Ráncok ellen a 15 legjobb gyógynövény

Ráncok ellen a 15 legjobb gyógynövény
A kor előrehaladtával a ráncok mindenkinél jelentkeznek, de nem mindegy milyen mértékben. Bőrünk szépségének megőrzéséért sokat tehetünk már a prevencióval és különböző kezelésekkel is. A természetes alternatívák között bátran szemezgethetünk a ránctalanító gyógynövények listájából, melyet e cikkünkben állítottunk össze DR. James A Duke Gyógynövénypatika c. könyve alapján.

A kor előrehaladtával a ráncok mindenkinél jelentkeznek, de nem mindegy milyen mértékben. Bőrünk szépségének megőrzéséért sokat tehetünk már a prevencióval és különböző kezelésekkel is. A természetes alternatívák között bátran szemezgethetünk a ránctalanító gyógynövények listájából, melyet e cikkünkben állítottunk össze DR. James A Duke Gyógynövénypatika c. könyve alapján.

Vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) és a varázsmogyoró (Hamamelis virginiana)

Egy kutatás során, japán kutatók 65 olyan növény kivonatot teszteltek, amelyek eredményesek lehetnek a ráncok megelőzésére. Ebből 7 olyan gyógynövényt találtak, amely elég magas antioxidánst tartalmaz ahhoz, hogy a ráncosodást valóban meggátolja. A 7 gyógynövényből 4 számunkra is könnyen beszerezhető, ezek a vadgesztenye, varázsmogyoró, rozmaring és a zsálya. Mindezek közül a varázsmogyoró és a vadgesztenye a leghatékonyabb, mivel ezek nyugtató, összehúzó hatásúak és magas antioxidánssal rendelkeznek. A gyógyszertárakban számos kenőcs beszerezhető ezek közül, de természetesen saját kezűleg is kikeverhető. 

Alfa-hidroxisav (AHA, gyümölcssavak)

Az alfa-hidroxisavak természetes eredetű savak, amely megtalálható gyümölcsökben, a cukornádban vagy az aludt tejben. Így állítanak elő az almából almasavat, a citrusfélékből citromsavat és így tovább. Hámlasztó hatásuk miatt napjainkban igen kedvelt összetevői a különböző kozmetikumoknak. Hatékonyságuk abban rejlik, hogy fellazítják a bőr felső rétegeit, és eltávolítják az elhalt hámsejteket, valamint a szennyeződéseket. Az alfa-hidroxisav elvékonyítja a bőr megvastagodott szarurétegét és beindítja a sejtosztódást, amely által a bőr megfiatalodik. Az AHA tartalmú készítmények segítséget nyújtanak a hegek kezelésében és serkentik a kollagéntermelést, valamint megkötik a káros szabadgyököket. Napjainkban igen népszerű, hogy kozmetikusok gyümölcssavas hámlasztással kezelik a bőrt.

Kakaó (Theobroma cacao)

Albert Leung szerint  a kakaóvaj az egyik legjobb természetes ránctalanító és bőrlágyító szer. Valószínűleg nem téved, hiszen a kakaóvaj kiválóan hidratálja és táplálja száraz bőrt. A kakaóvaj mellett a kókuszolaj is áldásos hatással van a bőrre.

Kövérporcsin (Portulaca oleracea)

Ez a gyógynövény teli van antioxidánsokkal, amely a természetes ránctalanítók sorába emeli. A kövérporcsint fogyaszthatja salátaként, de akár arcmaszkot is készíthet belőle amennyiben turmixgépben vagy zöldségprésben felaprítja.

Rozmaring (Rosmarinus officinalis)

A rozmaring a japán kutatók szerint hatékony gyógynövény a ráncok megelőzésben és a ránctalanításban. A rozmaring felhasználása széleskörű, használhatja teába, fűszerként vagy beleteheti arcpakolásba is.

Sárgarépa (Daucus carota)

Az A-vitamin hiánya bőr szárazságot és ráncosodást okoz. A sárgarépa jellegzetes színét a béta-karotin adja, amely az A-vitamin provitaminja. Mindemellett a sárgarépa antioxidáns hatású is. Külsőleg alkalmazva áldásos hatású a sárgarépaolaj, amely hatékony napvédő szer is. Arcpakolást készíthet sárgarépa püréből is, amit 20-30 percig érdemes a bőrön hagyni.

Uborka (Cucumis sativus)

Bizonyára minden nő hallott már az uborkapakolásról, amely talán elsőnek jut eszünkbe a fáradt bőr kapcsán. Az uborka pakolás, nemcsak egy trend a bőrápolásban hanem valódi segítséget nyújt a leégett bőr kezelésében és a vízhiányos bőr hidratálásában. Alkalmazhatja az uborkát karikára vágva vagy összeturmixolhatja és uborkapépet készíthet belőle.

Zsálya (Salvia officinalis)

Ahogy fentebb írtuk a varázsmogyoró és a vadgesztenye mellett a zsálya is kiemelt helyet kap a ránctalanító gyógynövény sorában. Mindez köszönhető magas antioxidáns tartalmának. A zsályából készíthet teát vagy használhatja konyhai fűszernövényként.

Aloé ( Aloe vera)

Az aloe vera jótékony hatásait már az ókorban is ismerték. Állítólag a kor egyik legnagyobb szépségideálja Kleopátra naponta bekente az arcát aloe géllel, Napóleon felesége pedig tejbe tett aloe vera gélből csinált arckrémet. Az aloé egyértelműen jót tesz a bőrnek, de nem lehet teljes bizonyossággal azt állítani, hogy gátolja a ráncosodást.

Ananász (Ananas comosus)

Az alfa-hidroxisav jótékony hatását már fentebb kifejtettük, ez a gyümölcssav pedig megtalálható a az ananász héjában is, ha szeretné kipróbálni az ananász hámlasztó hatását turmixoljon össze egy ananászt a héjával együtt és kenje az arcbőrére. Az ananász bőrkeményedéstől és a tyúkszemtől is képes megszabadítani a bőrt.

Avokádó (Persea americana)

Az avokádó olaj lágyítja a bőrt, ami kifejezetten előnyös a száraz bőrűek számára.

Keserűmandula (Prunus dulcis)

A mandolaolaj nagy múltra tekint vissza, hiszen már a Bibliában is megemlítették. A mandulaolajat papok felszentelésénél és királyok megkoronázásánál használták, napjainkban pedig kozmetikumok és parfümök hozzávalója. A mandulaolaj lágyítja a bőrt és lassítja a ráncosodást.

Olajfa (Olea europea)

Az olajfa a többi olajhoz hasonlóan bőrlágyító hatású. Gőzölje ki az arcát és kenje be olivaolajjal. Vigyázzon, ha pattanásokra hajlamos a bőre ne kenje olajjal!

Ricinus (Ricinus communis)

A ricinus magja szintén alkalmas a bőr puhítására, ezért javasolt egy próbát tenni a ráncok megszüntetésére is.

Szőlő (Vitis vinifera)

A szőlő szintén tartalmaz alfa-hidroxsavakat, amely képes a bőr hámlasztására. Az AHA több tucat vény nélkül kapható bőrápoló szerben is megtalálható és sok olyanban is, amit ránctalanításra használnak. Ha még is természetes módszer választana pépesítsen szőlőt robotgépben és tegye fel az arcpakolást 15-30 percre.