A kóros hajhullás

A kóros hajhullás

A hajhullás az utóbbi években egyre több embert érint. A férfiak még valahogy elfogadják a hajuk elvesztését, de a nőknél ez komoly lelki válságot, egzisztenciális, szexuális és magánéleti problémákat okozhat. Fontos azonban definiálnunk a kóros hajhullás mértékét, mielőtt kétségbe esünk.

Kóros hajhullás mértéke

A hajhullás több típusban jelentkezhet, ezek közül van, amely végleges hajvesztést okoz, azonban létezik olyan is, ami visszafordítható és a haj teljes tömege helyreállhat. Az ember naponta veszít a hajtömegéből, hiszen az elöregedett szálak kihullanak és új nő helyettük. Ez normális esetben maximum 60-100 hajszál elvesztését jelenti. Kóros hajhullásról akkor beszélhetünk, ha naponta 100-tól több, akár 500 hajszál is távozik a fejbőrből. Ilyen esetben a beavatkozás nem tűr halasztást és mindenképp utána kell járni a hajhullást kiváltó tényezőknek.

Androgén alopecia

A leggyakoribb hajhullási forma az androgén alopecia, amely a főként férfiaknál jelentkező, hormonok miatti kopaszodást jelenti. Hátterében a tesztoszteron áll, amely az 5-alfa-reduktáz enzimmel kapcsolatba lépve dihidrotesztoszteronná alakul, amelyre érzékenyen a reagálnak az androgénérzékeny receptorok. Kopaszodás során naponta 60 hajszál is távozhat a fejbőrből, mivel a hajhullással egyidejűleg a szőrtüsző zsugorodása is megtörténik nem nő újabb hajszál a régiek helyébe. Az androgén alopeciát könnyű felismerni, hiszen jellemzően a halántéknál és a fejtetőn kezd hullani a haj. Férfiaknál 20 éves kor után bármikor jelentkezhet és 30 éves korukra már a férfiak 30 százalékánál a kopaszodásnak látható jelei vannak. 50 éves kor felett pedig a férfiak 80%-ának bizonyos mértékben kopasz a fejbőre. Nőknél ez az arány kevesebb, hiszen hölgyek esetében a kopaszodás általában nem genetikailag kódolt hajlam, hanem többek között a hormonháztartás felborulása válthatja ki, amely főként hormonbetegség esetén, illetve a változókor időszakában jelentkezhet. Nőknél androgén alopecia esetén a hajválasztéknál kezd el hullani a haj. Mindkét esetben az előrehaladott stádiumban lévő hajhullást nem lehet visszafordítani, ezért a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt. Napjainkban a természetes hajhullás elleni alternatívák élharcosa a koffein, vagyis a 1,3,7 trimetilxantin nevű vegyület. Ugyanis a koffeinről már nem egy tudományos kísérletben kimutatták, hogy hatékonyan semlegesíti a tesztoszteront a fejbőrön, ami a hormonális eredetű kopaszodás fő kiváltó oka. Mindemellett a koffein javítja a vérkeringést, ezért a fejbőr mikrocirkulációját is képes fokozni, annak érdekében, hogy a hajhagymákhoz több oxigén és egyúttal több tápanyag is jusson a vérereken keresztül.

Megbízható választás

A koffeines termékek közül a hazai piacot tekintve a DR. IMMUN Koffeines termékcsalád megbízható választásnak minősül hatékony összetételét tekintve. A Hajcseppek és a Hajsampon biokávé kivonatot, valamint a már korábban említett értékes koffeint és ráadásként mindemellett még 25 gyógynövényt is tartalmaz, amelyek együttesen veszik fel a harcot a hajhullás ellen. Egy kutatásban 14 bőr biopsziából származó szőtüszőket 120-192 órán keresztül tenyésztettek 2 különböző táptalajban, amelyek különböző koncentrációban tartalmaztak tesztoszteront és/vagy koffeint. A hajszálak megnyúlását naponta mérték, és a tenyésztés végén a tüszők kriosexcióit Ki-67-el festették, hogy megtudják a keratinocita sejtek szaporodásának mértékét és lokalizációját. A kutatás végén kimutatták, hogy a koffein képes volt semlegesíteni a tesztoszteront, illetve a koffein önmagában a szőrtüszők stimulációját és növekedését okozta. (1)

A koffein a női hajhullás, illetve kopaszodás mértékét is képes enyhíteni, ezt támasztja alá egy további kutatás, melyben azt vizsgálták, hogy egy 6 hónapos időintervallum után a vizsgálat során a kihúzott hajszálak száma a kiindulási értékhez képest milyen mértékben változott. Az eredményekből kitűnt, hogy a fito-koffein tartalmú sampont alkalmazó személyeknél szignifikánsan kevesebb hajszálat húztak ki a hajhúzó teszten 6 hónapon belül, mint az átlagos sampont használó hölgyeknél. Ez azt jelenti, hogy a koffein tartalmú sampon valóban képes volt megerősíteni a hajszálakat és ezzel csökkenteni a hajhullás intenzitását. (2)

A koffein és a biokávé jótékony hatása mellett fontos említést tenni a 25 gyógynövény magas gyógynövényi összetevő tartalmú kivonatáról is, amely tovább fokozza a Koffeines termékcsalád összetevőinek hatékonyságát. A 25 gyógynövényben megtalálhatóak többek között olyan vérkeringést javító gyógynövények, mint a csalán és a kakukkfű, de emellett sok más fejbőr és hajhagyma regeneráló, valamint számos bőrnyugtató vegyületet is tartalmaz. Utóbbira példa például a zsálya és a citromfű is.

Visszafordítható hajhullás

Az androgén alopecia után a második leggyakrabban előforduló hajhullás típus a diffúz hajvesztés. A diffúz jelentése „elszórtan”, amely arra utal, hogy a fejbőr egész területéről - általában egyenletesen - hullik a haj. Az androgén alopciával ellentétben a hajhullás tehát nem lokalizálódik bizonyos területekre, hanem a hajtömeg általános csökkenéséből lehet kóros hajhullásra következtetni. A hajhullás mértéke elérheti a napi 500-600 hajszál elvesztését is, sőt idővel teljes kopaszság is kialakulhat. Ennek számos oka lehet, ilyenek a szervi megbetegedések (daganat, májbetegség), továbbá gyulladások (Crohn-betegség, colitis ulcerosa), hosszú ideje fennálló akut fertőzések, gyulladások, láz, vérszegénység, pajzsmirigy túl- vagy alulműködés, táplálkozási zavarok (anorexia, bulimia). Sok esetben a diffúz hajvesztés a szervezet számára szükséges vitaminok, nyomelemek hiánya is okozhatja, mint a szelén-, vas-, vagy cinkhiány. Ilyen esetben a vitaminok pótlásával rövid időn belül meg lehet állítani a hajhullást és néhány hónap alatt tökéletes mértékben visszasűrűsödik a haj. A DR. IMMUN Hajszépség vitamin a haj és a bőr egészsége számára tartalmazza a legfontosabb vitaminokat és ásványi anyagokat. Tizenöt komponense között megtalálható a cink, szelén, biotin, hat féle B-vitamin és még számos egyéb értékes természetes vegyület, amely hozzájárul haj szépségéhez.

Előfordulhat, hogy a hajvesztést egy másik betegség gyógyszeres kezelése okozza. Ilyen hajhullást előidéző gyógyszerek a kemoterápiás kezelésben használt citosztatikumok, véralvadásgátlók, ACE-gátlók, vérzsírszintet csökkentő gyógyszerek, pajzsmirigygyógyszerek (thyreostatikumok), antibiotikumok, fájdalomcsillapítók (analgetikumok) továbbá sugárkezelések. Sok esetben ilyenkor az alap probléma orvoslásával - megszüntetésével - a hajvesztés is megáll és újból egészséges hajszálak serkennek.

A diffúz hajvesztés oka sokszor már a vérkép eredményéből kimutatható, ezért fontos, hogy mindenekelőtt labor vizsgálatot csináltassunk extrém hajhullás tapasztalásánál. Először mindig a hajhullás okát kell kiderítenünk, majd megfelelő kezeléssel serkentenünk kell a hajszálakat létrehozó mátrixsejtek osztódását, a keratinképzést és a hajas fejbőr anyagcseréjét.