A betegség alatti és utáni időszak lelkileg és testileg egyaránt megterhelő a betegek számára, akiknek sokszor a felépülés időszaka is komoly kihívásokkal jár. A kemoterápia alatti hajhullással lelkileg nehéz szembenézni, hiszen a haj teljes tömegét elveszíthetjük. Ebben a kritikus időszakban különböző hajnövesztő, hajerősítő termékek megkönnyíthetik a haj regenerálódását, melyről bővebben cikkünkben írunk.
Miért hullik a haj kemoterápia során?
Kemoterápiát daganatos megbetegedések során alkalmaznak, annak érdekében, hogy a rákos sejteket elpusztítsák ezek az igen erős gyógyszerek. Sajnos a kemoterápiás gyógyszerek nemcsak a gyorsan növekvő rákos sejteket támadják, hanem a szervezet más sejtjeit is, beleértve a hajhagymákat, szőrtüszőket. Ennek következtében a haj és sok esetben a szempilla, szemöldök, hónalj és szemérem szőrzet is kihullik. (1)
Mikor kezd hullani a haj?
Általában a hajhullás a kezelést követő 2-4 hétben jelentkezik, de a hajhullás mértéke eltérő lehet. Vannak, akiknek csomókban hullik a haja, ami igen ijesztő, amikor a párnáról, mosdókagylóból vagy a hajkeféből köszön vissza. Azonban gyakori az is, hogy fokozatosan csökken a hajállomány. Kemoterápiás kezelés alatt a fejbőr érzékennyé válhat és a gyógyszerek erősségétől függően a hajtömeg elvékonyodhat, vagy teljes kopaszság is kialakulhat. Az egészség érdekében a kezelést nem hagyják abba a hajhullás miatt, hiszen a kemoterápia után a haj több hét elteltével (kb- 3-6 hónap) újra kiserken és növekedésnek indul. Előfordulhat, hogy az újra nőtt haj eltér az eredetitől színben vagy állagban (pl. göndörödik a haj, szürkés színű, amíg a pigment szabályozó sejtek működése nem indul újra.)
Megelőzhető a hajhullás?
A hajhullás mértéke függ a kemoterápiás kezelés erősségétől, amelyről az orvosok előre tudnak tájékoztatni. Sajnos, nincs olyan kezelés, amely garantálná, hogy megőrzi a hajállományt, de kísérletek már születtek arra, hogy csökkentsék a hajhullás mértékét.
Fejbőr hűtősapkák (Fejbőr hipotermia):
Az eljárás során, olyan hűtött folyadékkal töltött sapkát helyeznek a páciens fejére, amely a kemoterápiás infúziók adagolása közben lassítja a fejbőr véráramlását, ezáltal a gyógyszerek kevésbé hatnak a fejbőrre. A fejbőr hűtősapkák kis mértékben jelentenek kockázatot, ugyanis a fejbőr nem kapja meg ugyanazt a dózisú kemoterápiát, mint a szervezet többi része. Mindemellett kellemetlen fejfájást és fázást okoz, amely negatívan hat a közérzetre.
Minoxidil-oldat:
Ez az oldat eredetileg gyógyszer formájában vérnyomáscsökkentőként került forgalomba, majd az orvosok a test szőrösödését figyelték meg a pácienseken. Ennek következtében előállítottak Minoxidil-oldatot helyi kezelésre is a gyorsabb hajnövesztés érdekében. Bár kutatások azt bizonyítják, hogy hatékony a hajnövesztésben, nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy mellékhatásként erős irritációt, aknés pattanásokat és égő-viszkető érzést okozhat a fejbőrön, tehát allergizálhat.
Kemoterápia utáni hajnövesztés
A fentebb felsorolt eljárások nem garantálják a haj megőrzését és kockázatot is jelenthetnek a páciensek számára. Ezzel szemben létezik olyan hajnövesztő, hajerősítő termékcsalád, amely a természet erejéből merítve, kíméletesen, kockázatmentesen és fájdalommenetesen tesz a haj gyorsabb újbóli kiserkenéséért. A DR. IMMUN hajnövesztő, hajregeneráló Fűszeres termékcsaládja intenzíven regenerálja a hajhagymákat és serkenti a fejbőr mikrocirkulációját, mely által a kezelés után a hajhagymákhoz a véren keresztül több tápanyag áramlik. Fontos! A készítmény csak a kemoterápia után ajánlott, amikor befejeződött a gyógyszeres kezelés!
A DR. IMMUN Fűszeres termékcsaládja két készítményből tevődik össze:
Fűszeres Hajcseppek: melyben 25 gyógynövény és 9 fűszernövény 100% kivonattartalma összegződik. A Fűszeres Hajcseppekben olyan gyógy- és fűszernövények kaptak helyet, mint a fahéj és a rozmaring, melyeknek hajnövesztő hatása kutatások által igazolt. A rozmaring mikrokapilláris perfúzió hatással rendelkezik, amely azt jelenti, hogy segíti az erekben történő véráramlást. Egy vizsgálat során androgén alopeciával vagyis örökletes kopaszsággal küzdő személyeknél vizsgálták a rozmaring olaj és a minoxidil oldat hatását. A kopaszodó személyeket 6 hónapos időtartam alatt rozmaringolajjal vagy 2% -os minoxidil oldattal kezeltek. A kiindulási vizit után a kísérletben résztvevők 3 havonta megjelentek a klinikán a hatékonyság és a biztonságosság felmérése céljából. A kezdés időpontjában, valamint a vizsgálat 3. és 6. hónapja után fotót készítettek az eredményekről. Azonban nem tapasztaltak jelentős változást a hajszálak számának tekintetében a 3 hónapos végpontnál, sem a rozmaring, sem a minoxidil csoportban. Ezzel szemben a 6. hónap után jelentős hajnövekedést észleltek a kiindulási pont és 3 hónapos végponthoz képest. Illetve a konklúzók között szerepelt, hogy a fejbőrviszketés - allergizáltság - sokkal gyakoribb volt a minoxidil oldatot használóknál.
Mindez arra enged következtetni, hogy a rozmaring és a minoxidil oldat hatékonysága azonos, de utóbbi kellemetlenséggel jár és kockázatot jelent. (2) Ezt tudva érdemes inkább rozmaringot, és egyéb értékes hajnövekedést elősegítő összetevőket is tartalmazó komplex készítményeket alkalmazni, mint amilyen pl. a DR. IMMUN Fűszeres Hajcseppek is.
Fűszeres Hajsampon: a termék család másik tagja, amely jótékony gyógynövényi összetevői a hajmosás során élénkíti a hajhagymákat. A hajsamponban szintén 25 gyógynövény és 9 fűszernövény extra magas kivonattartalma kapott helyet. A sampon nem tartalmaz mesterséges színezőanyagot, ezért aranybarna színe jól mutatja a gyógynövények intenzív jelenlétét a készítményben. Hajmosás alkalmával gyakran húzó, dörzsölő mozdulatokat végzünk a fejbőrön, amely egészséges fejbőr esetében is több hajszál elvesztését okozza. Amikor kemoterápia után érzékenyebbé válik a fejbőr természetesen finomabb masszírozó mozdulatokkal kell bánni a hajtövekkel. A Fűszeres Hajsampon összetétele és a könnyed masszírozó mozdulatok segítenek abban, hogy már a hajmosás során javuljon a vérkeringés. Azáltal, hogy több vér jut a fejbőrbe a hajhagymák több olyan értékes vitaminokhoz (pl. B-viatmin komplex) nyomelemekhez (szelén, cink, réz) és ásványi anyagokhoz (magnézium, kalcium) jutnak, amelyek hozzájárulnak a haj egészségéhez. A hajserkentés elősegítő készítmények mellett éppen ezért fontos - az egészséges táplálkozás mellett - komplex hajvitamin által a haj számára fontos vitaminokat és ásványi anyagokat is extra mértékben bejuttatni a szervezetbe, hogy a hajképzés folytonosságához biztosítottak legyenek a hajszálak építőanyagaként szolgáló értékes tápanyagok. Amennyiben a haj intenzívebb növekedésre kapcsol, havonta 1,5-2 centimétert is növekedhet!
Lelki egészség megőrzése
Sok esetben a hajnövekedést akadályozza a stressz és a depresszió, amely káros szabadgyököket szabadít fel a szervezetben. Ez a daganatok kiújulását is negatívan befolyásolhatja, ezért fontos, hogy a nehézségekkel teli időszak után újból megtalálja az élet örömét és lelkileg is feldolgozza a történeteket. A pozitív életszemlélet és a pozitív beszédek, a nevetés, mozgás, családdal töltött idő, az új élmények gyűjtése endorfint, vagyis boldogsághormont szabadít fel a szervezetben.