A hajhullás gyermekeknél számos okra vezethető vissza, ezek közül szerencsére a legtöbb gyógyítható. Sajnos azonban akadnak olyan tényezők is, melyek örökletesek és kezelési lehetőségük még nem ismert. Az alábbiakban az összes lehetséges okot felsoroljuk, melyek a kisgyermekeknél egy esetleges hajvesztés hátterében állhatnak.
Foltos hajhullás okai gyermekeknél
A hajhullásnak különböző típusait különböztethetjük meg gyermekünk fejbőrén, melyek hátterében más és más probléma állhat. Az egyik ilyen elsőre ijesztőnek tűnő jelenség, amikor szabályos kör alakban kopasz foltok alakulnak ki a gyermek fejbőrén, amit alopecia areatanak hívunk. (1) Az Egyesült Államokban mintegy 2 millió gyermeket érint az alopecia areata, mely váratlanul, egyéb előjel nélkül alakul ki a fejbőrön. A probléma mögött autoimmunbetegség áll, tehát az immunrendszer a saját szőrtüszőit támadja meg, éppen ezért nehéz gyógymódot találni a problémára. Ilyen esetben a haj kihullik és a hajhagyma nem termel újabb hajszálat azon a területen. Az így kialakult kopasz foltok nem hámlanak, nem viszketnek, általában bőrszínnel vagy enyhe barack színnel rendelkeznek, amely nem jelent egészségügyi kockázatot. Egyes felvetések szerint a stressz és a szorongás is kiválthatja a foltos hajvesztést, azonban ez egyre inkább cáfolhatóvá válik. A kialakult betegség azonban okozhat szorongást és szégyenérzetet a gyermekben, főleg ha társai csúfolják és a szülők sem tudják elfogadni a helyzetet.
Az alopecia areata kiváltó oka nem ismert, de egyes kutatások azt igazolják, hogy azoknál a családoknál, ahol előfordult lisztérzékenység, pajzsmirigy betegség, szklerózis multiplex, vitiligo, gyulladásos bélbetegség vagy egyenesen a gyermek érintett a felsorolt problémákban, nagyobb valószínűséggel alakul ki a foltos hajhullás. Mivel azonban a betegség oka nem kimutatható fontos, hogy kiváltó okok kutatása helyett a tünetek kezelésére és a gyermek lelki egyensúlyának, harmóniájának megteremtésére helyezzük a hangsúlyt.
Hogyan diagnosztizálható az alopecia areata?
Az ilyen típusú fejbőr betegséget könnyű felismerni, hiszen a haj szabályos ovális formában hullik ki. Előfordulhat, hogy egyszerre több kopasz folt is kialakul elszórtan a fejbőrön, vagy akár a szempillák, szemöldök is érintett lehet. Érdemes orvoshoz fordulni annak érdekében, hogy kizárja más bőrbetegségek lehetőségét, amennyiben a diagnózissal szemben kérdés merül fel, javasolt fejbőr biopsziát is végeztetni. Ezt követően amennyiben több jel is arra mutat, hogy alopecia areatáról van szó, nem árt vérképet is csináltatni, hogy meggyőződjünk nem áll összefüggésben más autoimmunbetegséggel.
Mit tegyünk a foltos hajhullás ellen?
Valójában a foltos hajhullás gyógymódja nem ismert, ennek egyik oka, hogy autoimmun betegség révén nehéz kezelni, másrészt a haj sok esetben 1 éven belül újra serken és a kopasz foltok akár maguktól eltűnhetnek. A legtöbb családot mégis megijeszti gyermeke hajvesztése, ezért igyekeznek mihamarabb visszanöveszteni a hajat, amit sokszor szteroidos krém vagy injekció követ. Utóbbi igen fájdalmas a gyermekek számára és nem minden esetben hozza meg a várt eredményt. Súlyosabb esetekben helyi irritáló vagy orális immunszupprenszánst alkalmaznak, amely azonban súlyos mellékhatásokkal jár. Mindezt mérlegelve javasolt előbb a természetes alternatívák között keresgélni, melyek szintén segíthetnek a haj mielőbbi visszanövesztésében. Magyarországon az egyik ilyen megbízható hajnövesztő, hajerősítő készítmény a DR. IMMUN Fűszeres termékcsaládja, amely 9 serkentő fűszernövény és 35 gyógynövény minőségi kivonatát tartalmazza. A DR. IMMUN Fűszeres Hajcseppek 100% természetes gyógynövény koncentrációval vannak ellátva, mely nem okoz irritációt és egyéb kellemetlen tüneteket a fejbőrön. Természetes összetételének köszönhetően gyermekek is használhatják. A termékekben található fűszernövények serkentik a fejbőr mikrocirkulációját, tehát javítja a vérkeringést, amely hozzájárul a haj gyorsabb és intenzívebb növekedéséhez. A fahéj, rozmaring, gyömbér fokozza a hajhagymák vérellátását ezáltal több oxigén és vér juthat a fejbőrbe, ennek hatására rövidebb időn belül serkenhet ki a haj és erősebb hajszálak növekedhetnek. A 25 gyógynövény szintén javítja a fejbőr vérellátását, emellett pedig nyugtatja, és hatékony tisztítja a fejbőrt. A termékcsalád másik tagja a Fűszeres Hajsampon, amely hajmosás során fejti ki jótékony hatását. Ezek a gyógynövény ihlette termékek nem jelentenek kockázatot és fájdalmas beavatkozást a gyermekek számára, ezért az alopecia areata lelkileg is könnyebben átvészelhetővé válik.
További okok a gyermekek hajhullása mögött
A hajszálak már a magzati korban elkezdenek kifejlődni. Kezdeti típusukat gyapjúhajnak, vagy magzati szőrzetnek – lugano – nevezünk. Az első hajhullás gyermekeknél a hajváltás következtében alakul ki. Általában a terhesség 6. hónapjában kezdődik, és csak a születés után fejeződik be valamikor az első és a nyolcadik héten belül. A folyamat eredményeként erősebb új hajszálak nőnek ki. A hajhullást gyermekkorban és felnőtteknél egyaránt alapvetően három organikus betegségcsoport okozhatja: anyagcserezavarok, helyi gyulladások, illetve a hajszálak betegségei. Csecsemőknél ezen kívül megfigyelhető még fokozott hajvesztés az ágynemű dörzsölésének kitett helyeken, de ez teljesen természetes jelenség.
Anyagcserezavarok
Az anyagcserezavarok hátterében állhatnak táplálkozási problémák és bélflóra károsodásból fakadó felszívódási zavarok egyaránt, melyek eredményeként vitaminhiány alakul ki a szervezetben. Az egyik ilyen napjainkban egyre elterjedtebb probléma a lisztérzékenység, melynek hatására a bélfal sérül, a tápanyagok nem tudnak felszívódni és nem jutnak el a szükséges vitaminok, nyomelemek a hajhagymákhoz. A H-vitamin vagy más néven biotin az egyik legfontosabb vitamin a B-vitaminok között, ugyanis ez segít a szénhidrátok glükózzá alakításában. Ennek hiánya szintén okozhat hajhullást, akárcsak a cinkhiány, ami a sejtek anyagcserefolyamatának megfelelő működésében vesz részt. Tünetként általában diffúz hajhullás jelentkezik, mely a kiváltó ok megszüntetése után megszűnik, és a haj teljes mértékben regenerálódik. A kiváltó okok felismerése után javasolt nagyobb hangsúlyt fektetni a vitaminok pótlására, amelyben a DR. IMMUN Hajszépség vitaminja segíthet. Ez a készítmény 15 féle vitamint, ásványianyagot és nyomelemet tartalmaz, amit gyermekek is szedhetnek. Összetételében a haj, a bőr és körmök egészsége számára legfontosabb vitaminok kerültek beválogatásra, melyek 2-4 hónapon belül jelentős eredményt hozhatnak a hajhullás megállításában.
Fejbőrbetegségek
Helyi gyulladások általában valamilyen fertőző, vagy örökletes bőrbetegség következtében alakulnak ki. A fejbőr viszketése, váladékozása, pikkelyes hámlása stb. hátterében állhat pikkelysömör (psoriasis), ekcéma (atópiás dermatitis), illetve az ezzel rokon csecsemőkori seborrhoeás dermatitis áll. A probléma felkutatásában bőrgyógyász segíthet, aki könnyen diagnosztizálja a fentebb említett betegségeket.
Gombás fertőzés
Kisgyermekeknél igen gyakori a fejbőr gombás fertőzése (tinea capitis), amit főként a Microsporum és a Trichophyton dermatofita fajok okoznak. Ilyen esetben a gombák behatolnak a szőrtüsző külső gyökérhüvelyébe, majd a hajszálakba. Ez lehet gyulladásos vagy nem gyulladásos eredetű. A gyulladásos típus heges alopeciát okozhat, melynek során a haj kihullik és nem nő vissza, mindezt fájdalmas gennyes váladékozás előzi meg. A Tinea capitis 3-14 éves kor között fordul elő. (2)
Mi okozza?
Sokan úgy vélik a tinea capitis csak rossz higiéniai körülmények között élő embereknél fordul elő, azonban ez a gombafaj egészséges ember mikroorganizmusában is megtalálható. Tény, hogy fontos a tisztálkodás annak érdekében, hogy a gyermek elkerülje az ilyen kellemetlen fertőzéseket, de ennél is fontosabb, hogy fürdés után alaposan törülközzön meg a gyermek. Ezeknek a gombafajoknak a nedves, meleg közeg jó táptalajt biztosít az elszaporodásra, ami később komoly problémát okozhat.
Hogyan ismerhető fel?
Az ilyen típusú gombás fertőzés hámló, viszkető és kipirosodó foltok kíséretében jelentkezik, de gyakori az is, hogy csak piros dudorok alakulnak ki, majd mindez hajhullást és kopasz foltokat von maga után. A tinea capitis körmökön is megjelenthet, ami sárgás elszíneződést és a körmök megvastagodását idézi elő. A tinea nem fertőző, ami meglepőnek tűnhet, hiszen a legtöbb gombás fertőzést könnyű elkapni uszodákban vagy más közösségi helyeken.
Trakciós hajhullás
Gyermekeknél sok esetben tehető felelőssé a hajhullásért a helytelen frizurakészítés: a túl szoros fonás, copf, illetve különböző segédeszközök – csat, hajráf, hajgumi – is okozhatnak hajhullást, amit trakciós hajhullásnak hívunk. Ilyen esetben a fejbőr viszkető és vörös lehet, a nyomás hatására pedig kopaszodó foltok vagy kopasz csíkók mutatkoznak meg a hajon. A trakciós alopecia magától elmúlik miután lazább frizurára vált viselője, de időbe telik, amíg a haj visszanő és megerősödik.
Hajhúzogatás hátterében pszichés okok
Pszichés okok is eredményezhetnek óvodás vagy iskoláskorú gyermekeknél hajhullást, ennek egyik tipikus megnyilvánulási formája a haj csavargatása és tépkedése (trichotillomania). Hátterében az anyától való elszakadás, a megkapaszkodás frusztrációja és nagyfokú szorongás áll, amely később zavart okoz a szociális beilleszkedésben is. A trichotillomania tünetére utalnak, ha a gyermek a szemöldök, szempilla vagy a hajas fejbőr részét húzogatja, tépkedi, majd a jelenség után megnyugszik és örömöt érez. Előfordulhat, hogy a kihúzott hajat harapdálja, rágcsálja is vagy játszik vele, dörzsölgeti. Sok gyermeknél, aki trichotillomaniában szenved megfigyelhetők más tünetek is, mint az ajkak harapdálása, a körömrágás vagy szőr/haj kihúzogatása plüssből, játékbabából. A legtöbb szülő csak akkor figyel fel a problémára, amikor a gyermek foltosra tépkedte a szemöldökét, szempilláját vagy a haját. Ilyenkor természetesen az első, hogy megpróbáljuk a gyermeket leszoktatni erről a már mániává vált szokásról, azonban ha nem sikerül megszüntetni a hajhúzogatást javasolt orvoshoz fordulni, mert mentális egészség rendellenessége áll fent. (3)
Hajhúzogatás típusai:
Összpontosított: ilyen esetben a gyermek tudatosan húzgálja a haját, mivel ez megkönnyebbüléssel váltja fel számára a szorongást és a stresszt.
Automatikus: van, amikor a gyermek nem tudatosan húzogatja a haját, hanem észre sem veszi, hogy olvasás. tévénézés vagy más tevékenység során tépkedik a hajukat.
A trichotillomania krónikus betegséggé alakulhat, mivel pozitív és negatív érzéseket válthat ki. Előbbi örömmel és megkönnyebbüléssel párosul, ezért szokik hozzá a gyermek, utóbbi pedig a magány, feszültség és a félelem leküzdésében segíthet a csemetének. Mindkettő veszélyes lehet, ezért előbb a lelki okokat kell feltérképezni és az alap problémát kezelni.
Mi válthatja ki a betegséget?
Sok esetben óvodába vagy iskolába való bekerülés után jelentkezik a gyermek hajtépkedése, ennek oka, hogy az új környezet stresszet vált ki a gyermekből. De nemcsak a beilleszkedés és az új feladatok megszokása okozhat gondot, sok családban a szülők közötti rossz viszony, gyakori veszekedések vagy a szülők válása ingatja meg a gyermek biztonságérzetét. A trichotillomania leggyakrabban 10-13 éves kor között alakul ki, de a mayoclinic cikke szerint nem ritka csecsemőkorban sem enyhe hajtépkedés.
Telogén effluvium
A telogén effluvium akkor következik be, ha a hajhagymák nagyobb része nyugalmi állapotba kerül. Általában egy ember hajszálainak egyszerre a 10%-a van ebben az nyugalmi fázisban, ami napi rendszerességű hajhullást okoz, de normális mértékben. Gyermekeknél is előfordulhat, hogy egyszerre a haj nagyobb része kerül a nyugalmi szakaszba többek között lázas betegségek, sebészeti beavatkozások, műtétek, hormonális okok miatt, vagy jelentkezhet egyes gyógyszerek mellékhatásaként (pl. A vitamin túladagolás). A telogén effluvium jelentkezhet stressz hatására is, kb. 3 hónappal az izgató esemény után (pl. beírás, rosszaság) Általában 3-6 hónapon belül megszűnik a hajhullás és a haj elkezd visszasűrűsödni (4)
Toxikus alopecia
Csecsemő és kisgyermekkorban a gyerekek mindent a szájukba vesznek, ezért nem ritkák a mérgezések, mely következtében toxikus alopecia alakulhat ki. A szervezetbe került méreg a vérben eljut a hajhagymákig, amely károsítja azokat. Gyakori, hogy rovarirtó szer vagy patkányméreg okozza a hajhullást, de előfordulhat az is, hogy belsőleg pl. vérhas mérgezi a szervezetet. Ez azonban napjainkban nem gyakran fordul elő, így a toxikus alopecia a legritkább hajhullási típusok közé sorolható.
A fenti okok bármelyikénél érdemes azonnal felkeresni a gyermekorvost: hogy a kezeletlen betegségek következtében ne alakuljon ki maradandó egészségkárosodás és tartós hajvesztés. A hajhullás kivizsgálásának menetéről bővebben olvashat weboldalunkon.