Az ülőidegzsába akkor alakul ki, amikor testünk leghosszabb idege, vagyis a nervus ischiadicus gyulladásba kerül. Ennek kiváltó tényezője lehet gyakran végzett ülőmunka vagy mozgásszegény életmód. A zsibbasztó, tompa vagy éles fájdalom a fartól a lábujjakig terjedhet és felerősödhet különböző nyomásokra (pl. tüsszentés, köhögés préselés) Továbbá meleg vizes fürdő alkalmazása is ronthat a helyzeten. Ha az érintett ideg gyulladása súlyosabbá válik, akkor az izmok gyengesége is kialakulhat, amely a lábak mozgásának korlátozásához vezethet. A súlyos isiász másik tünete, hogy nehezebbé válik a vizelet és székletürítés, illetve ezek visszatartása is. Amikor ilyen szintre emelkedik az ülőidegzsába mindenképp forduljon orvoshoz, hiszen nagy valószínűséggel műtéti beavatkozás szükséges.
Ülőidegzsába elkerülése
Az isiász megelőzésére legtöbbet a gerinc kímélésével tehetünk. Amely többek között gyakori sportolással valósul meg. Javasolt olyan sportokat végezni, amely kíméli a gerincet. (pl. úszás, torna). Továbbá alváshoz érdemes kemény matracot választani, ami nem süpped be. Ha az ülőmunka elkerülhetetlen mégis a gerinc panaszok már jelentkeztek, akkor válasszunk olyan széket, amely jól tartja a gerincet. Irodai széknél alkalmazhatunk gerinctámaszt és törekedhetünk a megfelelő ülő pozíció betartására. Javasolt óránként tenni egy rövidebb sétát annak érdekében, hogy a gerinc és a lábak mozogjanak. Napjainkban egyre divatosabb a nagy méretű fitnesz labdák alkalmazása ülésre székek helyett. Ez pont azt a célt szolgálja, hogy a gerincet mikromozgásban tartsa, amely szintén segít az ülőidegzsába kialakulása ellen.
A probléma kezelése
Heveny ideggyulladás esetén javasolt a problémás területet hűteni és pihentetni. Később a gyógyulást követően azonban vigyázni kell rá, hogy ne hűtsük a gerincet, mert a hideg víz és a huzat ugyanúgy előhozhatja a nem kívánt tüneteket. Javasolt a fokozott pihentetés is, de eközben is végezhetünk kímélő gerinctornát. A gerinctornát először mindenképp gyógytornásszal végezzük, és ha sikerült elsajátítani a megfelelő mozdulatokat, akkor végezzük a tornát rendszeresen otthon, akár egyedül is. Emellett többféle gyógynövény is létezik, amelyek fájdalomcsillapítóként vagy vérbőséget okozó hatóanyaguk miatt képesek enyhíteni a fájdalmat.
Fűmag (fűmagkeverék, főleg borjúpázsit, Anthoxanthon odoratum)
Parson Kneipp, európai természetgyógyász figyelte meg az alpesi gazdákat, akik a téli takarmány begyűjtése után a fűmagokat összesöpörték és a fürdővizükbe szórták. Mindezt azért tették mert jól tudták, hogy a fűmag milyen fantasztikusan enyhíti a hát és ízületi fájdalmakat. Azóta már Európában elterjedt a Kneipp-terápia, melynek keretében előre csomagolt tasakokban fűmagot szórnak a fürdővizekbe vagy meleg borogatás formájában alkalmazzák. Ez utóbbi gyógykezelést a német E-Bizottság is támogatja, sőt kimondta, hogy másfajta ízületi és reumás panaszokra is eredményes lehet a meleg borogatás. A fűmag hatékonysága abban rejlik, hogy sok kámforhoz hasonló vegyületet tartalmaz, amely serkenti a helyi véráramlást. A jobb vérkeringéssel számos más probléma is elkerülhető.
Fűzfa (Salix-fajok)
A fűzfakéreg szalicint tartalmaz, melynek hatása hasonló az aszpirinéhoz. Ez azt jelenti, hogy eredményesen csökkenti a fájdalmat ülőidegzsába esetén. A német E-Bizottság már letette a voksát mellette ízületi fájdalmak és fejfájás kezelésére is.
Kúszó mirtuszhanga (Gaultheria procumbens)
A kúszó mirtuszhanga hazánkban henye vagy rózsás fajdbogyóként ismert. Ez a gyógynövény metil-szalicilátot tartalmaz, amely a fűzfakéregben található szalicinhez hasonló. Ez a gyógynövény kiváló hatékonyságot nyújt fürdővízhez adva, illetve teaként fogyasztva is, ugyanis képes csökkenteni az isiászt és a köszvényt. Bőrön át gyorsabban felszívódik, mint a gyomorban. Gyermekek elől tartsuk elzárva a kúszómirtuszhanga-olajat és minden metil-szalicilát tartalmú készítményt. Ugyanis kellemes mentás illatát könnyen megkívánják a gyerekek, de már egy kis mennyiség lenyelése is végzetes lehet számukra.
Nagy csalán (Urtica dioica)
Érdekes történelmi tény, hogy az emberek már az ókorban is csalánnal gyógyították a hátukat. Napjainkban is előfordul még, hogy csalánnal csapkodják a problémás hátat. Ugyanakkor ez az orvoslás meglehetősen fájdalmas és csípős, de pont ez adja a csalán sikerét. A csalán ellenizgató szerként eltereli az idegrendszer figyelmét a súlyosabb fájdalomról. De nemcsak emiatt olyan hatékony. A csalánszőrökben lévő gyulladást generáló kémiai anyagok kiváltják a szervezet természetes gyulladáscsökkentő anyagainak a termelődését. Ezáltal gyulladáscsökkentőként funkcionál a gyógynövény.
Bársonymályva (Sida cordifolia)
Az indiai ájurvédikus orvosai kedvelik ezt a gyógynövényt az isiász és más fájdalmas idegrendszeri panaszok gyógyítására. A gyógynövény nagy mennyiségű efedrint tartalmaz, amely izomtónus-növelő szer is, feltehetően ezért képes segíteni az ülőidegzsába gyógyulását.
Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis)
A kínai angyalgyökér a kínai orvoslásban elsősorban a nőgyógyászati panaszok hatékony kezelését segíti elő, mivel fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatású. Kínában már isiász gyógyítására is alkalmazzák az angyalgyökeret injekció formájában. Akupunktúrás kezelés által a megfelelő helyekre bejuttatott angyalgyökér kivonat még eredményesebbnek bizonyul. Ezt egy kutatás igazolja, ahol a kezelésben részesülők 90%-a jelentős javulásról számolt be. Injekció formájában kissé problémás alkalmazni ezt a gyógynövényt, azonban teaként fogyasztva és fürdővízbe téve érdemes kipróbálni.
Mustár (Brassica nigra, Sinapis alba)
Dr. James A. Duke Gyógynövénypatika című könyvében ír a mustártapasztról, amit sokan régóta használnak légúti megbetegedések, reumás panaszok és isiász ellen. A mustárnövény gazdag aromás vegyületekben és hatékonyan csökkenti a hörgő nyálkahártya duzzanatát, valamint vérbőséget okoz, amelynek jóleső, meleg, bizsergető hatása eltereli a figyelmet az ülőidegzsába fájdalmáról.
Zsázsa (Lepidium-fajok)
A zsázsa fájdalomcsillapító, illetve a mustármaghoz hasonlóan vérbőséget okoz. Mindkét tulajdonsága segíthet elmulasztani az ülőidegzsába okozta fájdalomérzetet.
Gyömbér (Zingiber officinale) és szezám (Sesamum indicum)
John Heinerman (PhD) antropológus, a Heinerman’s Encyclopedia of FRuits, Vegetablets and herbs, magyarul a Heinersman-féle gyümölcs-, zöldség és gyógynövény enciklopédia szerzője egy egyiptomi gyógymódot ajánl az isiász megszüntetésére. Ez pedig nem más mint reszelt gyömbér, három evőkanál szezámolajjal és egy evőkanál citromlével. Dörzsölje be a kívánt bőrfelületet és hagyja hatni ezt a vérbőséget okozó keveréket.