A hólyaghurut a vesét, vesevezetéket, hólyagot és húgycsöveket érintő fertőzéses megbetegedés. Többnyire baktériumok okozzák, de előfordulhat, hogy vírusok, gombák a hólyaghurut kiváltói. Hátterében állhat még a felfázás, ami főként nőknél fordul elő, mivel a hölgyek hajlamosabbak alulról megfertőződni. Ennek hátterében az áll, hogy rövidebb a húgyezeték, valamint a húgycső anatómiailag közelebb van a hüvelyhez és a végbélhez, mint a férfiak esetében, ezért a baktériumok rövidebb úton és gyorsabban képesek bejutni. A fiatal nők 50x gyakrabban fertőződnek meg mint a férfiak.
Tünetek
A hólyaghurut tünetei a gyakori vizelési ingerrel jelentkeznek, de ilyenkor kevés vizelet távozik. Ezt fájdalmas, csípős érzés kíséri a vizelet pedig rossz szagú, sötét sárga színű, sőt akár véres is lehet. Amennyiben a hólyaghurut hosszú ideig fennáll a tünetek magas láz, derékfájás formájában fokozódnak és kialakulhat vesegyulladás, melynek kezelése hosszú időt vehet igénybe, valamint visszatérő betegséggé válhat.
Hogyan lehet elkerülni?
Sajnos sehogy, azonban némi odafigyeléssel mégis tehetünk a hólyaghurut ellen. Nagyanyáink nem véletlenül mondogatták, hogy ne legyen ki a derekunk és öltözzünk fel rétegesen. Ők bizonyára már jól tudták, hogy a hólyaghurut ellen télen a megfelelően meleg viselet segíthet, valamint a higiéniás szabályok betartása és a felfázásos tünetek időbeni kezelése.
Hogyan gyógyítható a hólyaghurut?
Amennyiben a hólyaghurut hetekig elhúzódik és fájdalommal jár mindenképp forduljunk nőgyógyászhoz vagy urológushoz, hiszen lehetséges, hogy komolyabb kezelést igényel a probléma. Amennyiben a felfázás, illetve a hólyaghurut kezdeti stádiumban van különböző gyógyteákkal, gyógynövényes fürdőkkel és bőséges folyadékkal megakadályozhatjuk, hogy rosszabbra forduljon.
Kék áfonya (Vaccinium-fajok) és nagybogyós áfonya (V.macrocarpon)
Ez a két gyógynövény igen hatékony baktériumok ellen, ugyanis megakadályozzák, hogy azok megtapadjanak a hólyag falán. Ha a baktériumok a vizeléssel együtt ürülnek ki a szervezetből, akkor nem is okoznak gyulladást. Ez a két gyógynövény arbutint tartalmaz, amelyek egyszerre antibakteriális és vizelethajtó hatásúak. Ez utóbbi nagy segítség abban, hogy gátolja a vizelet visszatartást. Egy kutatásban hét féle gyümölcslé hatását tanulmányozták, melyből kitűnt, hogy csak KÉTFÉLE ÁFONYA lé volt képes csökkenteni a baktériumok megtapadását. Az áfonyalé egyetlen hátránya, hogy sokat kell inni belőle, nagyjából napi fél literre van szükség ahhoz, hogy kifejtse jótékony hatását. Viszont az áfonya savanyú, ezért cukrozni kell, ami hosszútávon okozhat mellékhatásokat, ezért javasoljuk, hogy gyakori áfonyalé fogyasztás esetén változtasson az étrendjén és vigyen be kevesebb cukrot.
Joghurt
A joghurt nem gyógynövény, de még sem hagyhatjuk a felsorolásból, hiszen a benne lévő baktériumkultúrák segíthetnek megelőzni az élesztőgomba és a hólyaghurut fertőzést. Ehhez azonban fontos, hogy figyeljük a termék címkéjét és élőflórás joghurtot vásároljunk.
Petrezselyem (Petroselinum crispum) és más zöldségek
A petrezselyem vizelethajtó és fertőzés gátló tulajdonságai miatt került beválogatásra cikkünkben, amit a népgyógyászatban előszeretettel alkalmaznak hólyaghurut kezelésére. Mellette a sárgarépa, zeller, uborka is ugyanazt a hatást fejti ki, mint a petrezselyem.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)
A gyermekláncfű vizelethajtó szer, ezáltal képesek a vizelés segítségével üríteni a baktériumokat a húgyhólyagból. A növény vizelethajtó tulajdonságához a eudezmanolidok és a germakranolidok járulnak hozzá. Kutatások által bizonyított, hogy a vizelethajtó gyógynövények segítenek a hólyaghurut leküzdésében.
Havasi aranyvessző (Solidago virgaurea)
Európában rendkívül elterjedt a gyógynövény használata vizelethajtóként és fertőzések visszaszorítására. Ebből kiindulva hólyaghurut esetén is eredményes lehet. Az aranyvessző több fajtáját széles körben alkalmazzák húgyúti gyulladások enyhítésére, vesekőképződés gátlására, illetve magára a vesekő kezelésére. A német E-bizottság kifejezetten ajánlja hólyag- és vesebajok megelőzésére, valamint azok enyhítésére.
Illatos ruta (Agathosma betulina)
Az illatos ruta vizelethajtó szer, valamint a vese és a húgyutak gyulladásait okozó fertőzések ellenszere. Ezenkívül dinofenolt tartalmaz, amely antibakteriális hatású.
Kasvirág (Echinacea-fajok) és aranygyökér (Hydrastis canadensis)
A kasvirág kiváló immunerősítő gyógynövény, ezért antibiotikummal együtt könnyen képes legyőzni a hólyaghurutot. Amennyiben természetes antibiotikumot szeretne alkalmazni próbálja ki az aranygyökeret a kasvirággal együtt. Ezeket a gyógynövényeket külön-külön és együtt is alkalmazhatja akár tinktúraként is. Naponta 2-3x javasolt 1 teáskanálnyival fogyasztani.
Lestyán (Levisticum officinale)
A lestyán szintén kiváló vizelethajtó, amit a német E-Bizottság is megerősít. Ebből adódóan a hólyaghurut kezelésében is eredményes lehet.
Medveszőlő (Arctostaphylos uva ursi, más néven medvebogyó, medveáfonya)
Varro Tyler az Indiana állambeli West Lafayette-i Purdue Egyetem dékánja a medveszőlőt tartja a leghatásosabb antibakteriális hatású gyógynövénynek húgyúti megbetegedések esetén. A medveszőlőben az áfonyához hasonlóan megtalálható arbutin, amelyből 10g medveszőlő 400-700 mg-t tartalmaz. A legerősebb antibakteriális hatás a medveszőlő elfogyasztása után 2-4 órával várható.
Nagy csalán (Urtica dioica)
Az E-Bizottság a vesekő kialakulásának megelőzésére és kezelésére ajánlja a csalánt, amely vizelethajtó hatású. Hólyaghurut esetén érdemes egy csalánkúrát csinálni 2 héten keresztül, annak érdekében, hogy a vizelet mennyisége megnövekedjen és könnyebben távozzanak a baktériumok.
Nyírfa (Betula-fajták)
A nyírfa szintén vizelethajtó, amely gyógyítja a vese és a húgyutak fertőzését. Vizelethajtó tulajdonsága a benne található flavonoidoknak (hiperozidnak, és kvercetinnek) köszönhető. Az E-Bizottság javaslata szerint naponta 2-3 g nyírfatinktúrát kellene fogyasztani. Egy másik javaslat szerint tegyen két teáskanálnyi összezúzott fakérget egy pohár vodkába és hagyja állni pár napig. Ha ezek közül egyik ötlet sem szimpatikus akkor készítsen teát a cukornyírfából, amelyet legkönnyebben úgy készíthet el, ha két marék kérget 1-2 csésze forró vízben áztat ki.
Orvosi ziliz (Althaea officinalis)
A hólyaghurut egyik kellemetlen tünete az égető érzés. Ezt egy orvosi zilizből készített hideg gyógynövény tea orvosolhatja Christopher Hobbs gyógynövénykutató, botanikus szerint. Áztasson négy teáskanálnyi szárított orvosi zilizt egy liter hideg vízbe éjszakára és másnap kortyolgassa egész nap.
Tarackbúza (Agropyron repens vagy Elymus repens)
A tarackbúza vagy más néven hajperje a német E-Bizottság egyik javasolt gyógynövénye hólyag és vesekő ellen. Hatékonysága vizelethajtó tulajdonságában összegződik.