Reggeli rosszullét ellen a 8 legjobb gyógynövény

Reggeli rosszullét ellen a 8 legjobb gyógynövény

A reggeli rosszullétekkel szinte minden nő találkozott már, aki gyermeket hordott a szíve alatt vagy jelenleg áldott állapotban van. A reggeli émelygés, hányás a nők 80 %-át érinti és sajnos nem veszélytelen a magzatra nézve, hiszen a túl sok hányás könnyen kiszáradáshoz vezethet, melynek hatására a baba nem kap elegendő táplálékot és folyadékot.

A reggeli rosszullétekkel szinte minden nő találkozott már, aki gyermeket hordott a szíve alatt vagy jelenleg áldott állapotban van. A reggeli émelygés, hányás a nők 80 %-át érinti és sajnos nem veszélytelen a magzatra nézve, hiszen a túl sok hányás könnyen kiszáradáshoz vezethet, melynek hatására a baba nem kap elegendő táplálékot és folyadékot.

Kiket érint a reggeli rosszullét?

Az University of Southern California kutatása szerint azoknál a nőknél, akiknek a családjában a női rokonok között gyakori volt terhesség során jelentkező reggeli rosszullét, nagyobb valószínűséggel öröklődik női ágon. A kutatások szerint azok a nők, akiknek a testvére szenvedett reggeli rosszullétben 17-szer nagyobb eséllyel kell nekik is megküzdeni a rosszullétekkel, mint azoknak, akiknek a családjában nem volt erre példa. Tehát jó tisztában lenni az örökletes hajlamokkal, amit ajánlott a nőgyógyásszal is megosztani a terhesség során.

Mit lehet tenni ellene?

Sokan a reggeli rosszulléteket a terhességgel járó változás félelmével hozzák összefüggésbe, ez azonban nem feltétlenül van így. Mindenesetre bármi is okozza a tüneteket, fontos kezelni, hogy elkerülhető legyen a kiszáradás és a magzat veszélyeztetése. Erre bevált módszer, ha terhesség alatt ébredés után rögtön fogyaszt a kismama kekszet vagy pirítóst. Az így bevitt táplálékkal megemelkedik a vércukorszint, amely visszatartja a hányingert. Továbbá fontos odafigyelni arra, hogy tudatosan kerüljük az olyan szagokat, illatokat, amelyek hányingert válthatnak ki (pl. mosószer, parfüm).

Természetes módszerekkel lehet enyhíteni a rosszulléteket, melyek közé tartoznak a különböző gyógynövények, vitaminok is. Amerikában népszerű, hogy B6 vitamint szednek a terhes nők annak érdekében, hogy elkerüljék a reggeli rosszulléteket. Dr. James A Duke amerikai botanikus kifejezetten a gyógynövények mellé tette le a voksát, Gyógynövénypatika című könyvében arra is kitért, hogy unokahúgának is a gyömbér javasolta a rosszullétek enyhítésére.

Gyömbér (Zingiber officinale)

A gyömbérről több kutatás bizonyítja, hogy jó ellenszere a tengeribetegségnek és a hányingernek, ebből pedig jogos a következtetés, hogy terhesség alatt is enyhítheti a rosszulléteket, amik hasonló tünetekkel járnak, mint a tengeribetegség. A gyömbér jóval hatékonyabb, mint a hasonló panaszokra felírt szintetikus gyógyszerek, ez pedig azt jelenti, hogy mindenképp érdemes tenni egy kísérletet a gyömbér pozitív hatásainak megismerésére.

Borsmenta (Mentha piperita) és más mentafélék

Nyugtatja és hűsíti a gyomrot a benne lévő mentolnak köszönhetően. A bormenta hatását már a XIX századi orvosok is ismerték, akik mentolgőzt javasoltak azoknak, akik rosszullétekkel küzdöttek. Sőt már az ókori rómaiak is előszeretettel alkalmazták a mentolt nagyobb lakomák után, amikor bizony gyakori volt az émelygés és más gyomorbántalmak. Dr. James A Duke szerint a legjobb mentol forrás a mezei menta, majd a hegyi menta (utóbbi terhesség esetén TILOS alkalmazni!). A sorban vízimenta és a virginiai hegyi menta következik. A borsmenta nagy mennyiségben vetélést okozhat, ezért fontos, hogy ne vigye túlzásba a fogyasztását.

Citrusgyümölcsök

Teákba különösen javasolt egy darabka citromot, grapefruitot vagy narancsot tenni, nemcsak az ízesítés, hanem a reggeli rosszullétek enyhítése céljából is.

Fejes káposzta (Brassica oleracea)

A nyers vagy főtt káposzta, káposztalé, illetve savanyú káposztát a régiek gyakorta használták gyomorbántalmak enyhítésére. A káposzta javítja a bélműködést, ennek hatása szintén hozzájárulhat a reggeli rosszullétek elmulasztásához.

Gyümölcs és zöldséglevek

Gyümölcspréssel nagyszerű gyümölcslevek készíthetők gyömbérből, kiviből, mentából, ananászból, almából vagy sárgarépából. Mindezt édesköménnyel is ízesíthetjük, ami szintén segíthet a rosszullétek enyhítésében. Összetevőiket tekintve valóban hatékonyak lehetnek rosszullétek esetén, nem mellesleg vitaminban gazdag, egészséges napindító, ami a magzat egészségének is jót tesz.

Málna (Rubus idaeus)

A málna leveléből készült teát a népi gyógyászatban gyakran ajánlják rosszullétek enyhítésére, azonban kutatásokkal még nem bizonyított, hogy valóban hatásos lenne. Ennek ellenére nagy valószínűséggel a néphagyomány nem téved, ugyanis sok nőn segített már a málnalevél tea menstruációs görcsök esetén és vajúdás során.

Őszibarack (Prunus persica)

A kínaiak az őszibarack leveléből, az európaiak pedig az őszibarack fa kérgéből készítenek teát reggeli rosszullétek esetén. Az őszibarack leveiben megtalálható a benzaldehidnek nevezett vegyület, amely segíthet a tünetek enyhítésében. Vigyázzon! A kéregből ne alkalmazzon 1 teáskanálnyinál többet!

Peszterce (Ballota nigra)

A pesztercét elismerik mint tengeri- vagy mozgásbetegséggel járó émelygés gyógyszere. Ebből fakadóan eredményes lehet terhesség és idegesség következtében fellépő rosszullét vagy hányás esetén. A pesztercét fogyaszthatja magában vagy akár kamillával és réti legyezőfűvel is. A réti legyezőfű az aszpirinhez hasonló vegyületet tartalmaz. Ha érzékeny az aszpirinre helyettesítse gyömbérrel vagy citromfűvel.