A női hajhullás okai és hatékony kezelése

A női hajhullás okai és hatékony kezelése
A hajhullást a nők sokkal nehezebben dolgozzák fel, mint a férfiak, hiszen a szép, hosszú haj korunk szépségideáljának „tartozéka”, a hódítás eszköze.  Fokozott mértékű hajvesztés éppen ezért akár pánikot, depressziót is kiválthat, sőt az önbecsülés csökkenését is maga után vonhatja. Éppen ezért különösen fontos már az első figyelmeztető jelek esetén komolyan venni a tüneteket és hatékonyan fellépni ellene, támogatni hajszálaink mielőbbi regenerációját. Cikkünk ebben nyújt segítséget.

Nők esetében a hajjal kapcsolatos problémák általában a 30-40. életév között kezdődnek, elsősorban a haj elvékonyodásával, később pedig a hajhullás fokozódásával jár. Feminin típusú hajvesztésre jellemző, hogy a fejbőr közepén kezdődik el a haj ritkulása. A hajsűrűség annyira lecsökkenhet, hogy a fejbőr is láthatóvá válik. Ez a leggyakoribb női típusú kopaszodás, amit az un. Ludwig típusú hajvesztésnek neveznek, a női kopaszodás 70% ebbe a csoportba esik.

A női hajhullás lehetséges okai

Hormonális okok

A női hormonok (az ösztrogének) meghosszabbítják, a férfihormonok (androgének) pedig lerövidítik a haj növekedési szakaszát. A nőkben mindkét típusú hormon megtalálható, és normál esetben a női hormonok jelentősen túlsúlyban vannak. Az androgének közé tartozik a tesztoszteron, amely a férfi szervezetben 8x nagyobb mennyiségben fordul elő, ahol nagy szerepet játszik a normál szexuális fejlődésben.

Amennyiben egy nő szervezetében a hormonháztartás felborulásával több androgén hormon kezd el termelődni és a hajgyökerei fokozottan érzékenyek a dihidrotesztoszteron (DHT) hormonra, férfias típusú hajhullás veszi kezdetét. Ennek oka, hogy a szőrtüszőkben genetikailag jelen vannak androgénérzékeny receptorok, amelyek főként a DHT-ra vagyis a tesztoszteron bomlástermékére érzékenyen reagálnak, ezáltal a szőrtüsző sorvadni, zsugorodni kezd. Férfiaknál jellemzően a halántéknál és a fejtetőn kezd el hullani a haj, nők esetében a hajválaszték vonalánál ritkul a haj.

Gyakori, hogy változókorban jelentkezik a probléma, mivel a menopauza során a petefészek működése szabálytalanná válik, lecsökken a női nemi hormonok, az ösztrogén és progreszteron termelődése, végül megszűnik a mestruáció. Ezzel egyidőben megemelkedik a férfi nemi hormonok, az androgének szintje, majd hatásukra a hajszálak élettartama megrövidül, megújulási ütemük pedig lelassul. Kezdetét veszi a hajhullás, majd állandósul a fejbőr egészén. Ezt kísérheti a férfiasodás más jele is, például az arc és a combok szőrösödése, a hang mélyülése és hízás. Férfiaknál az androgén alopecia nem visszafordítható, nők esetében azonban a hormonszint helyreállításával megszűnhet a probléma. Sok esetben fitoösztrogének szedése, életmódváltás, helyes étkezés és rendszeres testmozgás is meghozza a pozitív változást. 

Örökletes tényezők

A hajhullás oka elsősorban az öröklött tulajdonságaink között keresendő. Ezek határozzák meg ugyanis, hogy mennyire érzékenyek hajhagymáink és a fejbőrünk az ún. androgén hormonokra. Ennek a tényezőnek a jelentőségét azok a megfigyelések támasztják alá, melyek szerint egyes családokon belül halmozottan fordul elő a haj ritkulása, míg másoknál fel sem lelhető. Meglepőnek tűnhet, de a kopaszodás anyai részről örökölhető, azért érdemes megfigyelni anyai részről a családtagok kopaszodását annak érdekében, hogy prevenciós jelleggel már a megjelenő kopasz foltok előtt tegyen haja egészségéért.  

Öregedés

Az életkor előrehaladtával, a természetes öregedés következményeként, romlik a bőr állapota és a vérkeringés, csökken a kollagén termelődés, felszívódási problémák alakulhatnak ki, melyek hatására kevesebb tápanyag jut a hajhagymákhoz, lassul a sejtosztódás, így haj növekedése is. A felszívódási és anyagcserezavarok gátolják, hogy a vitaminok beépüljenek a hajhagymákba és erősítsék a hajszálakat. Ezen tovább ronthatnak a különböző betegségek, műtétek, altatás és gyógyszerek szedése, amelyek szintén hajhullást eredményeznek.

Lelki gondok

Egy nő élete során számos lelki problémával nézhet szembe, például a szeretett házastárs elvesztésével, esetleg válással, egyedülléttel, magánnyal. A nehéz élethelyzetek során kialakulhat egyfajta stresszes életérzés pszichésen, ami kiválthat akár hajhullást is. Mindemellett a stressz elősegíti a magas koleszterinszintet, ami a hajhulláson túl más betegségeket is okozhat – állítja Martha Stewart amerikai üzletasszony és televíziós személyiség. (1) A stressz felszabadítja a szervezetben a káros szabadgyököket, amely akár daganatos megbetegedésekhez és gyomorbántalmakhoz is vezethetnek, ezért fontos a lelki betegségekkel is foglalkozni, szükség esetén szakemberhez fordulni.

Hajregenerálás professzionális módon

Mint már említésre került, a kor előrehaladtával romlik a fejbőr állapota - a hajhagymák vérellátottsága csökken, lassul a hajszálak növekedése, valamint túlzott korpásodás vagy éppen zsírosodás figyelhető meg. Ezért fontos fokozottan odafigyelni, hogy bőrtípusunknak megfelelő készítményt válasszunk. Ha lehetséges olyan termékeket vásároljunk, amelyek bőrbarát pH értékkel rendelkeznek, biológiailag aktív összetevőkből állnak, lehetőleg mesterséges színezék- és illatanyag mentesek.

25 gyógynövényes termékcsaládunk amellett, hogy a fent említett összes kritériumnak megfelel, extra magas gyógynövénykivonat tartalommal rendelkezik. Összetevői erősítik a haj szerkezetét, intenzíven táplálják a hajrostokat. A termékcsalád öt termékből áll, melyek egy komplex rendszert alkotnak. A Hajcseppek, Hajtápláló olaj, Hajsampon, Hajbalzsam és Hajszépség tabletta együttes használatával ugyanis Hajregeneráló kúra valósítható meg, mely lehetővé teszi a haj teljes körű regenerálását, komplex ápolását. Készítményeink önmagukban is kiemelkedő hatékonysággal bírnak, azonban együttes használatuk során azonban egymás hatását még inkább kiegészítik és fokozzák.

A DR.IMMUN® 25 gyógynövényes, Ginzeng- Propolisz és Koffeines Hajsampon rendszeres használatával a haj szebbé és egészségesebbé válhat. Jótékony gyógynövényi összetevőik nem csupán vitalizálják és táplálják a hajhagymákat, hanem szignifikánsan serkentik a hajnövekedést, és erőteljesen csökkenthetik a túlzott hajhullást és korpásodást. A Hajbalzsam alkalmazása által a haj selymessé, csillogóvá és könnyen fésülhetővé válik, rendszeresen alkalmazva a haj kevésbé fog töredezni. A DR. IMMUN® Hajcseppek gyógynövényi összetevői ugyancsak eredményesen nyugtatják a fejbőrt és kiemelkedően fokozzák a hajhagymák vérellátását, amely következében a hajképzés helyére több ásványi anyag és nyomelem juthat el. A folyamat eredményeként a hajnövekedés gyorsabbá válik, és a hajszálak erősödhetnek. A DR. IMMUN® Hajtápláló olaj a száraz, igénybe vett haj és fejbőr speciális, intenzív ápolását teszi lehetővé. Kiváló hatású festett hajra, mely elveszítette fényét, valamint a hosszú haj töredező, szálkásodó, nehezen kezelhető hajvégeire is.

Próbálja ki készítményeinket és tegyen pontot a női típusú hajvesztés végére. Tekintse meg egyedülállóan csak webshopunkban fellelhető kedvező csomagajánlatainkat, vásároljon közvetlenül a gyártótól, pénzvisszafizetési garanciával.

A probléma kialakulásának megelőzése

Amennyiben tisztában vagyunk a női hajhullás lehetséges okaival, ismerjük genetikai „történelmünket”, preventív viselkedéssel mérsékelhetjük, illetve lassíthatjuk a feminim típusú hajvesztést. Jogosan merül fel bennünk a kérdés, hogy ebben az esetben hogyan tudjuk megelőzni a probléma kialakulását?

A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk- adjuk meg a teljes körű gondoskodást hajhagymáink számára is. Ügyeljünk a megfelelő vitamin- és ásványianyag pótlásra- amennyiben a kiegyensúlyozott vegyes táplálkozás nem elegendő, akkor táplálék kiegészítő formájában vigyük be a szükséges tápanyagokat. 

A fokozott hajvesztés oka az lehet, hogy a szervezet nem képes ellátni a fejbőrt a hajnövekedéshez szükséges tápanyagokkal. A tápanyagok hiányában a hajhagymák inaktív, "alvó" állapotba kerülnek, de nem pusztulnak el hirtelen. Kellő gondoskodás esetén újra aktivizálni tudjuk ezeket a hajhagymákat. A DR. IMMUN Hajszépség vitaminja erre széles körű megoldást kínál. 15 komponensében olyan összetevők kaptak helyet, mint a kollagén és a hialuronsav, mely mindkettő megtalálható a szervezetben az idő előrehaladtával azonban csökken a jelenlétük. A kollagén a bőr és a haj rugalmasságáért felel, míg a hialuronsavnak a vízmegkötésben és a hidratáltságban van nagy szerepe. Ezek nélkül a fejbőr kiszárad, megkeményedik és a hajszál először elvékonyodik, töredezetté válik, majd kihullik. A DR. IMMUN Hajszépség vitaminja e két nélkülözhetetlen természetes vegyületen kívül még tartalmaz A- és C-vitamint, valamint hat féle B-vitamint, amelyek szintén elengedhetetlenek a hajkorona egészségének megőrzésében. A vitaminkészítmény összetételét a cink, réz és a szelén, teszi teljessé, melyek hiánya szintén okozhat hajhullást.

A DR. IMMUN Hajszépség tabletta tartalmazza az egészséges fejbőr és hajszálak számára nélkülözhetetlen vitaminokat és ásványi anyagokat. Komplex összetételű készítmény, amely 15 hatóanyag erejével segíti megőrizni hajunk természetes szépségét.

 

Egy nő szépségéhez hozzátartozik az egészséges haj és a ragyogó bőr, ami erőt és energiát sugároz a külvilág felé. Amikor bármely területen probléma vagy betegség lép fel, rendkívül negatív irányba tereli az önbizalmat, amely jelentősen ront a kisugárzáson. A korai hajvesztés megelőzése érdekében fontos utánajárni, hogy mi okozza a kellemetlen tüneteket és mit tehetünk ellene. 
 

Hajhullás körkép

A hajhullás hátterében meglehetősen sok tényező áll. A valódi okok feltérképezéséhez mindenképpen orvosi vizsgálat szükséges, azonban már a probléma elején szűkíthetjük a hajvesztést okozó problémák körét. Elsődlegesen ajánlott megfigyelni, hogy honnan hullik ki a haj nagy része, melynek kapcsán két fő hajhullási típusról beszélhetünk: diffúz hajvesztésről, illetve genetikai kopaszodásról. Ritkább esetben előfordulhat foltos hajhullás is, melynek felismerése a legegyszerűbb, hiszen a fejbőrön 1 vagy 2 szabályos kör, illetve ovális alakzatban kihullott terület jelzi a problémát. A genetikai kopaszodás, vagyis idegen néven az androgén alopecia szintén jellegzetes kopasz foltokat eredményez, férfiaknál többnyire a halántéknál, illetve a fejtetőn ritkul ki a haj, nőknél pedig fejtetőn a hajválaszték vonalánál. Ezzel szemben a diffúz hajhullás során a fejbőr egész területéről elszórtan hullik ki a haj, melyre főként a hajtömeg csökkenése és a nagy mennyiségben elszórt hajszálak hívják fel a figyelmet. Ha sikerült azonosítani, melyik problémával kell szembenézni, akkor érdemes utánajárni, hogy a különböző hajhullási típusokat mi okozza. 

A rettegett androgén alopecia

Az androgén alopecia kifejezés a férfi hormon (androgén) és a hajhullás (alopecia) latin szó összetételéből alakult, amely a szőrtüszőkben lévő receptorok hajhullást kiváltó androgén érzékenységére utal. A férfiak közül 5-ből 4 férfit érint a probléma, ami sokkal nagyobb arány a nőkhöz képest, akiknek mindössze 40 %-a esik a kopaszodás áldozatául. Az erősebb nemnél a genetikai hajhullás jóval korábban jelentkezik, egy felmérés szerint a férfiak 25-30%-a harmincéves korára már a kopaszodás erős jeleit mutatja. Ellentétben nőknél főként a 45-55 éves korosztály tapasztalhat androgén alopeciát, amely nagyban összefügg a hormonális változásokkal, vagyis a menopauza időszakával. A hajhullásért mindkét nemnél a férfi hormonok tehetők felelőssé, különösen a tesztoszteron, amely az 5-alfa-reduktáz enzim hatására bomlásterméket hoz létre és dihidrotesztoszteronná (DHT) alakul. A DHT érzékenységet vált ki a genetikailag meghatározott helyű és mennyiségű androgén receptorokban, amelyek a szőrtüszőkben helyezkednek el. Mivel minden embernél más az androgén receptorok lokalizálódása, ezért a hajhullás sem egyformán jelentkezik. Az androgén érzékenység egyben a hajhagymák miniatürizálódását jelenti, melynek hatására a hajszál elvékonyodik, a hajhagyma zsugorodik és végeredményben kihullik, mely után nem nő másik. A hajhagymák fő funkciójának megszűnésével a szőrtüszők kivezető nyílása eltűnik és a fejbőr kifényesedik. Ez férfiak esetében gyakori jelenség, gondoljunk csak a sokak által kedvelt Jason Statham angol színészre vagy a Halálos iramban c. film klasszis sztárjára Vin Dieselre. Egy kutatás szerint a férfiak ritkuló fejszőrzete kifejezetten pozitív hatást gyakorol a környezetükre, hiszen az emberek sokkal intelligensebbnek, becsületesebbnek és dominánsabbnak tartják őket, mint dús hajkoronával megáldott társaikat. A Barry Egyetem kutatócsoportjának az élén Dr. Frank Muscarella azt is elmondta, hogy a kopaszság azért fejlődhetett ki, hogy az emberek lássák a férfi dominanciája nem fenyegető, hanem jóindulattal párosul, ami elősegíti a kapcsolatteremtést. A neves orvos továbbá kitért arra, hogy a kopasz férfiak a ritkás hajjal született babákhoz hasonlóan nyugtató jeleket küldenek a környezetük számára. 

De mi a helyzet a női kopaszodással? Sajnos a férfiakkal ellentétben a női kopaszodás egyáltalán nem vonzó, éppen ezért nemcsak a környezetükből vált ki meghökkenést, de jelentősen ront a nő önbizalmán is. A nőket érintő androgén alopecia nem ismeretlen betegség, hiszen a hormonegyensúly felborulásával nőknél is átveheti az irányítást a tesztoszteron. 

Menopauza okozta hajhullás

A női szervezetben az ösztrogén és a progeszteron dominál, amelyek olyan fontos feladatokban vesznek részt, mint a rendszeres havi ciklus normál működése, a terhesség megfelelő lebonyolítása és a magzat védelme. Amikor a hölgyek idősebb korba lépnek a klimax idején a menstruációra már nincs szükség, hiszen a gyermekvállalás ideje lejárt. Ilyenkor a női hormonok sem termelnek, csökken az aktivitásuk, ezért a tesztoszteron képes átvenni az irányítást a szervezet felett. A tesztoszteron nőknél 25 %-ban a petefészekben, illetve nagyobb mennyiségben a mellékvesében termelődik. A férfiak szervezete csaknem 8-szor annyi tesztoszteront termel, ezért sem meglepő, hogy náluk a kopaszodás gyakrabban és nagyobb mértékben jelentkező probléma. Azáltal, hogy nőknél a tesztoszteron termelődése előtérbe kerül gyakori a férfias jegyek megjelenése is, mint az arc- és erős comb szőrzet kialakulása, a hang mélyülése, valamint a kopaszodás. 

IR és PCOS

Nemcsak a menopauza alatt jelentkezhet férfias típusú hajhullás, ugyanis minden olyan betegség, amely hatására a tesztoszteron jobban termelődik androgén alopeciát vált ki. Az inzulinrezisztancia (IR) miatt a vérben magasabb az inzulin szintje, ezért a szervezetet több tesztoszteron termelésére készteti a szervezet. Minél súlyosabb az inzulinrezisztancia annál nagyobb arányban dominál a tesztoszteron, ami a fentebb felsorolt szövődményekkel jár nők esetén. A PCOS vagyis a policisztás ovárium szindróma szintén előidézheti a hajhullást, mivel a szervezetben magasabb az androgénhormonok jelenléte. Ez alátámasztja a peteérési zavar tüneteit is, ami szintén jelentkezik PCOS alatt. A magas férfi hormon szint miatt a tüszők nem képesek megrepedni és folyadékkal teli ciszták keletkeznek, melyek számos nőgyógyászati problémát idéznek elő. Mindez jó eséllyel életmód váltással és gyógyszeres kezeléssel orvosolható, de sajnos gyakori az androgén alopecia megjelenése. 

Mellékvese betegségek

Fentebb érintettük, hogy a női szervezetben, a petefészekben és a mellékvesében termelődik a tesztoszteron. Azt már említettük, hogy a petefészek betegségek hogyan befolyásolják a tesztoszteron túltermelődést, de sajnos komoly probléma léphet fel a mellékvesében kialakult hormonzavar esetén is. A mellékvese zavari eredményezhetik az androgéntermelő adenómák kialakulását, illetve a mellékvese-hiperpláziát, amelyeket kezelésére orvosi beavatkozás szükséges. Előforulhat, hogy a mellékvese zavarait kortizolhiány, valamint mellékvesefáradtság idézi elő.

Pajzsmirigy betegségek 

Sajnos a pajzsmirigy zavarai több ízben is összefüggésben állhatnak mind az androgén alopecia kialakulásában, mind a diffúz hajhullással. A férfias típusú hajhullás zömében akkor jelentkezik pajzsmirigy miatt, amikor a hormontermelésben zavar lép fel és az endokrin megszokott rendszere felborul. A pajzsmirigy több módon is hatást gyakorol a nemi szervek működésére. Előfordulhat, hogy a pajzsmirigy kevés hormont termel és a  SHBG(Sex Hormone Binding Globulin) szintje is lecsökken, ami abban játszik nagy szerepet, hogy a felesleges nemi hormonokat megkösse. Ha ez nem valósul meg, mivel kevés a szervezet  SHBG szintje, akkor nagy valószínűséggel tesztoszterontúltengés alakul ki. Ez azért is gyakori, mivel a nőknél a férfi hormon, vagyis a tesztoszteron 80 százaléka kötődik a SHBG-hez. Mindemellett a pajzsmirigy által termelt T3 és T4 hormon nagy szerepet játszik a haj egészséges növekedésében is. Amikor a pajzsmirigy alacsony T3 és T4 szintet mutat, akkor pajzsmirigy alul működésről (hypothyreosis) beszélünk, melynek főbb tünetei a gyengeség és fáradékonyság, rossz közérzet, idegesség, ingerlékenység, bőr szárazság, testsúlynövekedés, emésztési problémák (székrekedés) alacsony pulzus, vetélés és a diffúz hajhullás. 

Előfordul, hogy pont az ellenkezője történik és a pajzsmirigy túl sok T3, illetve T4 hormont termel, ebben az esetben a pajzsmirigy túlműködéséről van szó, ami szintén okozhat diffúz hajhullást és hajtöredezést, valamint a pajzsmirigy megnagyobbodását, amit strumának hívunk. Mindemellett jelentkezhet szapora szívverés, megemelkedett vérnyomás, nehezebb koncentráció, alvászavarok, meleg és nedves bőr, illetve gyakori, hogy kidüllednek a szemek. Fontos leszögezni, hogy a pajzsmirigy ilyen jellegű betegsége nem okoz androgén alopeciát, a pajzsmirigy normál működésének helyreállításával jó eséllyel a haj is visszanő idővel. 

Diffúz hajhullás okai

A diffúz az jelenti „szétszórt”, ami a hajhullás típusára utal, hiszen a fejbőrről elszórtan hullanak ki a hajszálak. Az androgén alopecia után ez a második legtöbb embert érintő hajhullási típus, amelyre főként akkor gyanakodhatunk, ha a naponta kihullott hajszálak száma meghaladja a 60-100 hajszálat. A hajhullás erőssége akár a teljes kopaszságig is elmehet, ami igen ijesztő az érintetteknek, de jó hír, hogy diffúz hajhullás esetén a probléma kezelése után visszanő a haj. 

Vitamin- és tápanyaghiány 

A hajkorona egyik legnagyobb ellensége a vitamin- és tápanyaghiány, amely igen gyakran vezet diffúz hajvesztéshez. A radikális diéták, az étkezési zavarok (pl. bulimia, anorexia), egyoldalú egészégtelen étkezés (pl. rendszeres gyorséttermek), illetve a fehérjehiány, cinkhiány, szelénhiány és vashiány mind nagyban hozzájárul a hajhullás kialakulásához. Mindemellett léteznek olyan vitaminok, például a B-vitamincsalád és az A-, C-, E-vitaminok amelyek a bőr és a haj egészséges fejlődéséhez kifejezetten segítik. Amikor ezek valamelyike hiányállapotot okoz a szervezetben akkor gyakori a pattanások kialakulása, a bőr szárazság, a fakó és színtelen bőr, valamint a haj töredezettség és a haj elvékonyodása, majd kihullása. Sok esetben ha ezeket tapasztaljuk nehéz beazonosítani, hogy melyik vitamin- illetve tápanyag hiánya okozza a hajvesztést, ezért javasolt laboratóriumi vizsgálat keretén belül egy vérvétellel feltérképezni a problémát. Ezt követően napjainkban a különböző vitamin készítmények és étrendkiegészítők nagyban segítenek ellátni a szervezetet a megfelelő tápanyabevitellel. A DR. IMMUN Hajszépség tablettái speciálisan a haj számára legszükségesebb vitaminokat tartalmazzák, ezért ha a test számára létfontosságú vitaminokat együttesen szeretné pótolni, javasolt a Hajszépség kapszula kúraszerű szedése. 

Betegség okozta hajhullás

Daganat, veseelégtelenség, súlyos fertőzések, illetve tartósan magas láz mind-mind közrejátszhat a hajhullás megjelenésében. Emellett gyakori, hogy pont a betegségekkel járó műtétek, altatás, sugárkezelés, illetve vérveszteség miatt tapasztalunk hajvesztést. Ebben az esetben javasolt türelmesnek lenni magunkhoz és hajkoronánkhoz, hiszen a gyógyulással együtt a haj mennyisége is növekedni fog, valamint javulhat a haj szerkezete és minősége. 

Terhesség

Tudományosan bizonyított tény, hogy az ösztrogén hormonok fokozzák a haj növekedését. Éppen ezért terhesség alatt a hajhullás teljesen leáll, sőt a kismamák az anyai örömök mellett dús és egészséges hajkoronának is örülhetnek. A szülést követően sokan extrém hajhullást tapasztalnak, amit tévesen a szoptatási időszaknak tudnak be. Azonban a hajvesztést nem a „babák miatt elszívott vitaminhiány” okozza, hanem az ösztrogén hormonszint csökkenése. Az ösztrogének terhesség során folyamatosan azon dolgoznak, hogy a terhesség rendben menjen, azonban a baba születése után munkájukra már nincs szükség, ezért a termelődésük csökken. Ilyenkor előfordulhat, hogy a tesztoszteron szint növekszik emiatt még sem alakul ki androgén alopecia, hiszen a progeszteron és az ösztrogén kevesebbet, de folyamatosan termel hormonokat. 

Stressz 

Napjainkban a stresszel muszáj foglalkozni, mivel a rohanó hétköznapok, a felgyorsult világ, a család és munkahely felé történő megfelelési kényszer nap mint nap stresszhelyzetet idéz elő. A stressz vagyis belső feszültség az egészségi állapotunkra is kihat, ugyanis hozzájárul a káros szabadgyökök felszabadításához, amelyek támadják az egészséges sejteket és idővel daganatok előidézőjévé válhatnak. Emellett a stressz a hormonháztartásra is kihat. Gondolta volna, hogy a túl sok idegeskedés pajzsmirigy alul működést okozhat? Továbbá a stressz csökkenti a női nemi hormonok termelődését és megnövelheti a mellékvesében előállított DHEA szintet is, ami megnöveli a tesztoszteron szintet. Ez utóbbi az androgén alopecia kialakulásában is szerepet játszik. Éppen ezért a bőrgyógyászok különösen felhívják a figyelmet arra, hogy a genetikai hajhullást okozó frusztrációval sokat ronthatunk a hajtömeg javulásának esélyein. 

Gyógyszerek és vegyi anyagok

Számos gyógyszer pl. antidepresszánsok, nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők, fogamzásgátló tabletták, daganatellenes szerek szintén kiválthatják a hajhullást. Ezenkívül gyakori, hogy a rendszeres hajfestés, fejbőrérzékenység, rossz hajápoló szerek, gyakori hajvasalás, hajhúzogatás, szoros copf a rettegett hajvesztés előidézője. Érdemes átgondolni a hajápolási rutint és változást eszközölni benne, amennyiben a hajhullást tapasztalunk. 

Különböző fejbőr betegségek

Tulajdonképpen minden olyan bőrbetegség, amely a fejbőrt érinti okozhat hajhullást. Az egyik ilyen betegség a seborrheás dermatitisz, amely gyulladásban tartja a fejbőrt, extrém hámlást és a faggyúmirigyek túltermelését eredményezi. A fejbőrre rakódott megvastagodott korparéteg elzárja a hajhagymákat az oxigéntől, ezáltal a hajhagymák nem tudnak lélegezni és a haj elgyengül, majd kihullik. Hasonló tüneteket okoz a pikkelysömör, amely tarkón és halántéknál szintén gyakran jelentkező fejbőrbetegség. Gyakori, hogy a fejbőrprobléma nem ilyen könnyen azonosítható betegségekkel jelentkezik, mindössze a haj zsírosodására, illetve a korpásodására leszünk figyelmesek. Előbbit a Malassezia nevű élesztőgombák, utóbbit pedig a pityrosporum ovale nevű gomba okozza, amely leggyakrabban a fejbőr pH egyensúlyának felborulásával jelentkezik. Ezt tudva fontos odafigyelni arra, hogy a fejbőr savas kémhatását megőrizzük és figyelmet fordítsunk az antibakteriális, gombaölő összetételt tartalmazó készítmények használatára. 

Foltos hajhullás okai

Az androgén alopecia és a diffúz hajhullás után a 3. leggyakoribb hajhullási forma a foltos hajvesztés. Ennek kialakulási háttere egyelőre nem ismert, de a tudósok autoimmun betegségre, illetve stresszre gyanakodnak. Zömében az erősebb nemet érintő problémáról van szó, amely gyakran kis korban jelentkezik. Kezelési mód nincs rá, többnyire magától elmúlik. 

Hogyan kezelhető a női hajhullás?

Androgén alopecia. Napjainkban kevés kutatások által is elismert természetes vegyület segíthet a hajhullás megállításában. Ennek ellenére a koffein pont ilyen, ami nemcsak a hajnövekedést serkenti, de a semlegesíti a tesztoszteron hatását is a fejbőrön, ezáltal a koffein hatékony vegyület az androgén alopecia mérséklésében. Fontos kiemelni, hogy a már kihullott hajszálakat egy készítmény sem hozza vissza, ezért az androgén alopecia kezelésében a megelőzésen van a hangsúly. 

Diffúz hajhullás. Természetesen a probléma kezelésében az elsődleges lépcső a hajhullást kiváltó ok feltérképezése és megszüntetése. Ezt követően javasolt olyan hajápoló termékek alkalmazása, amelyek természetes összetevőkkel tisztítják a fejbőrt, visszaállítják a fejbőr normál pH értékét és erősítik a hajhagymákat. A DR. IMMUN 25 gyógynövényes termékcsaládja ebben segít a hajhullással küzdőknek. A Hajcseppek 25 gyógynövényes magas kivonata hajerősítő összetevőket tartalmaz, amely energetizálja a beteg hajhagymákat és serkenti a fejbőr vérkeringését. A termékcsalád 25 gyógynövényes Hajsamponja kíméletesen tisztít a Hajbalzsam pedig a hajvégek ápolásában segít, ami igen hasznos a legyengült, töredezett hajszálak helyreállításában. A már korábban említett seborrheás dermatitisz és erős korpa kezelésére a természetes olajokban gazdag Hajtápláló olaj vezethet sikerre, ami segít feloldani a lerakódott korparéteget. Mindemellett a Hajszépség tabletta kiváló kiegészítője lehet az Intenzív Regeneráló Hajkúra megvalósításában, ami fedezi az egészséges haj számára szükséges napi tápanyagbevitelt.