A hőhullámok okai és kezelésük

A hőhullámok okai és kezelésük

 

A változás korába érkező nők java része panaszkodik arról, hogy hőhullámok kínozzák.

A felmérések szerint a nők 50-85 százalékuk szenved tőle, és több mint az egyötödük orvoshoz kényszerül miatta.


Tünetei

Az arc, ujj, nyaka, fül bőre hirtelen forró lesz és többnyire kipirosodik, amit verejtékezéssel társuló borzongás kísér. A bőr felforrósodása átterjedhet a mell és a has irányába is, miközben változó erejű melegségérzés keletkezik. Az éjszaka jelentkező hőhullám véget vet az álomnak, s ilyenkor gyakran az egész test verejtékben úszik. Szaporábbá válhat a szívverés, csökken a test belső hőmérséklete.


Okai

A változó korral bekövetkező hormonális változások állnak a hőhullámok hátterében. Ekkor lecsökken a petefészek - ösztrogén - hormontermelése, s így a gátlás megszűntével – fokozódik az agyalapi mirigybeli hormon elválasztása. Az még azonban tisztázásra vár, hogy mi módon idézi elő ez a változás a női szervezetben a hőhullámok kialakulását.

A hőhullámok kezelése

A hormonpótló terápia csaknem minden esetben enyhülést hoz, s nem csak az izzadás meggátolásában jelent megoldást, hanem a nehéz időszakban oly gyakran jelentkező hüvelyszárazságra is. Akadnak olyan nők is, akik különböző okoknál fogva nem alkalmazhatják a hormonpótlást. A hüvelyszárazság elkerülésére használhatnak síkosító krémet. Segítségünkre lehetnek a gyógynövények is, amelyek közül igen jó hatású a kökörcsin, a ginzeng, a szójabab és a zsálya. A ginzeng és a kökörcsin ösztrogénszerű anyagokat is tartalmaz.

A relaxáció különösen előnyös hatásáról sem szabad megfeledkezni. A testet-lelket megnyugtató gyakorlatok helyreállítják a szervezet kémiai egyensúlyát, segítenek oldani a feszültséget, valamint csökkentik a hőhullámok intenzitását.