A cukorbetegség főbb típusai
1-es típus (inzulinfüggő): gyermek vagy serdülőkorban lép fel. Ilyenkor a szervezetben kevés az inzulin, vagy teljesen hiányzik.
2-es típus (egy ideig nem inzulinfüggő): felnőtt, vagy időskorban alakul ki. Az összes eset körülbelül 91%-a ebbe a típusba tartozik. Jellemzője az, hogy a hasnyálmirigy termel inzulint, de a szervezet nem tudja azt felhasználni.
Megemlítendő még a terhességi diabétesz, mely a terhesség idején alakul ki, vagy válik nyilvánvalóvá. A terhesség után rendszerint spontán megszűnik, de az érintett nők körében nagyobb a cukorbetegség későbbi kialakulásának kockázata.
A cukorbetegség leggyakoribb tünetei
Az 1-es típusban a tünetek csaknem mindig hirtelen (napok, hetek leforgása alatt) jelentkeznek. Ezek közé tartozik:
- fokozódó szomjúságérzés
- kifejezett éhségérzet
- megnő a vizelet mennyisége
- gyors súlycsökkenés
- erős fáradságérzet
A 2-es típusban a tünetek általában alattomosabban (évek-évtizedek alatt) fejlődnek ki.
Főbb tünetek:
- kifejezett szomjúságérzet
- fokozott éhségérzet
- gyakori vizeletürítés
- fáradékonyság
- ingerlékenység
- látásromlás
- bőrviszketés
- a sebek, gyulladásos folyamatok gyógyulása lelassul
- a fertőzések gyakoribbá válnak
- kéz-, lábbizsergés és zsibbadás
- szexuális problémák
A vércukor normál értéke
Fontos tudnivaló, hogy a vércukor normál értéke éhgyomri állapotban 4,0 - 5,0 mmol/l körüli, de mindenképpen 6,0 mmol/l alatt van. Ez azt jelenti, hogy "vércukra" mindenkinek van. Étkezések után a vércukorszint átmenetileg megemelkedik, de egészséges egyénben két órával az étkezés után 7,8 mmol/l alatt kell, hogy maradjon. Cukorbetegségről akkor beszélünk, ha az éhgyomri vércukor értéke 7,0 mmol/l, vagy e feletti, az étkezések után két órás mérték pedig 11,1 mmol/l, vagy ennél magasabb. A vizeletben normális körülmények között cukor nem mutatható ki, cukorbetegségben viszont megjelenhet.
A cukorbetegség okai
Az 1-es típusban a betegség okai pontosan nem ismertek még, de az alábbi tényezők szerepet játszanak a betegség kialakulásában:
- a családban 1-es típusú cukorbetegség előfordulása
- vírusok támadhatják meg a hasnyálmirigyet
- zavar lép fel a szervezet védekező rendszerében, mely elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit.
A 2-es típusban sem ismertek pontosan a betegség okai, de gyakrabban alakul ki olyan egyéneknél, akik
- 40 év felettiek
- családjukban már van cukorbeteg
- súlyfeleslegük van
- terhességük alatt átmenetileg cukorbetegség lépett fel
- 4500 gramm feletti gyermeket szültek
- súlyos betegségen vagy sérülésen estek át
A cukorbetegség heveny szövődményei
1. hipoglikémia (vércukor 3,0 mmol/l alá csökken, amely gyógyszeres kezelés mellékhatásaként jelentkezhet)
2. hiperglikémiás ketoacidózisos kóma (a szervezet vegyhatása savas irányba tolódik el, magas vércukorszinttel jár együtt, az inzulinhiányos anyagcser-kisiklás súlyos formája)
A cukorbetegség késői szövődményei (főleg az 1-es típusban)
- retinopátia (szemfenéki erek károsodása)
- nefropátia (a vese hajszálereinek károsodása)
- neuropátia (az idegrostokat ellátó erek károsodása)
A cukorbetegség nagyérszövődménynei (elsősorban a 2-es típusban jellemzők)
- a szívkoszorúerek megbetegedése (következménye lehet szívinfarktus)
- agyi érrendszeri betegségek (szédülést okozhat)
- a perifériás erek betegsége (elsősorban az alsó végtag artériáinak szűkülete)
A diabéteszes láb jellemzői
Cukorbetegeknél átlagosan negyvenszer gyakrabban kerül sor az alsóvégteg nem balesetre visszavezethető amputációja, mint a hasonló korú, nem cukorbeteg lakosságnál. A "diabéteszes láb" kialakulásának főbb oka a neuropátia, mami részeben a vegetatív idegrendszer károsodását, részben az érző- és mozgatóidegek károsodását jelenti. Az elváltozásokat sokkal könnyebb megelőzni, mint gyógyítani.
Melyek a megelőzés eszközei
A rendszeres (félévente-évente), szakember által végzett lábvizsgálat mellett nagyon fontos a helyes lábhigiénia. Mire kell ügyelni?
- a betegnek naponta meg kell vizsgálnia lábát, talpát
- a betegnek naponta lábat kell mosni langyos vízben szappannal, majd puha frottiltörölközővel - az ujjak között is - szárazra kell itatni.
- a körmöket egyenesre kell vágni, a száraz bőrre puhító krémet kell használni
- a bőrkeményedéseket nedves horzsakővel kell eltávolítani
- soha nem szabad mezítláb járni
- kerülni kell a láb napoztatását és forró vizes palack vagy hőpárna használatát
- puha pamut zoknit és kényelmes cipőt kell viselni
- a gombás körmöket szakember bevonásával érdemes kezelni
A diabéteszes fogágybetegség (ínysorvadás)
Az ínysorvadás hosszan fennálló cukorbetegségben gyakori. Tartósan a normális közelében lévő vércukorszintekkel és gondos, rendszeres fogápolással sokat tehet a cukorbeteg fogai idő előtti elvesztésének megakadályozásáért.
A hipoglikémia (heveny vércukorszint csökkenés) leggyakoribb tünetei
- gyengeség
- ajakbizsergés
- fejfájás
- látászavar
- éhségérzet
- izzadás, verejtékezés
- szapora szívműködés
- remegés
- zavartság
- eszméletvesztés
Mi a teendő hipoglikémia esetén?
A betegnek gyorsan felszívódó cukortartalmú folyadékot (pl. kóla, gyümölcslé tej) illetve szőlőcukrot, majd lassabban felszívódó szénhidrátot kell fogyasztania (pl. keksz). A műzliszelet különösen jó, mert gyorsan és lassan felszívódó szénhidrátot is tartalmaz. Súlyos esetben intravénás glükóz, vagy vércukorszintet emelő glukagoninjekció bőr alá vagy izomba történő beadására kerülhet sor. A gyakori hipoglikémia azt is jelentheti, hogy módosítani kell a gyógyszeres beállítást. Hipoglikémiás epizód után nem szabad autót vezetni! A cukorbeteg a személyes iratai között mindig tartson magánál egy feljegyzést ( "diabéteszkártya" ), amely feltünteti a kezelés részleteit és a sürgős esetben értesítendő személy(ek) telefonszámát.
A cukorbetegség egyensúlyban tartásának lehetőségei
a.) Betegtájékoztató: a legalapvetőbb eszköze a diabétesz gondozásának. Azt jelenti, hogy a cukorbeteg mindazt megtanulja, ami a diabétesz karbantartásához szükséges.
b.) Étrendi kezelés (diéta): csak az egészséges táplálkozásba illő élelmiszereket szabad fogyasztani, meghatározott napszakaszokban étkezni, és a napi tájékoztatót egyénre szabottan kell elosztani. A legtöbb 2-es típusú cukorbeteg számára a legfőbb étkezési szempont kell legyen az elfogyasztott étel alacsony energiatartalma, hiszen csak energiaszegény étrend segítségével szabadulhatnak meg a súlyfeleslegtől, vagy tarthatják meg kívánt testsúlyukat. A cukorbeteg szinte mindent fogyaszthat cukron, zsíron és alkoholon kívül.
c.) Fizikai aktivitás (tréning): fontos a rendszeresség! Hetente legalább háromszor, minimum 30 perc mozgás szükséges! Leginkább az intenzív gyaloglás ajánlott!
d.) Gyógyszeres kezelés: az 1-es típusú diabéteszben, az életben maradáshoz naponta inzulin adására van szükség. A 2-es típusú cukorbetegségben különböző hatásmechanizmusú tabletták széles választéka áll rendelkezésre, de egy idő után a normálishoz közelítő vércukorszint eléréséhez az inzulin már nem nélkülözhető. Az inzulin lehetővé teszi, hogy a cukor a vérből az izom vagy vérsejtekbe bejuthasson.
e.) Anyagcsere önellenőrzés: ez a vércukor - beteg által történő - rendszeres mérését, valamint a vizeletben megjelenő cukor és aceton kimutatását jelenti.
Megelőzhető-e a cukorbetegség?
Az 1-es típusú diabétesz megelőzése ma még megoldatlan.
A 2-es típusú cukorbetegségre való hajlam öröklődhet, de diabétesz csak a káros külső tényezők (energiadús táplálkozás, mozgásszegény életmód, dohányzás, alkoholfogyasztás) hatására alakulhat ki.
Mit tehetünk a cukorbetegség kialakulása ellen?
Az első és legfontosabb az elhízás megelőzése. Ez már csecsemőkorban és kisgyermekkorban meg kell, hogy kezdődjék, sőt, ha igazán korán akarjuk kezdeni, akkor a magzati élet optimális feltételeit is biztosítani kell. A második lépés az anyatejes táplálás. A következő nagyon fontos dolog a gyermek mozgásában, gazdag, egészséges életmódra nevelés és egészséges táplálása. A későbbi életidőszakaszban, az esetleges elhízást követően alkalmazott testtömeg-korrekció és életmód változása szükséges.
Utolsó lehetőség az elhízással tárult, frissen felfedezett cukorbetegség esetén az azonnal megkezdett fogyókúra.
Fontos tudnivaló, hogy a cukorbetegek az előírt, rendszeres orvosi ellenőrzések mellett vegyék fel a kapcsolatot a legközelebbi diabétesz egyesülettel, illetve klubbal.
Dohányzás és alkoholfogyasztás
A dohányzás káros az egészségre, különösen veszélyes a cukorbetegek számára. Minden késői szövődmény - amely a cukorbetegség miatt alakul ki, mint például a szív-és érrendszeri betegségek, vese- és szembetegségek- kialakulásának a veszélyét rontja a dohányzás. A cukorbetegek esetében a magasabb vércukorszint az érbetegségek kialakulásának kockázatás 2-5-szörösére emeli, a dohányzó cukorbetegek esetében padig 6-15-szörös ez a rizikófaktor. A dohányzás abbahagyásának azonnali jótékony hatása van, és csökkenti a fent említett betegségek rizikóját. Ezért a cukorbetegek esetében feltétlenül fontos a dohányzás azonnali abbahagyása.
Alkoholfogyasztás
Az alkoholos italokat a cukorbetegség e szempontjából 3 nagy csoportra lehet osztani, aszerint, hogy mennyi a cukortartalmuk:
- Cukrot nagy mennyiségben tartalmazó italok a likőrök, édes és féléves borok illetve pezsgők, desszertborok. Ezek jelentős mértékben emelik a cukorszintet, ezért fogyasztásuk kerülendő.
- Mérsékelt vércukorszint emelkedést okoznak a világos sörök, ezért naponta1 pohárnyi mennyiségben fogyaszthatóak
- A viszonylag kis vércukorszint emelkedést okozhatnak a száraz borok
Fontos szem előtt tartani, hogy az alkohol minden formában lebomlásáig gátolja a máj keményítőbomlását, és a vércukorszint eséséhez történő alkalmazkodást. Ezért fogyasztása elsősorban inzulinnal, illetve inzulin-elválasztást fokozó tablettával kezelt betegek esetében elősegítheti a vércukorszintesés kialakulását, illetve elmélyülését. Mindent egybevetve fogyasztása cukorbetegeknek inkább kerülendő, vagy a főétkezések idejéhez célszerű kötni (amikor vércukorszint esés kialakulása a legkevésbé valószínű). Nem szabad megfeledkezni az alkohol magas energiatartalmáról sem, 1 g alkohol 30 kJ (7,2 kcal) energia felvételét jelenti, mely meghaladja mind a szénhidrátok, mind a fehérjék energiatartalmát, ezért fokozott mértékű fogyasztása testsúlygyarapodáshoz vezethet.
Utazáskor mi teendő?
Mivel a cukorbetegség is folyamatos gondozást igényel és -rosszabb esetben- kritikus vészhelyzetbe hozhatja az embert, a cukorbeteg helyesen teszi, ha otthonából kimozdulva mindig magával viszi a baj megelőzéséhez vagy elhárításához szükséges készenléti csomagot. Ennek célszerű összeállítását, a felszerelések biztonságos használatát szeretnénk néhány javaslattal segíteni.
Mi legyen az alapcsomagban?
- a lakáson kívüli tartózkodás időszakára szükséges mennyiségű az orvos által rendelt gyógyszerek
- a vércukorszint meghatározásához szükséges eszközök
- 30 g szénhidrátot tartalmazó szendvics, vagy keksz, nápolyi, stb.
- a cukorbetegség tényét, a beteg adatait és a és a segítő tennivalót rögzítő kártya vagy cédula, amelyet célszerű a személyi igazolványban tartani.
- kéztisztító kendő a vércukor mérés és az étkezések előtti kéztisztításhoz.
Mire ügyeljenek az autósok, a külföldre utazók?
- Az alapcsomagot vigyék magukkal, de a gyógyszer, a vércukormérő és a tesztek a kézitáskában, kézközelben legyenek. Életfontosságú felszereléseket soha ne hagyják őrizetlenül a kocsiban, bár ez a tanács -sajnos- minden értékre érvényes.
- A 30-60 g szénhidrátot tartalmazó élelmiszert, (beleértve a cukorral készült száraz süteményt is) tartsa a kocsi belterében könnyen elérhető helyen, pl. kesztyűtartóban.
- Útitársa legyen tisztában állapotával.
- Már a rosszullét gyanúja esetén azonnal álljon félre, inkább feleslegesen, mint későn, a rosszullét ugyanis balesetet okozhat.
- A hosszabb út során 2-3 óránként mérje vércukrát, szükség szerint vegyen magához szénhidrátot és mindig mérsékelt sebességgel, óvatosan vezessen.
- Külföldre a tervezett időtartamra szükséges gyógyszer, vércukormérő teszt mennyiségének másfél, kétszeresét vigye magával, és a fontos felszereléseit ne csomagban adja fel a repülőre, hanem vigye magával az utastérbe, mert a feladott csomagok a repülőgépben -50 fokos hidegben vannak, ahol az inzulin megfagyhat.
- Feltétlenül legyen önnél a már említett diabéteszes kártya, amelyen szerepel cukorbetegségének ténye, hogy hipoglikémiás rosszullétét ne véljék részegségnek, a minél hamarabb megfelelő orvosi ellátásban részesüljön.
(Forrás: mediniX.hu)