Magas vérnyomásról akkor beszélhetünk, ha a vérnyomás rendszeresen meghaladja a 140/90 higanymilimétert (Hgmm). A perjel előtti szám (140) a szisztolés nyomásértéket mutatja, melyet a vér akkor gyakorol a verőerek falára amikor a szív összehúzódik. A második szám (90) a diasztolés nyomásérték, vagyis a szív elernyedésekor mérhető nyomás. Az ideális vérnyomás 120/80, melyre fontos törekedni, hiszen a magas vérnyomás megnöveli a stroke és a szívinfarktus kockázatát.
Mik a magas vérnyomás intőjelei?
A magas vérnyomás „néma gyilkosnak” is szokás nevezni, mivel sokszor tünetmentes, azonban mégis vannak intő jelek, melyekre érdemes odafigyelni. Ilyen a fejfájás és a lüktetés érzése, valamint a mellkasi nyomás, szapora szívverés, izzadás, látászavar. Mivel a hipertónia eleinte ritkán okoz komolyabb problémát, ezért a páciensek zömében súlyosabb szövődmények esetén fordulnak orvosok.
Hogyan tehetünk ellene?
A magas vérnyomás kezelése a korai stádiumban életmódbeli változtatásokkal, stresszkezeléssel, rendszeres testedzéssel és az otthoni vérnyomás-ellenőrzéssel orvosolható. Mindez hasonlóan hatékony a gyógyszerekhez, még sem jár mellékhatásokkal. A helyes étrend kiválasztása nagyban hozzájárul a vérnyomás normális szintjének megtartásához. Mindemellett segít megelőzni a rák, a kóros elhízás, a cukorbetegség és a székrekedés kialakulását. Néhány gyógynövény kifejezetten segít a magas vérnyomás csökkentésében, melyekről Dr. James A Duke ír bővebben Gyógynövénypatika c. könyvében.
Fokhagyma (Allium sativum)
A fokhagymának számos jótékony hatása van, de ezek közül is kiemelkedő a vérnyomás- és koleszterincsökkentő tulajdonsága. Egy tudományos kísérletben magas vérnyomásban szenvedő embereknek 12 héten át napi 1 gerezd fokhagymát adtak, melynek hatására csökkent a diasztolés vérnyomásértékük és a koleszterinszint is. Varro Tyler, az Indiana állambeli Wesr Lafayette-i Purdue Egyetem volt dékánja és nyugalmazott professzora heti 15g fokhagyma, vagyis napi egy gerezd már csökkenti a vérnyomást. A fokhagyma kiválóan ízesíti az ételeket, ám ha nem szereti az ízét, kapszula formájában is alkalmazhatja.
Zeller (Apium graveolens)
Egy kutatás keretén belül laboratóriumi állatokon tesztelték a zeller vérnyomás csökkentő hatékonyságát. A vizsgálat rendkívül sikeres volt, ezért nem meglepő, hogy embereknél már négy zellerszár elfogyasztása is képes normalizálni a vérnyomást.
Galagonya (Crataegus-fajok)
A galagonya gyógyhatásai között szerepel, hogy tágítja a verőereket és a szívkoszorúereket. A népi gyógyászatban előszeretettel alkalmazzák szíverősítő szerként. Fontos, hogy mielőtt alkalmazná a gyógynövényt egyeztessen kezelőorvosával, majd orvosa jóváhagyásával készítsen a galagonyából teát és fogyasszon el naponta 1-2 csészével.
Japán nyílgyökér (Pueraria lobata)
Kínai kutatások szerint a kúszó nyomnövényként elterjedt japán nyílgyökér csökkenti a vérnyomást. Egy vizsgálat során 52 embernek napi nyolc teáskanálnyi japán nyílgyökeret tartalmazó teát adtak 2-8 héten keresztül. Ezek közül 12 beteg vérnyomása jelentősen csökkent, a többi 30 személynél pedig némi javulást vettek észre. A japán nyílgyökér hatékonysága puerarin nevű vegyületében rejlik, ami laboratóriumi állatoknál 15%-kal csökkentette a vérnyomásukat. A Dr. James A Duke könyvében arra is kitér, hogy a puerarin százszor olyan erős antioxidáns, mint az E-vitamin, valamint a szívinfarktus és a rák megelőzésében segít.
Paradicsom (Lycopersicon lycopersicum)
Olaszországban a paradicsom a legtöbb étel nélkülözhetetlen alapanyaga. Az olasz zöldséglevesnek vagyis a minestronénak kifejezetten paradicsom az alapja. A paradicsomban nagy mennyiségű gamma-amino-vajsav (GABA) található, amely vérnyomáscsökkentő vegyület. A paradicsomban még közel hat féle vegyület is van, ami ugyanilyen hatású.
Vöröshagyma (Allium cepa)
Egy kutatásban közepesen magas vérnyomással küzdő személyek vettek részt, akik napi 2-3 evőkanál vöröshagyma-illóolajat kaptak. A csapat 67 %-nak jelentősen csökkent a vérnyomása. A szisztolés nyomásértékük átlagosan 25, míg a diasztolés értékük 15 Hgmm-rel esett vissza. Azonban a vöröshagyma olaj a kereskedelemben egyelőre nem kapható, annyi vöröshagymát pedig képtelenség elfogyasztani, ami kifejtené hatását. Mindenesetre a vöröshagyma egészséges és rendszeres fogyasztása ajánlott.
Brokkoli (Brassica oleracea)
A brokkoliban legalább hat féle vérnyomáscsökkentő vegyület található, ezért kifejezetten javasolt ebédre vagy vacsorára húsok mellé fogyasztani az ízletes növényből.
Kövérporcsin (Portulaca oleracea) és más magnéziumtartalmú élelmiszerek
A magnéziumhiány összefüggésben állhat a magas vérnyomás kialakulásával. A Gallup Intézetben végzett felmérésből kitűnt, hogy a megkérdezettek 72%-nak magnéziumhiánya volt és nem is tudott róla. A magnézium igen nagy arányban van jelen zöldséglevesekben, hüvelyesekben és gabonafélékben. A kövérporcsin, a mák és a madzagbab a leggazdagabb magnéziumforrás. Ha ezek egyike sincs kedvére akkor szakemberek javaslatára 400 mg magnézium étrendkiegészítő szedése még mindig hatásos lehet.
Macskagyökér (Valeriana officinalis)
A macskagyökér valeriánsavnak nevezett vegyületet tartalmaz, ami gátolja a gamma-amino-vajsavat lebontó enzim működését. Tehát bármely valeriánsav-tartalmú élelmiszer fokozza a GABA szintet, ezáltal csökkenti a vérnyomást.
Sáfrány (Crocus sativus)
A sáfrányt a világ legdrágább fűszernövényeként tartják számon. Ez az értékes növény krocetiennek nevezett vérnyomáscsökkentő vegyületet tartalmaz. Egyes vélemények szerint Spanyolországban az alacsony szívinfarktusok számát a sok sáfrány fogyasztásnak tudják be. A sáfrányt használhatja főzésnek, illetve teakészítéséhez.
Sárgarépa (Daucus carota)
A sárgarépában 8 féle olyan vegyület található, amely csökkenti a vérnyomást, mindemellett finom és elterjedt zöldség is, amit a legtöbb élelmiszerboltban könnyen beszerezhet.