A hátfájás gyakori probléma azoknál, akik napi szinten 8-12 órás ülőmunkát végeznek. Ilyenkor nem mindegy, hogy milyen székben ülünk és hogy van beállítva. A legjobb ha az adott szék a gerincoszlop alsó részét támasztja, teljesen hátracsúszunk a székben és a talpak a talajt érintik, illetve támasztják. Emellett fontos odafigyelni a testtartásra, húzzuk ki magunkat és ne engedjük, hogy vállaink előre essenek és összegörnyedjünk.
Amennyiben a fájdalom már kialakult és állandósult többnyire fertőzés, gerincsérv vagy valamilyen gyulladás állhat a hátterében. Azonban több más betegséget is diagnosztizálhat a kezelő orvosunk. Az egyik ilyen a csontritkulás, amely többnyire időseknél fordul elő és együtt járhat csigolyatöréssel, amely szintén fájdalmat okoz. A fájdalom azonban néhány hét alatt többnyire magától elmúlik. Hátfájást kiváltó ok lehet még a gerincsérv, porckorongsérv és a gerinccsigolyák kopása. Továbbá a Paget-kór, Scheuermann-betegség, illetve a rákos megbetegedések, mint az emlő vagy gyomorrák. Mégis a leggyakoribb valamilyen gyulladásos háti megbetegedés (spondylitis ankylopoetica).
A hátfájást többnyire fájdalomcsillapítókkal, masszázzsal vagy gyógytornával kezelik. A fájdalomcsillapítók helyett javasolt gyógynövényeket alkalmazni, amelyek szintén hatékonyak lehetnek a fájdalom enyhítésében.
Csípős csilipaprika (Capsicum-fajok)
A csípős csilipaprika kapszicint tartalmaz, amely kiváló fájdalomcsillapító szer. Nem véletlen, hogy jó pár gyógyszertárban kapható gyógyszer is tartalmaz kapszicint, mindössze 0,025%-ban. Arról, hogy a csilipaprika fájdalomcsillapító hatása miben rejlik megoszlanak a vélemények. Egyesek szerint annak köszönhető, hogy a kapszicin képes megakadályozni a fájdalomérzést, míg mások szerint a csilipaprika képes serkenteni a test természetes fájdalomcsillapító vegyületeinek az endorfinoknak a felszabadulását. Mindezek mellett lehetséges az is, hogy a paprikában lévő szalicilátok segítenek. Nem kizárt, hogy mindháromnak köze van a fájdalom elmulasztásához.
A kapszicin olyannyira hatásosnak bizonyul, hogy több gyógyszertári kenőcsben, krémben is megtalálható, amit ajánlott belemasszírozni a fájó hátba. Amennyiben nem szeretne ilyesmire költeni, saját maga is elkészítheti a krémet, oly módon, hogy jól bevált testápolójába keveri az összezúzott csilipaprikát. Fontos, hogy a krém alkalmazása után mosson alaposan kezet, hogy szembe ne kerüljön. A bőrirritáció elkerülése érdekében először csak kis felületen próbálja ki a csilipaprikát.
Fűzfa (Salix-fajok) és a természetes aszpirin más formái
Az aszpirin előanyaga szalicilát tartalmú, amely természetes módon a fűzfakéregben, réti legyezőfűben és a kúszó fajbogyóban is jelen van. Az olyan szalicilát gazdag gyógynövényekben, mint a nyírfakéreg, kúszó fajdbogyó a metil-szalicilát is megtalálható, amely tulajdonságait tekintve az aszpirinhez hasonlít. A nyírfakéreg alkalmazása hátfájásra tea vagy borogatás formájában különösen kedvelt volt az amerikai indiántörzsek körében. Elegendő egy maroknyi nyírfakérget vagy kúszó fajdbogyót 1-2 csésze forrásban lévő vízbe tenni és 10 percig állni hagyni, majd masszázshoz alkalmazni. Figyelem! Gyermekek ne fogyasszák, számukra már egy kis mennyiség is halálos lehet.
Borsmenta (Mentha piperita) és más ajakosok.
A piacon számos hátfájás elleni készítményben megtalálható a menta és kámfor, ennek oka, az, hogy mindkét növény oldja az izomfeszültséget, ami a hátfájás gyakori kiváltója. A kámfor főként széles levelű levendulában, izsópban és korianderben van jelen, míg a mentát a fodor- és a borsmentában találjuk meg nagy számban.
Válogatott illóolajok.
Az illóolajok többsége külsőleg alkalmazva görcsoldó, nyugtató hatású, amelyek segítenek fellazítani az izomgörcsöket, Ilyen kiváló illóolaj a kakukkfű, rozmaring, zsálya, indiáncsalán, kerti szurokfű, amelyek számos izomlazító vegyületet – timolt, karvakrolt – tartalmaznak.
Az illóolajokat javasolt más növényi eredetű olajba keverni és úgy masszázshoz alkalmazni. Valamint izomlazító fürdőt is készíthet néhány csepp illóolajat téve a fürdővízbe. Szintén izomlazító vegyület a borneol és a bornil-acetát. Ezek mind nagy mennyiségben megtalálhatók a kardamomban, zsályában és a rozmaringban. Dr. James A Duke amerikai botanikus szerint a borneol hatásosabb, mint a mentol, kámfor, timol és a karvakrol. Az aromaterapeuták a levendulát, majoránnát, zsályát, gyömbért, nyírfát egyaránt ajánlják olaj formájában hátfájás enyhítésére, mivel izomgörcsoldó és fájdalomcsillapító vegyületeket tartalmaznak. A teljes növényi illóolajok jóval intenzívebben hatnak, mint más kémiailag izolált mentol tartalmú kenőcsök és társaik.
A gyógynövények alkalmazása mellett lényeges a rendszeres sportolás, amellyel a hátizmokat tudjuk erősíteni. Erre legalkalmasabb a hátúszás, amellyel a mélyebb hátizmokat is ki tudjuk építeni. A hátizom megerősítésével javul a tartás, így elkerülhető a hát deformálódása és az azzal járó hátfájdalmak.