Rovarcsípésre a 3 legjobb gyógynövény

Rovarcsípésre a 3 legjobb gyógynövény
A rovarcsípés nem veszélytelen, gondoljunk csak a darázs- vagy méhcsípésre, melyek komoly allergiás reakciós válthatnak ki azokból, akik érzékenyek rá. Miután a rovar befecskendezte az ember szervezetébe a méreganyagot bőrpír, duzzanat és fájdalom keletkezik, súlyosabb esetben pedig halálos kimenetű is lehet. 

A rovarcsípés nem veszélytelen, gondoljunk csak a darázs- vagy méhcsípésre, melyek komoly allergiás reakciós válthatnak ki azokból, akik érzékenyek rá. Miután a rovar befecskendezte az ember szervezetébe a méreganyagot bőrpír, duzzanat és fájdalom keletkezik, súlyosabb esetben pedig halálos kimenetű is lehet.

Ennek, oka, hogy a rovarok mérge polipeptideket tartalmaz, amelyek kitágítják az ereket és átereszthetővé teszik azokat. Normál esetben az ebből fakadó kellemetlen allergiás reakciók néhány óra alatt vagy 1-2 napon belül elmúlik. Súlyosabb eset, illetve a valódi rovarcsípés-allergia akkor következik be, amikor valakinek a szervezete antitestet termel a méreganyag ellen. Ez csak többszöri rovarcsípés után következhet be, melynek intő jelei, ha már az első csípésekre is érzékenyebben reagált a kelleténél. Ilyenkor érdemes jobban odafigyelni a jelenségre és idejében cselekedni, ha ismét bekövetkezik a csípés. Érdekesség, hogy akiből allergiás reakciót vált ki a méhcsípés, az a darázscsípésre biztosan nem allergiás és ugyanez az elv érvényesül ellenkező esetben is.

A súlyos allergiás reakció nem játék, mivel sokkos állapotot is okozhat, illetve nyelv-torok duzzanatot, amely elzárja a légutakat és fulladást okoz. A bajban lévő személy nem feltétlenül tudja azonnal tudtunkra adni ha bajban van, ezért fontos felfigyelni az olyan allergiás tünetekre, mint a sápadtság, verejtékezés, vérnyomáscsökkenés, szapora pulzus, eszméletvesztés, nyelési nehézségek, fulladásérzés.

Segítségnyújtás azonnal!

Az időben történő beavatkozás életmentő, ezért fontos, hogy rovarcsípés esetén ne késlekedjünk! Ha fentebb említett allergiás reakciók valamelyikét tapasztaljuk azonnal mentőt kell hívni! Azok, akik tisztában vannak vele, milyen veszélyt jelent számukra a rovarcsípés javasolt adrenalininjekciót tartani maguknál, amely segíthet probléma esetén. Az antihisztamin és szteroid tartalmú gyógyszerek szintén segíthetnek valamelyest.

Megelőzés

A megelőzésre nagy hangsúlyt kell fektetni, hiszen némi odafigyeléssel könnyen elkerülhető a baj. Előfordul azonban, hogy megfeledkezünk rovarűző szer használatáról és épp a kellemes kirándulás közben eszmélünk rá, hogy távol kellene tartani a rovarokat. Ilyen esetre bemutatunk 5 féle gyógynövényt, amelyek hatékony rovarűző szernek bizonyulnak és némelyikük könnyen megtalálható erdőkben, mezőkön.

Hegyi menta (Pycnanthemum muticum) és csombormenta (Mentha pulegium vagy Hedeoma pulegioides)  

Ezek a növények pulegon nevű vegyületet tartalmaznak, amely hatásos rovarűző szer. A csombormenta e tekintetben igen népszerű, egyes feljegyzések szerint idősebb Plinius már az I. században feljegyezte, hogy a csombormenta elűzi a bolhákat. Ezt támasztja alá a csombormenta tudományos neve is: pulegium, melyben megjelenik a pulex, vagyis latinul a bolha szó is. A kereskedelemben kapható növényi alapú rovarűző szerek összetételében is megtalálható a csombormenta. Ennek ellenére Dr. James A Duke saját tapasztalatai szerint sokkal hatékonyabb a hegyi menta, melyből elég egy keveset csípni és levelével bedörzsölni a bőrt, illetve az öltözéket.

Bazsalikom (Ocimum basilicum)

A bazsalikomot elsősorban fűszernövényként használjuk, hiszen kiváló ízt ad ételeinknek. Indiában ezt a gyógynövényt a gyógyításban is alkalmazzák, sőt jól tudják az indiaiak és az afrikaiak, hogy a bazsalikom rendkívül hatékony a rovarok elriasztására. Gyakori, hogy bőrüket bazsalikommal dörzsölik be, ez a módszer ajánlott mindazoknak, akik konyhakertükben bazsalikomot termesztenek és zavarják a ház körüli rovarok.

Citronella (Cymbopogon nardus)

Ez a citrom illatú gyógynövény Ázsiából származik, ahol bevett szokás rovarriasztóként alkalmazni. Gyakran kapható gyertyába dolgozva is, amely égés közben elriasztja a szúnyogokat. Továbbá kapható rovarűző szerekben is, amelyet bőrbe vagy ruhába dörzsölhet. A citronella kapható illóolaj formájában is, ami a többi illóolajhoz hasonlóan irritálhatja a bőrt, ezért javasolt más növényi olajba keverni és úgy felvinni a bőr felületre. A citronella egyetlen hátránya, hogy védőhatása rövid ideig érvényesül. Egy kutatás szerint mindössze 1 órán át tartotta távol a sárgalázat okozó moszkitó szúnyogot, amely a trópusokon igen gyakori. Ilyen helyeken tanácsosabb DEET tartalmú rovarűző szereket alkalmazni, amelyben azonban sok olyan szintetikus vegyület található, mely hosszútávon káros lehet az egészségre. Ezt támasztja alá az is, hogy oldja a műanyagot és más tárgyakat. Ez az oka annak is, hogy az Amazonas vidékén tilos használni DEET tartalmú rovarűzőt, mivel feloldja a sétaútra kialakított tartóelemeket.

Citrusfélék illóolajai.

Kiváló rovarriasztó szerek a citrusfélék illóolajai. A Citrosa geranium rovarűző hatása például 30-40%-a a DEET hatásának. Mindemellett a citrom illatú kakukkfű 62% ebben az esetben. A citrusfélék veszélytelenek mégis látható, hogy jó eredményt lehet elérni velük a rovarok elűzése céljából.

Magas fűszercirok (Cymbopogon schoenanthus)

Ez a gyógynövény a citronella egyik közeli rokona, ezért nem meglepő, hogy összetételük megegyezően több rovarűző vegyületet tartalmaz. A fűszercirok alkalmazása egyszerű, csak tépjen belőle és dörzsölje szét az ujjai között.

Rovarcsípés elleni gyógynövények

Előfordul, hogy nem sikerül kiküszöbölni a kellemetlen rovarcsípést és muszáj természetes alternatívák közül választani a csípés kezelésére. Erre az esetre 3 gyógynövényt hoztunk, amelyek képesek gyógyítani a csípés helyét és lelohasztani a duzzanatot. Fontos, hogy a kezelést jeges borogatással egészítsük ki annak érdekében, hogy a dagadás mihamarabb leapadjon.

Fokhagyma (Allium sativum) és vöröshagyma (A. cepa)

Ez a két hagyma olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek lebontják a prosztaglandinnak nevezett vegyületeket, amelyek a szervezetben gyulladást és fájdalmat váltanak ki. A fokhagyma és a vöröshagyma külsőleg és belsőleg egyaránt hatásos, ezért készíthet belőle pakolást, amelyet a rovarcsípés helyére tehet, vagy fogyasszon olyan ételt, ami tartalmaz fokhagymát és/vagy vöröshagymát. Továbbá a vöröshagyma héja gazdag kvercetin nevű vegyületben, amely allergia ellenes vegyület és nagyszerű gyulladáscsökkentő szer. Ezért javasolt, hogy főzés közben hagyja a hagymán a héjat és csak tálalás előtt vegye le róla.

Útifű (Plantago-fajok)

Az útifű botanikus körében az egyik leginkább javasolt gyógynövény rovarcsípésekre, ráadásul az útifű igen elterjedt, több helyen csak gyomnövényként tekintenek rá. Azonban az útifű ennél sokkal több, ezt támasztja alá Edward E. Shook, az Advanced Treatise in Herbology (Gyógynövénytan haladóknak) című könyvében, melyben mesél egy nőről, akinek a kezét megcsípte a méh és allergiás reakciót váltott ki. A csípés helyére készített útifűlevél pakolás már másnapra meggyógyította a hölgy kezét.

Különböző gyógynövények.

Dr. James A Duke szerint kamilla, pipacs, indigó és a közönséges orbáncfű is hatékony lehet a csípés kezelésére.