Rühesség ellen a 13 legjobb gyógynövény

Rühesség ellen a 13 legjobb gyógynövény
A rühesség szó hallatán főként állatokra asszociálunk, azonban embereknél is előfordulhat ez a kellemetlen parazitafertőzés, melyet a Acarus siro varius hominis nevű atka okoz. Ennek az atkának a nősténye képes befúrni magát a bőrbe, ahol a hámsejtekkel táplálkozik, illetve leteszi a petéit. Ezt követően a nőstény atka rövid időn belül elpusztul, de a peték kikelnek és komoly bőrbetegséget okoznak. A rühatkák általában a vékonyabb bőrfelületre fészkelődnek be, ilyen az ujjak közötti rész, az emlőbimbó és a nemi szervek, a hajlatok, a könyök és köldök területe. 

A rühesség szó hallatán főként állatokra asszociálunk, azonban embereknél is előfordulhat ez a kellemetlen parazitafertőzés, melyet a Acarus siro varius hominis nevű atka okoz. Ennek az atkának a nősténye képes befúrni magát a bőrbe, ahol a hámsejtekkel táplálkozik, illetve leteszi a petéit. Ezt követően a nőstény atka rövid időn belül elpusztul, de a peték kikelnek és komoly bőrbetegséget okoznak. A rühatkák általában a vékonyabb bőrfelületre fészkelődnek be, ilyen az ujjak közötti rész, az emlőbimbó és a nemi szervek, a hajlatok, a könyök és köldök területe.

Tünetek

A rühesség általában apró kiütések formájában jelentkezik, amely viszket, ezért gyakori, hogy a vakarás hatására pontszerű varak keletkeznek. Súlyosabb esetben és régóta fennálló rühesség során csomók jelenthetnek meg a bőr alatt. Előfordul, hogy felülfertőzödik a fertőzés és gennyes pörkök, illetve megvastagodott szaruréteg borítja a bőr felszínt. Utóbbi leginkább a legyengült immunrendszerű embereket veszélyezteti.

Hogyan ismerhető fel a rühesség?

A bőrgyógyászok a betegség látott jeleire, illetve a tünetek elmondására állítanak fel diagnózist. Ritkább esetben előfordul, hogy az érintett terültet mikroszkópos vizsgálatnak vetik alá.

Hogyan kezeljük a rühességet?

Gyakori, hogy benzilbenzoát tartalmú tonikkal vagy szalicilát és kén tartalmú krémekkel, kenőcsökkel kezelik a problémát. Mindemellett fontos nagyobb figyelmet fordítani a higiéniára, például a ruhák és ágyneműk magas fokon való mosására. A fentebb említett kenőcsök nem használhatók epilepsziás gyermekeknél és újszülötteknél, ilyenkor fontos, lehet, hogy más alternatívákat is ismerjünk a rühesség kezelésére. Ebben segít Dr. James A Duke Gyógynövénypatika című könyve, amelyben 13 gyógynövényt említ meg rühesség ellen.

Rühesség elleni gyógynövények

Imafüzérfa (Azadiracta indica) és kurkuma (Curcuma longa)

Az imafüzérfa egy indiai gyógynövény, melynek kivonatát sok kártevő rovar ellen alkalmazzák. Világszerte számos imafüzérfa alapú természetes, bio rovarirtó szer van forgalomban. A népgyógyászatban a kurkuma is igen elterjedt a különböző bőrbetegségek enyhítésére. Egy indiai kutató S.X. Charles (PhD) 814 embert kezelt rühesség ellen, melyre imafüzérfa-levélből és kurkumagyökérből készített kenőcsöt. A vizsgálatban résztvevők ezzel a kenőccsel dörzsölték be a testüket. Közülük 800-an 3-5 nap alatt jelentős javulást mutattak, majd 2 héten belül bőrpanaszuk teljesen megszűnt.

Ligetszépe (Oenothera biennis) és közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum)

A ligetszépe olaj bőrnyugtató hatású, az orbáncfű pedig szintén képes enyhíteni a rovarcsípés okozta tüneteket. A ligetszépe olajból és az orbáncfűből nagyszerű keverék készíthető, amely a bőrre kenve enyhíti a rühesség tüneteit.

Vöröshagyma (Allium cepa)

A hagyma héjában kvercetin található, amely az egyik legjobb bőrnyugtató vegyület. Dr. James A. Duke szerint vannak olyan hagymafajták, amelyek héjának 3%-a kvercetin, ezért könnyen kinyerhető belőlük a hatóanyag, amely rühesség ellen is eredményes. Felhasználási módja: 40-50 dkg vöröshagyma héját forralja 15-30 percig 6-7 dl vízben, hagyja kihűlni, majd kenje be vele az érintett területet.

Amerikai csombormenta (Hedeoma pulegioides)

Idősebb Plinius római természetrajzíró feljegyezte, csaknem 2000 évvel feljegyezte, hogy a csombormenta távol tartja a bolhákat az embertől. Sőt a gyógynövény tudományos neve pulegioides, a bolha (pulex) latin nevéből származik. A csombormentát évszázadokon át bolhafűnek nevezték. Készítsen belőle teát vagy tinktúrával kenje be az érintett felületet.

Csillagánizs (Illicium verum)

A csillagánizs olaja ismert fertőtlenítőszer, ami hatásos rühesség, tetvesség és poloska ellen is.

Dió (Juglans-fajok)

A dió juglon nevű vegyületet tartalmaz, amely eredményes az atkafertőzések ellen – állítja Albert Leung (PhD) farmakognózus Albert Leung egy lemosó készítését javasolja, amely néhány összetört dióhéjra és dióra van szükség. A lemosó elkészítéséhez forraljon, vizet majd tegye bele az összetört dióhéjat (ha erősebb oldatot szeretne tegye mellé a diót), majd hagyja a tűzön együtt forrni és várja meg míg a fele víz elpárolog. A kihűlt folyadékkal mossa le a problémás bőrfelületet.

Hegyi menta (Pycnanthemum muticum)

A hegyi menta gazdag pulegon forrás, amely természetes rovarűző szerként is funkcionál. Ez a kevésbé népszerű, ám még mégis hasznos gyógynövény távol tartja a kullancsokat, amennyiben bedörzsöli vele bőr felületét. Ebből arra következtethetünk, hogy a rühatkák ellen is igen hatásos lehet.

Teafa (Melaleuca-fajok)

A teafaolaj elsősorban fertőtlenítő szerként ismert, de paraziták és rühesség ellen is hatásos. Mint minden illóolaj, töményen ez is okozhat bőrirritációt, ezért mielőtt a bőrére kenné, hígítsa fel más növényi olajjal. Belsőleg TILOS alkalmazni!

Zab (Avena sativa)

A zab rendkívül gyorsan enyhíti a rüh atka okozta viszkető érzést, míg a legtöbb gyógynövények időre van szüksége, ahhoz, hogy hatását kifejtse. Dr. James A Duke javaslata, hogy készítsen zabfürdőt és üljön bele, amíg a viszketés nem enyhül.

Aloé (Aloe vera)

Az aloé gélje híresen bőrnyugtató hatású, ez köszönhető a benne található bradikinináz nevű vegyületnek. Ez a vegyület jó eséllyel enyhíti a rühesség okozta kínzó viszketést.

Borsmenta (Mentha piperita)

A borsmenta aktív hatóanya a mentol, amely hűsít és nyugtatja a bőrt. Ebből adódóan több természetgyógyász is kifejezetten javasolja rühesség ellen. Keverjen össze bormentát, csombormentát, fodormentát, rozmaringot, zsályát és kakukkfüvet, majd készítsen belőle annyi mennyiségű teát, hogy jusson a fürdővízbe is. Ezt követően adja hozzá a fürdővízhez, néhány csészével pedig fogyasszon a teából ön is, hogy belsőleg is oldja a feszültséget.

Mongol barátcserje (Vitex negundo)

A mongol barátcserjét évszázadok óta használja a népgyógyászat rühesség ellen, ekcéma és ótvar ellen. Próbálja ki ön is ha bármelyik bőrbetegséggel szenved! 

Varádics (Tanacetum vulgare)

Az alternatív gyógyászatban már elterjedt alkalmazás a varádics teával történő borogatás rühesség vagy tetvesség ellen.