A nyári időszakban egyre nagyobb esély van a Lyme-kórt terjesztő kullancsok begyűjtésére, melyek komoly megbetegedést okozhatnak. A Lyme-kórt terjesztő kullancsok fertőzöttek a Borrelia burgdorferi nevű baktériummal, amit csípésükkel továbbadnak az ember számára is. A Lyme-kór felismerése nem egyszerű ezért fontos jól ismerni a tüneteket, hogy elkerülhessük a fertőzés hosszú távú szövődményeit.
Tünetek
A kullancscsípés nem jár minden esetben bőrelváltozásokkal, az esetek 10%-ban nem jelentkezik bőrkiütés. Azonban gyakori tünete, hogy a csípés körül, illetve elszórtan a bőrön kokárda alakú folt keletkezik, amit Lyme-foltnak vagy erythema chronicum migrans is neveznek. Kezelés hiányában a folt akár 10 centiméteresre is kiterjedhet, de idővel el is halványulhat. A folt megjelenése akár a csípést követő napon kialakulhat, de előfordul, hogy csak hónapokkal később jelentkezik a furcsa tünet. Ilyenkor is gyakoribb, hogy nem látható helyen, pl. háton vagy térdhajlatban alakul ki, amit többnyire családtag vesz észre. Néhány napon belül a folt magától elhalványodhat vagy megszűnhet, de sajnos ez nem jelenti azt, hogy a kórokozó kiürült a szervezetből. Amennyiben a csípés körül a jellegzetes mintázat kezd kirajzolódni és meghaladja az 5 centiméteres átmérőt, mindenképp forduljon orvoshoz, hiszen antibiotikumos kezelésre van szüksége.
A Lyme-kór további tünetei közé soroljuk az általános influenza vagy enyhe megfázásszerű panaszokat, hőemelkedést, levertségérzést és a nyirokcsomók duzzanatát. Mindemellett a korai szakaszban érezhetünk izomfájdalmat.
Hosszú távú következményei
A Lyme-kór felismerése hónapokig, sőt akár évekig eltarthat, amelyre csak a kór hosszútávú következményei hívják fel a figyelmet. Idősebbeknél a hosszútávú következmények között tartjuk számon a bőr sorvadását, illetve a végtagok feszítő oldalán a bőr elvékonyodását és kékeslila elszíneződését. A Lyme-kór átterjedhet a csontokra, idegekre, ami komoly fájdalommal jár és ízületi gyulladást okoz, illetve károsíthatja az idegrendszert. Legrosszabb esetben kialakulhat bénulás, ez az azonban viszonylag ritkán fordul elő.
Lyme-kór veszélye
Az esetek 10-12 %-ban kb. 12 hét alatt már mutatkoznak a Lyme-kór jelei, amelyek közé tartozik az agyhártyagyulladás, koponyaűri-idegek gyulladása, parézisek, arcidegbénulás, szemészeti tünetek (pl. szemmozgató idegek károsodása, fénytűrési nehézség, látótér kiesés, kettős látás). Előfordulhat szívritmuszavar, szívdobogás, mellkasi fájdalom és az esetek 4 %-ban szívizomgyulladás is jelentkezik. Hónapok elteltével a probléma minden szervre kiterjedhet és ezért ilyenkor már nehéz a Lyme-kór diagnosztizálása. Ebben a stádiumban gyakori a végtagok égő érzése, hidegrázás és a „rovarmászás” érzés a bőrön. A betegség során pszichológiai problémák is felléphetnek, pl depresszió, memóriakárosodás, melyek pszichiátriai betegségek kialakulásában is szerepet játszhatnak.
Hogyan védekezzünk a Lyme-kór ellen?
Tekintve, hogy védőoltás nincsen a Lyme-kór ellen, a védekezés a megelőzésben rejlik. Mindez úgy valósul meg, ha a kirándulások alkalmával minél kevesebb szabad bőrfelületet hagyunk meg. Erdőjáráshoz érdemes túrabakancsot viselni hosszú szárú zoknival és nadrággal, ezáltal csökkentjük az esélyét a kullancsok megtapadásának. Mindemellett fontos, hogy kirándulások után jól átnézzük magunkat és gyermekeinket az esetleges kullancsok felderítése érdekében. Hatásosak lehetnek rovar- illetve kullancsirtó szerek is, melyek alkalmazása mindenképpen javasolt.
Ha már megvan a baj
A kullancs jellegzetessége, hogy könnyen megkapaszkodik az ember és az állatbőrébe egyaránt. Van, hogy apró termete miatt anyajegynek tűnhet, de ha jól megfigyeljük látható a rovar formája. Amennyiben kullancsra bukkanunk az elsődleges lépés annak eltávolítása, amelyre már léteznek különböző csipeszek. Vigyázzunk, hogy eltávolítás közben ne nyomjuk meg az atkát, mivel azzal nagy eséllyel egyenesen a bőrünkbe préselnénk a benne lévő baktériumokat. Szintén ne kövessük azokat a természetes kezelési módszereket, amelyek ecettel, olajjal, vagy krémmel kívánják megölni a kullancsot. Ugyanis ezek mind arra késztetik a kullancsot, hogy nyálat termeljen és a baktériumokkal együtt befecskendezze a szervezetbe.
Mit tehetünk ellene?
Napjainkban a Lyme-kór már vérből, szövetből is kimutatható, hiszen ilyenkor a Borrelia burgdorferi nevű kórokozó jelen van a szervezetben. A megfelelő dózisban kapott antibiotikummal a Lyme-kór szövődmények nélkül, teljesen gyógyítható és az antibiotikum kúrát gyors felépülés követi. A gyógyulás jelei egyértelműen a tünetek megszűnése, illetve a bőrelváltozások visszahúzódása. Azonban az antibiotikumos kezelést javasolt kiegészíteni különböző gyógynövényekkel, amelyek szintén kifejtik áldásos hatásukat a mielőbbi gyógyulás érdekében.
Amerikai hegyi menta (Pycnanthemum muticum)
Az amerikai hegyi menta igazi kullancsriasztó Dr. James A Duke szerint, aki Gyógynövénypatika című könyvében arról ír, hogy a kertben töltött idő alatt szinte mindig bedörzsölte lábait a hegyi menta levelével. A hegyi menta rovarriasztó hatását a pulegon nevű vegyület adja.
Fokhagyma (Allium sativum)
A fokhagyma baktériumölő hatása jól ismert, sőt mára több kutatás bizonyítja, hogy az antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumtörzs ellen is eredményes lehet. Mindez azt jelenti, hogy képes kiirtani a Lyme-kórt okozó Borrelia nevű baktériumokat a szervezetből. Ugyanakkor az igazsághoz hozzátartozik, hogy antibiotikumos hatása érdekében 5-15 gerezd friss fokhagymára lenne szükség, amit nyersen elfogyasztani szinte képtelenség. Éppen ezért javasolt, hogy turmixolva sárgarépával együtt próbálja a szervezetbe juttatni. Bár a kisebb mennyiségben a Borrelia ellen nem hatásos mégis ajánlott antibiotikumos kúrával együtt alkalmazni.
Kasvirág (Echinacea-fajok)
A kasvirág kiváló immunerősítő növény, ezáltal segíti a szervezetet a különböző baktériumok leküzdésében. A kasvirág tea és tinktúra formájában is kapható, utóbbi gyümölcslevekhez is adható.
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)
Az édesgyökér szárazanyag-tartalomra számítva 33%-a antibakteriális vegyület. Ezt tudva nem meglepő, hogy a kínaiak évszázadok óta alkalmazzák az édesgyökeret bakteriális fertőzések (pl. tuberkulózis) leküzdésére. Az édesgyökér vírusölő tulajdonságokkal van felvértezve, valamint a benne található szaponin vegyületek felerősítik az antibiotikumok hatékonyságát. Az édesgyökéren kívül még rendelkezésünkre áll jó pár baktériumölő vegyületekben gazdag gyógynövény, melyekről érdemes említést tenni: kakukkfű, komló, szurokfű, rozmaring. Ezekből akár teát is készíthet, mellyel növelheti a Borrelia nevű baktériumok kipusztulásának esélyét.