Pikkelysömör ellen a 14 legjobb gyógynövény

Pikkelysömör ellen a 14 legjobb gyógynövény
A pikkelysömör, olyan betegség, amely a bőr elszarusodásával jár és általában 20-30 éves kor között jelentkezik. Nem fertőző bőrbetegség, de igen kellemetlen tüneteket képes produkálni. Pikkelysömör esetén a bőr szarutermelő sejtjei a keratinociták túlburjánzanak, melynek hatására a és a bőr elszarusodik. 

A pikkelysömör, olyan betegség, amely a bőr elszarusodásával jár és általában 20-30 éves kor között jelentkezik. Nem fertőző bőrbetegség, de igen kellemetlen tüneteket képes produkálni. Pikkelysömör esetén a bőr szarutermelő sejtjei a keratinociták túlburjánzanak, melynek hatására a és a bőr elszarusodik.

Pikkelysömör tünetei

A pikkelysömör tünetei speciális vizsgálatok nélkül is felismerhetők, mivel jellegzetes módon jelentkezik. Általában olyan testtájakon alakul ki, ahol a bőr rendszeres irritációnak van kitéve (végtagok külső felszíne, könyök-térdhajlat, nemiszervek körül, hajas fejbőr, has alatti redők. Súlyosabb esetben kialakulhat az arcon és a tenyéren is. A pikkelysömör fehéres, vaskos, pikkelyekre hasonlító pörkök formájában jelentkezik, amely száraz és viszket. Ezenkívül a másik a típusa, amikor élénkvörös kölesnyi nagyságú foltok keletkeznek az egész testen, melyek akár 2-5 mm nagyságúra is megnőhetnek. Ez utóbbi többnyire gyermekkorban fordul elő. A pikkelysömörben szenvedő betegeknél megfigyelhető a köröm deformációja is, van akinél a körmökön apró gödröcskék alakulnak ki, még másoknál körömgombához hasonló tüneteket fedezhetünk fel.

Pikkelysömör a hajas fejbőrön

A pikkelysömör gyakori velejárója, hogy a tarkón vagy a hajvonalánál a homloknál is jelentkezik. Ez esztétikailag is rendkívül kellemetlen a páciensnek, nem is beszélve az állandó viszketésről. Ilyen esetben a bőr puhítása, tisztítása és nyugtatása a cél, amelyre kiválóan alkalmasak a növényi eredetű olajok. A DR. IMMUN 25 gyógynövényes Hajtápláló olajban hármas szintű hatás érvényesül, ugyanis intenzíven regenerálja a hajhagymákat, esszenciális zsírsavaival hidratálja, nyugtatja a fejbőrt és visszaadja a hajszálak egészséges fényét, rugalmasságát. A benne lévő 25 gyógynövény enyhíti a viszkető tüneteket és segít a fejbőr tisztántartásában, amellyel megelőzhető a gombák elszaporodása. A DR. IMMUN 25 gyógynövényes Hajtápláló olaj seborrheás dermatitisz, pikkelysömör és erős korpa esetén kifejezetten ajánlott.

Mitől alakul ki a pikkelysömör?

A betegség okozója egyelőre nem ismert, de az biztos, hogy öröklődés útján alakulhat ki. Ha az egyik szülő pszoriázisos, akkor a gyermek 20-30%-os eséllyel fog szintén pikkelysömörrel küzdeni. Mindez 60-70% amennyiben mindkét szülő érintett a betegségben. Ezenkívül vannak olyan környezeti behatások, amelyek fokozhatják a pikkelysömör kialakulását, ilyen a lázas megbetegedés, egyes gyógyszerek, hormonális tényezők, egészségtelen étkezés, alkoholizmus, kozmetikumok, napégés, fertőzés, idült gyulladás, stressz és érzelmi megterhelés.

Angyalgyökér (Angelica archangelica) és más pszoraléntartalmú gyógynövények

Sok növény tartalmaz pszoralénvegyületeket, amely segít a pikkelysömör kezelésében. Ilyen gyógynövény az angyalgyökér, citrusfélék, sárgarépa, zellerszár, édeskömény, paszternák. Ezekből készíthet is gyümölcsprés segítségével egy italt, amellyel kezelheti a pikkelysömörét.

Fogpiszkálófű (Ammi visnaga)

Már az ókori Egyiptomban és Indiában is lehetett olyan feljegyzéseket találni, mellyel feltehetőleg a pikkelysömört gyógyították. Az ehhez szükséges kezeléshez fogpiszkálófűvel dörzsölték be a betegek testét és kiültették a napfényre a beteget. A fogpiszkálófű eredményes lehetett a kezelésben, hiszen magas mennyiségben tartalmaz pszoralénvegyületeket, úgynevezett metoxi-pszoralént, amit elterjedten alkalmaznak a pikkelysömör gyógyításában. A kutatók szerint azért olyan hatékony ez az anyag, mert a vegyületek gátolják a sejtosztódást, azaz lassítják a pikkelyes bőrkiütést okozó sejtek gyors osztódását. Jó tudni, hogy ez a vegyület nagy mennyiségben rákkeltő hatású, ezért ne használja nagy mennyiségben.

Piros csilipaprika (Capsicum-fajok)

A piros csilipaprika nagy számban tartalmaz kapszaicint, amely kiváló természetes fájdalomcsillapító. Egy vizsgálatban 98 pikkelysömörrel küzdő beteg kapszaicin tartalmú krémmel kezelte a pikkelysömörét, még 99 beteg placebo (hatóanyaggal nem rendelkező) krémet használt. A vizsgálat végén azoknál, akik kapszaicin tartalmú vegyületet alkalmaztak jelentősen enyhült a bőr kivörösödése és a hámlás. Azonban okozott némi viszkető és égőérzést.

Avokádó (Persea americana)

A népi gyógymódok körében elterjedt az avokádó péppel történő gyógyítás, ugyanis hűsítő és enyhítő hatású.

Brazildió (Bertholettia excelsa)

A brazildió olyan olajat tartalmaz, amely igen gazdag E-vitaminban és szelénben. A brazildió olaj puhítja a bőrt és megfékezi a túlzott bőrviszketést. Pikkelysömör esetén ajánlott brazildió olajjal bekenni a problémás bőrfelületet.

Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)

A természetgyógyászok úgy vélik az édesgyökér külsőleg történő alkalmazása ugyanolyan hatékony, mint a hidrokortizon kenőcs. Az édesgyökérben lévő glicirretinsav (GA) hasonló tulajdonságokkal kezeli az ekcémát, pikkelysömört és az allergiás bőrgyulladásokat, mint a hidrokortizon.

Kamilla (Székfű, Matricaria recutita)

Európában elterjedt, hogy a kamillát külsőleg alkalmazzák pikkelysömörre és különféle bőrbetegségekre. Ennek első sorban az az oka, hogy a kamilla olyan flavonoidokat tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak és enyhítik a kellemetlen tüneteket.

Kövérporcsin (Portulaca oleracea)

Andrew Weil az arizoniai egyetem orvosi karának professzora az A-, C-, E-vitamint, szelént és az alfa-linolénsavat ajánlja a pikkelysömör okozta megbetegedésekre. Dr. James A Duke amerikai botanikus szerint a gyógynövények közül a kövérporcsin tartalmazza legnagyobb mértékben az imént felsorolt vitaminokat és vegyületeket.

Len (Linum usitatissimum)

A len növényi olaj összetétele hasonlít a halolajhoz, amely jó hatással van a pikkelysömör okozta tünetek enyhítésére. A lenolaj eicosapentaensavat és alfa-linolénsavat tartalmaz. Egyes tanulmányokban olvasható, hogy ezeknek a savaknak már 10-12 grammja is segíti a gyógyulást.

Mahónia (Mahonia aquifolium)

A mahónia tartalmaz pikkelysömör-ellenes vegyületeket is, amelyek antioxidáns tartalmúak. Ez azért is fontos, mert az antioxidánsok képesek megkötni azokat a káros szabadgyököket, amelyek az egészséges sejtek pusztításában részt vesznek és előidézik a pikkelysömör kialakulását. Ezek a kémiai anyagok megtalálhatók a borbolyában, aranygyökérben, aranyfonálban és sárgagyökérben is. Ezekben a növényekben található vegyületek lassítják a bőrsejtek elburjánzását.

Zab (Avena sativa)

A zabliszt, zabdara, zabkorpa nagyszerű természetes gyógymód bőrviszketés ellen. Akár fürdőt is készíthet belőle, hogy enyhítse a tüneteit.

Füstike (Fumaria-fajok)

Ennek a gyógynövénynek a hatékonysága abban rejlik, hogy fumársavat tartalmaz, amely igen hasznos a pikkelysömör gyógyításában. Készítsen füstike teát és borogassa azzal a problémás bőrfelületet.

Levendula (Lavandula-fajok)

Több aromaterapeuta kifejezetten ajánlja a levendulaolaj és a mandula krém alkalmazását, ami nem is meglepő, hiszen a levendula nyugtató és enyhítő hatású krém.

Máriatövis (Silybum marianum)

A máriatövis egyik hatóanyaga a szilimarin, amely rendkívül hatásos pikkelysömör ellen. Sőt a máriatövis nyolc féle gyulladáscsökkentő vegyületet tartalmaz, amelyek bőrproblémák esetén gyógyító hatásúak. Tinktúra, tea vagy kapszula formájában is fogyasztható.

Tartalomhoz tartozó címkék: DR IMMUN