Melegben az erek és pórusok kitágulnak, lehűléskor pedig összehúzódnak. Hatására a test könnyebben elviseli a hideget, erősödik az immunrendszer, javul a vérkeringés, a szervezet ellenállóbb lesz a vírusokkal szemben. A szaunázás megmozgatja az anyagcserét, csökken a reumatikus fájdalom, a hideg és a meleg váltogatása feszesíti, rugalmasítja a bőrt.
Az izzadás és lehűlés szabályai
Az izzasztófürdő íratlan törvényeit be kell tartani, különben többet árt, mint használ. Ha nincs másfél-két órányi időnk, el se kezdjük, mert a nyugtató, lazító hatás helyett csak terheljük a szervezetet. Először száraz testtel, a legalsó "polcra" üljünk 8-12 percre. A második szakaszban jöhet a magasabb polc, ahol már 60-100 fokos a hőmérséklet. Jó, ha végignyújtózunk a fapadon, így a forró levegő átjárhatja minden porcikánkat. A tartózkodási idő már 15 perc is lehet. A harmadik szakaszt töltsük a legfelső polcon, s befejezés előtt egy perccel már üljünk fel, mert így stabilizálhatjuk a vérkeringést. A szaunázási szakaszok között hűteni kell a testet, először langyos vízzel, aztán hideggel. Vékony sugárban folyassunk végig a testünkön. Utána 2-8 percre elmerülhetünk a medence vagy a kád hideg vizében. Mielőtt visszamennék az izzasztókamrába, lábfejünkre folyassunk meleg vizet, az felkészít a következő szakaszra.
Szaunázás és gőzfürdő
A gőzfürdő kíméletesebb a szaunánál, itt 90 százalékos a páratartalom. A páracseppek köpenyként borítják be a testet. Néhány perc eltelte után csuromvizesek leszünk, így a szövetek legmélyebb rétegei is átmelegszenek. A gőz tisztító, erősítő és a bőrt szépítő hatása semmiben sem különbözik a szaunáétól.
Forró illatok
Az illóolajok a melegben még intenzívebben fejtik ki jótékony hatásukat. A stressz oldására szolgál a cédrus, a levendula, a reumás panaszokat enyhíti a kamilla. A légúti fertőzések ellenszere a jázmin, a mirha, meghűlésre gyógyír a fahéj, az eukaliptusz, náthára teafa, hurutra gyömbér, torokgyulladásra kakukkfű és szantálfa. Az aromákat mindig vízzel hígítva locsoljuk az izzó kövekre.
Megfontolandó tanácsok
- Szaunázás előtt ne olajozzuk, ne krémezzük be a bőrt, mert eltömítjük a pórusokat, és a méreganyagok nehezebben távoznak.
- Az izzasztókúra megkezdése előtt egy órával már csak könnyű ételeket fogyasszunk.
- Izzadás után ne tornázzunk, ne ússzunk, mert mindenfajta aktív mozgás tovább terheli a szerveztet.
- Szaunázás vagy gőzfürdőzés után fölösleges a tusfürdős és szappanos lemosás.
- Lassan, kapkodás nélkül öltözzün, kerüljük a további kimelegedést.
- Alkohol, kávé helyett jobb a tea és az ásványvíz a szomjoltásra.
- Izzadás előtt vagy közben nem ajánlott a folyadékfogyasztás, csak utána.
- A pihentető két óra után lassan kétliternyi cukor- és szénsavmentes folyadékot kortyolgassunk.
- Ha tehetjük, szaunázás után masszíroztassuk át magunkat, mert hatása dupla intenzitású lesz, hiszen az izmok tökéletesen ellazultak.
- Akár gőzfürdőben, akár szaunában izzadunk, a lehűtési szakaszokat szigorúan be kell tartani.
Tévhitek
A szaunában nem olvadnak le a felesleges kilók! Az izzasztókamra csak a víztől szabadít meg, nem a zsírpárnától, s az izzadás, a forróság hatására nem csak szomjasabbak, hanem éhesebbek is leszünk.
(Forrás: Hölgyvilág)