A szívbetegségek gyakorta összefüggésben állnak a vérkeringés zavarával vagy az érhálózat működésének romlásával. Napjainkban a fejlett orvostudománynak köszönhetően egyre több szívbetegség ismeretes. Cikkünkben összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló szívbetegségeket és azok természetes ellenszereit.
Szívritmuszavar
Szívritmuzavar estén tachycardiát és bradycardiát különböztetünk meg egymástól a szívritmuszavar tüneteinek megfelelően. Előbbi esetében gyorsabban ver a szív, utóbbinál pedig ellenkezőleg a keringés lassulása jellemző. Előfordulhat, hogy extraszisztoléről vagyis soron kívüli szívverésről van szó, ami a túlságosan aggódó embereknél gyakran előforduló betegség.
Szívelégtelenség
Ebben az esetben a szív nem képes elég mennyiségű vérrel ellátni a szervezetet. Ennek főbb oka a billentyűhibák és a magas vérnyomás. Idős korban gyakran bekövetkező betegség, ami komoly megterhelést jelent a szervezetnek. Egészséges étkezéssel és megfelelő testsúllyal csökkenthető a szívelégtelenség kialakulásának veszélye.
Pitvarremegés
Ilyenkor akárcsak szívritmuszavar esetén erős szívdobogásérzés tapasztalható, mivel nem megfelelően működnek a pitvari és a kamrák összehúzódása. Ennek oka a pitvarfülcsék izomrostjainak rendszertelen működése. Mindezt idős korban kiválthatja az érelmeszedés, fiatal korban pedig a kéthegyű billentyű elváltozása okozhat problémát.
Sokk
A sokk kialakulhat szívelégtelenség során az értónus vesztés miatt vagy vérvesztés következtében. Hátterében állhat még heveny allergiás reakció, szívburokgyulladás, mérgezés, kiterjedt égés, hányás, fehérjehiány vagy mellékvesekéreg elégtelenség is. A sokk anyagcsere-termékek felgyülemlésével és keringési-, oxigén ellátással kapcsolatos zavart jelent, ami az egész szervezetre negatív hatással van.
Szívbetegség elleni gyógynövények
Amaránt (disznóparéj, Amaranthus-fajok) és más kalcium tartalmú gyógynövények
Az amaránt levele gazdag kalciumforrás. Szárazanyag tartalomra számítva 5,3% kalciumot tartalmaz, ezért nem túlzás azt állítani, hogy a növények közül az egyik legtöbb kalciumot tartalmazó gyógynövény. A kalcium növeli a csontsűrűséget és segít megelőzni a csontritkulás, továbbá jelentősen csökkenti a szívritmus kialakulásának veszélyét is. Szintén magas kalcium tartalmú növény a fehér libatop, a nagy csalán, a lóbab, vízitorma, édesgyökér, majoránna, csombor és a vörösherehajtás, valamint a kakukkfű. A disznóparéj további jótékony tulajdonsága, hogy sok rostot is tartalmaz, ami csökkenti a szívinfarktus kockázatát. Ezt egy kutatás is alátámasztja, amit a Harvard Egyetem végzett. A kutatásban 40 000 ember vett részt 6 éven át, akik közül volt aki több, míg mások kevesebb rostot fogyasztottak. A kutatás végén az eredményekből kitűnt, hogy rostos ételeket fogyasztók körében egyharmaddal csökkent a szívinfarktus kockázata. A disznóparéj nemcsak egészséges, hanem finom is, amit hozzáadhat salátákhoz vagy akár levesekhez.
Fűzfa (Salix-fajok)
A fűzfakéreg szalicint tartalmaz, amely az aszpirin növényi alapú alapanyaga. Napi kis mennyiségben szedett aszpirin csökkenti a szívinfarktus kockázatát és a vérrögképződést. Ez igaz a gyógyszertárban kapható aszpirinre és a növényi eredetű aszpirinre is. Tehát a fűzfakéreg tea segíthet a szívbetegségek megakadályozásában, de mégsem kell naponta gyógyszert szednie a cél érdekében.
Angyalgyökér (Angelica archangelica)
Az orvosok gyakorta írnak fel béta-blokkoló vegyületeket a szívinfarktus megelőzésére. Ugyanis az ilyen típusú gyógyszerek elősegítik a vérnyomás és a pulzusszám csökkenését. Az angyalgyökérben 15 béta-blokkoló vegyület található. Ez nem azt jelenti, hogy javasolt felváltani az orvos által előírt béta-blokkoló szedését, de az étrendbe mindenképp érdemes beilleszteni. Mielőtt azonban megtenné, egyeztessen kezelő orvosával.
Galagonya (Crataegus-fajok)
A galagonya igazi szíverősítő, ugyanis segíti a keringési zavarok okozta szívelégtelenség gyógyítását. A galagonya emellett tágítja a szívkoszorú eret, amely így javítja a vérkeringést és csökkenti a szívinfarktus kockázatát. A galagonya hozzájárul a normális pulzusszám fenntartásához és csökkenti a vérnyomást. Egy kutatásban azok a szívbetegek, akik naponta 600-900 mg galagonyát szedtek két hónapon keresztül pozitív egészségügyi változásokról számoltak be. A galagonyát szívbetegségre étrend kiegészítő formájában javasolt szedni, de előtte egyeztessen orvosával.
Kövérporcsin (Portulaca oleracea)
A kövérporcsin omega-3 zsírsavként híresült el, mivel az omega-3 zsírsav legjobb növényi forrása. Ez a jótékony hatású vegyület segít a vérrögképződés megakadályozásában. Nem véletlen, hogy azokban az országokban (pl. Japán) ahol sok tengeri halat, többek között lazacot fogyasztanak, sokkal kevesebb a szívbeteg. A kövérporcsin gazdag antioxidánsokban, ami csökkenti a rák kialakulásának veszélyét és megelőzi a szívinfarktust. A kövérporcsin fogyasztható nyersen, salátákhoz, spenóthoz.
Rozmaring (Rosmarinus officinalis)
A rozmaring teli van antioxidánsokkal, amelyek például megakadályozzák a húsokban lévő zsírok avasodását. Ez az emberi szerveztben is jól hasznosítható, hiszen a rozmaring védi az ereket. Készíthet belőle teát, vagy használhatja ételek fűszerezésére.
Szőlő (Vitis vinifera)
Több kutatás hivatott alátámasztani, hogy azok, akik naponta mértékkel fogyasztanak alkoholt 25-40%-al kevesebb eséllyel kapnak szívinfarktust életük során. Ennek hátterében az áll, hogy az alkohol csökkenti a rossz koleszterinszintet. Ezt tudva bármelyik alkoholos ital (sör, bor, pálinka) segíthet kiküszöbölni a szívbetegségeket. Ezek közül a bor valószínűleg eredményesebb a többi italnál, ugyanis a szőlőmag héjában olyan fenolvegyületek találhatók, amelyek gazdag E-vitaminnal rendelkeznek, ez pedig megköti a káros szabadgyököket. Ehhez nem szükséges bort inni, a kék szőlő, fekete áfonya, fokhagyma és a vöröshagyma is gazdag fenolvegyületekben.
Amerikai mogyoró (Földimogyoró, Arachis hypogaea)
Tudta, hogy a mogyoró piros, papírszerű héja teli van oligomer procianidinekkel (OPC)? Ezek az OPC-k erős antioxidáns tartalmú vegyületek, amelyek segítenek megelőzni a szívinfarktust, a rákot és a szélütést.
Cikória (Cichorium intybus)
Egyiptomi kutatók felfedezték, hogy a cikória lassítja a szívverést ugyanakkor serkenti a szívműködést, akárcsak a szívgyógyszerek. Alkalmazása biztonságos, többféle kávépótló is tartalmaz cikóriát, ezért ha szereti a kávét még inkább javasolt ezzel enyhítenie szívbajait.
Olajfa (Olea europea)
A szívbarát étrendek nélkülözhetetlen eleme az olívaolaj. Azokban a kultúrákban, ahol olíva olajat rendszeresen fogyasztanak igen ritkán fordul elő szívinfarktus. Ezt tudva érdemes beépíteni az étrendbe, hiszen segíthet a szívbetegségek megelőzésében.