A női vérszegénység

A női vérszegénység

 

A vörös vérfesték – hemoglobin – életfontosságú anyag, mert az szállítja az oxigént a tüdőből a test minden részéhez.
Minden sejt igényli az oxigént, nélküle nem tud élni, tehát szükséges egy jól működő szállítórendszer, ami a vörös vérfesték. Normális körülmények között a férfiak 100 ml vére 16 g, a nőké pedig 14 g vérfestéket tartalmaz, Vérszegénységnek nevezik azt az állapotot, amikor a vér vörös vérfesték-tartalma ennél alacsonyabb.

A vérszegénység oka lehet:

  • vérvesztés, bőséges, sokáig tartó vérzés,
  • méhen kívüli terhesség,
  • rosszindulatú daganat (tumor anémia),
  • terhesség.



Terhesség és vérszegénység

A terhesség idején a vérszegénység oka az, hogy a terhes vérfolyadékának mennyisége erősebben nőhet, mint a vér festéktartalma. Mivel a vérszegénység mind a magzatra, mind az anyára hátrányos, a terhesgondozáson vastartalmú készítményeket szoktak rendelni, ha a hemoglobintartalom 12g/100 ml alá csökken.

Megfigyelések feltárták, hogy ha a terhes nő vérszegény, akkor az újszülöttkori halálozás kétszer olyan gyakori, mint a nem vérszegény anyák gyermekeinél. Ezen kívül háromszorosára nő a koraszülés esélye, gyakrabban kialakulhat terhességi mérgezés és húgyúti fertőzés.

Ezeknek a szövődmények azért alakulhatnak ki, mert oxigénhiány esetén minden egyes szerv teljesítőképessége korlátozottabb, a betegségekkel szembeni ellenállóképesség csökken.

A kezelés során vastartalmú készítményeket szoktak adni.