ekkor a sejtosztódás leáll, a hajnövekedés megszűnik. A hajszál életében mintegy 1-3 hétig tartó nyugalmi időszak kezdődik. A hajhagyma leválik a hajszemölcsről, nem kap több tápanyagot. A hajszál elkezd felfelé mozogni a hajtüszőben, majd a hajhagyma fokozatosan a felszínre kerül, ahol elsorvad. A hajtüsző kismértékben összezsugorodik. Ez az időszak kb. 2-3 hét alatt véget ér, a hajszálak 2-3%-a van általában ebben a szakaszban. A haj megkezdi az átalakulás folyamatát.
 
3. Nyugalmi vagy Telogén fázis és a természetes hajhullás összefüggései

Az utolsó szakasz átlagosan 3 hónapig tart. A papilla szünetelteti működését. A hajszál ekkor még a tüszőben van, de már nem nő, később az új hajszál növekedése következtében kihullik. A hajhagyma elszarusodik, életfunkciója megszűnik. A hajszálaknak kb. 15 %-a várakozik ebben az állapotban, arra, hogy egy új kör induljon. Így hajmennyiségtől függően napi 50-80 hajszál kihullása még természetesnek mondható. A kóros hajhullás miatt való aggódás, annak okának kivizsgálása és kezelése tehát csak ezen mennyiség felett indokolt.

Ekkor a hajszemölcs újra aktivizálódik, a gyors sejtosztódás által el kezd nőni egy új hajszál, mely végleg távozásra kényszeríti a régit. A nyugalmi fázis végén tehát a haj kihullik, és teret ad egy újabb növekedési fázisnak.

Tavasszal és ősszel a fokozottabb hajhullás természetes jelenség, ekkor átmenetileg növekszik az elvesztett hajmennyiség, ezt figyelembe kell venni a hajvesztés okának definiálásakor. 

A fenti ciklus genetikai és hormonális szabályozás alatt áll, nem mindenkinél egyforma. Az életünk során is változik a ciklus, ezért időnként erősebben, máskor pedig kevésbé hullik a hajunk. Egy szőrtüszőből életünk folyamán kb. 25 új hajszál nő ki, és naponta legfeljebb fél mm-rel lesz hosszabb. 

Mivel a növekedési fázisban levő hajszál évente mintegy 15 cm-t nő, a férfiak vágás nélkül 40–50, a nők 70–80 cm-es hajat is növeszthetnek. Ennél hosszabb viszont nem valószínű, hiszen egy ekkora hajszál rövidesen kihullik, és a következő megint elölről kezdi a centimétereket. A fejbőrön lévő hajszálak száma a hajszíntől is függ. A szőkék kb. 140 000 vékonyabb, a vörösek csak 85 000, de viszonylag vastag hajszálat, míg a sötétebbek mintegy 60 000 vastag hajszálat számolhatnak meg a fejükön.